Léto 2021: kam na hory za hranice s testem i bez něj?

Léto 2021: kam na hory za hranice s testem i bez něj?

Připravili jsme přehled zemí, kam se dá letos vycestovat bez nutnosti mít jakékoli potvrzení (zelené země) – ať už test na covid, potvrzení o prodělání nemoci nebo o očkování, a o podmínkách při návratu. Oranžové země mají pro vstup stanovené podmínky, ale jsou pro turisty také otevřené. Kam tedy na hory a na outdoor dovolenou 2021?

Země jsme rozdělili na zelené a oranžové podle cestovatelského semaforu Ministerstva zahraničních věcí ČR a informací dostupných k 30. 6. 2021. Tento článek je určený jako stručný přehled a inspirace, důrazně doporučujeme ověřit si aktuální podmínky pro vstup do vybrané země i návrat do Česka těsně před cestou z více dostupných zdrojů. Nám se osvědčily stránky již zmíněného MZV či oficiální portály jednotlivých zemí. Aktuální informace z cest najdete třeba na Facebooku, reportáže z cest v době covidové najdete na stránce www.HedvabnaStezka.cz/zasecestuj.

ZELENÉ ZEMĚ – volný vstup bez potvrzení

ALPY

Bez testů i jiného papírování se dá vyrazit do Alp – otevřené je pro Čechy Německo, Švýcarsko i Slovinsko! Výjimkou je nutnost testů u letecké přepravy do Německa a Švýcarska, při cestě hromadnou přepravou je navíc ve Švýcarsku nutné vyplnit formulář na webu swissplf.admin.ch.

Návrat do Česka je bez omezení možný z Německa, při cestě ze Slovinska a Švýcarska, které zůstávají na cestovatelském semaforu oranžové, je nutný test a vyplnění Příjezdového formuláře.

Německo

Chloubou bavorských Alp je oblast národního parku Berchtesgaden. Největšími lákadly pohoří jsou na německé straně bezesporu rozeklaný masiv Watzmannu, který je oblíbeným cílem milovníků ferat a vysokohorské turistiky, a zelené jezero Königsee, zasazené mezi masivy Hagen, Watzmann a Steinernes Meer. Milovníci ferat i VHT často míří také na nejvyšší horu Německa v pohoří Wetterstein – Zugspitze (2968 m), kterou spojuje rozeklaný exponovaný hřeben Jubiläumsgrat  zajištěný feratou s vrcholem Alpspitze.

Pokud naopak hledáte neokoukané vrcholy a pohoří, zaměřte hledáček např. na Allgäuské Alpy, které jako jedny z mála vápencových hor tvoří dlouhý souvislý hřeben, z něhož vyrůstají úžasně formované štíty, nebo pohoří Karwendel, které je prototypem divoké skalnaté alpské krajiny s množstvím  bizarních útvarů – věží, cimbuří, skalních bran a rozervaných hřebínků.

Slovinsko

Slovinské hory jsou pro mnohé synonymem Julských Alp, kde se najdou náročné túry pro vysokohorské lezce, nádherné dálkové treky, ale také nenáročné trasy Triglavským národním parkem určené pro pohodáře, trekaře, kteří více pamatují, nebo pro rodiny s dětmi.

O dost méně známý a také navštěvovaný je východněji položený cíp vápencových Alp, Kamnicko-Savinjské Alpy. I když tohle pohoří nedosahuje takových výšek jako známější soused, i tady najdeme rozeklané bělostné štíty, travnaté pastviny se salašemi v podhůří, a navíc i klid a samotu hor. Na své si přijdou také milovníci zajištěných cest, přehled nejzajímavějších via ferat ve Slovinsku jsme přichystali tady – obtížnosti od rodinné feraty až po dlouhé náročně výstupy např. na Triglav.

Info ze Slovinska od Kuby Vengláře ze zahorami.cz (červen 2021)

Pro cestu tam jsme nepotřebovali nic, pro ubytování byly podmínky srovnatelné s našimi (test nebo očkování nebo imunita). Nicméně fakticky to neřešil nikdo ani v Lublani ani na chatách. Pro cestu zpět byl přes Rakousko tranzit bez podmínek a do ČR návrat podle toho jestli člověk má 180 denní imunitu nebo očkování nebo musí jít na test.

Chaty už se zprovozňují po zimě a začínaly fungovat všechny, které jsme potkali. Jen jedna měla být v rekonstrukci – obvykle stačí zadat název do googlu a člověk zjistí vše potřebné. Covid jako by u nich nebyl a na jejich fungování už podle všeho krom nápisů o rouškách nemá vliv. Hodně se vyplatí stát se (třeba skrze ČHS nebo Alpenverein) členem planinarského svazu Slovinska – slevy 50% na chatách jsou dobré.

Švýcarsko

Alpy pokrývají více než polovinu z celkového území této malé, ale nádherné země. Švýcarsko nabídne panoramata, která berou dech (při stoupání doslova 😊). Nadšenci do vysokohorské a ledovcové turistiky zamíří do oblasti Walliských Alp, k nejsnáze dostupným čtyřtisícovkám tu patří Breithorn nebo Allalinhorn, další tipy na krásné švýcarské čtyřtisícovky jsou tady. Wallis je také skvělým cílem pro horolezecké výstupy či feratové dobrodružství.

Další oblastí, kterou byste neměli minout, je region JungfrauBernských Alpách s ikonickou trojicí hor: Jungfrau, Mnich (Mönch) a Eiger. Kromě horolezeckých výstupů se vrcholkům hor dostanete na dosah i zubačkou, která míří skrz tunely v severní stěně Eigeru do nejvýše položené železniční stanice v Evropě v sedle Jungfraujoch (3454 m). Za famózními výhledy zamiřte na vrcholky Männlichen, Schilthorn s první otáčecí restaurací v Alpách – Piz Gloria, nebo švýcarskou pyramidu Niesen. Okolí města Interlaken na úpatí masivu Jungfrau nabízí skvělé možnosti také pro lehčí túry kolem jezer Thuner- a Brienzersee.

Dalším tipem pro milovníky turistiky i ferat je městečko Engelberg zasazené pod monumentálním ledovým příkrovem hory Titlis. Rodiny s dětmi nadchnou slunné svahy Brunni a cvičná ferata Brunnistöckli, feratovou nabídku oblasti korunuje výstup na vrchol Rigidalstock.

Vlakem až nad mraky – Jungfraujoch
Vlakem až nad mraky – Jungfraujoch

BALKÁN

Bez jakýchkoli omezení je možné cestovat z Česka také do některých balkánských zemí, kde se dá skloubit horská turistika také s koupáním v moři. Své hranice Čechům otevřelo bez omezení Bulharsko, Rumunsko, Severní Makedonie či Albánie. Také návrat do ČR je z těchto zemí bez omezení a nutnosti testů.

Otevřené hranice má pro české turisty také Černá Hora, kvůli zařazení na seznam rizikových zemí však platí omezení pro návrat: nutnost testu před cestou (možnost testování zdarma v Domech zdraví), 5 dní karanténa po návratu a další test v ČR. Detailní informace na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Bulharsko

Do Bulharska míří milovníci hor na vícedenní přechody pohoří Rila a Pirin – jejich hřebenovku je možné spojit do jednoho putování dlouhého asi 10 dní, během něhož stanete také na nejvyšší hoře Bulharska i celého Balkánského poloostrovaMusale (2926 m).

Rumunsko

Také Rumunsko nabízí řadu úchvatných vícedenních hřebenovek. Rumunské Karpaty navíc patří k posledním divokým koutům Evropy. Doporučit můžeme přechod nejvyššího rumunského pohoří Fagaraš, jezernatých hor Retezat, propojit lze také různorodé horské celky Capatani a Parig.

Modré hladiny jezer zdobí pohled téměř z každého vrcholu, Retezat, Rumunsko.
Modré hladiny jezer zdobí pohled téměř z každého vrcholu, Retezat, Rumunsko.

ORANŽOVÉ ZEMĚ – otevřené pro turisty s podmínkami

TATRY

Pro cesty na Slovenko a do Polska je nutné předložit potvrzení: o negativním testu, o očkování nebo o prodělání nemoci covid v posledních 180 dnech. Každá země uznává jinak starý test a fázi očkování, podrobnosti na stránkách ministerstva zahraničních věcí. Na Slovensko je navíc potřeba registrace (http://korona.gov.sk/ehranica). Návrat do ČR je ze Slovenska a Polska bez podmínek.

Slovensko

Hory na Slovensku lákají na parádní několikadenní hřebenovky: přechod Vysokých Tater od Belianek po Roháče či Malé Fatry, propojením hřebenovky Nízkých Tater a Velké Fatry získáme opravdu dlouhý trek po hřebenech hor. I na Slovensku najdeme několik pěkných ferat, např. v dolině Kysel ve Slovenském ráji. Známý dálkový trek Cesta hrdinov SNP prochází napříč celým Slovenskem. Vysoké Tatry jsou oblíbeným hřištěm také pro horolezce.

Polsko

Polské Tatry nabízí jednu z nejtěžších turistických stezek v celých Tatrách – Orlí stezka, Orla Perc je skutečným klenotem, vyžaduje ovšem dobrou fyzičku a jistý krok. Vydat se na lehčí túry dá také k četným jezerům v dolinách.

Sestup z-Malého Kozího vrchu do sedélka Zmarzła, polské Tatry, Orla Perc.
Sestup z-Malého Kozího vrchu do sedélka Zmarzła, polské Tatry, Orla Perc.

ALPY

K cestám do Rakouska, Francie či Itálie je zapotřebí předložit potvrzení: o negativním testu, o očkování nebo o prodělání nemoci covid v posledních 180 dnech, případně doklad o protilátkách. Podrobněji pod jednotlivými odkazy. Při cestách do Francie je registrace na www.interieur.gouv.fr, do Itálie se vyplňuje digitální online formulář (PLF) a je třeba se nahlásit na místní zdravotnické zařízení ASL. 

Rakousko

Rakouské Alpy čítají mnoho horských skupin a nesčetně možností pro turistiku, via ferraty i horolezecké a vysokohorské výstupy. Při pravili jsme přehled nejzajímavějších vícedenních hřebenovek a horských přechodů v rakouských Alpách, o nejzajímavějších cílech jednotlivých horských skupin si přečti tady: Karwendl, Lechtalské Alpy, Allgäuské Alpy, Silvretta, Rätikon, Karavanky,  Lienzské Dolomity či Nízké Taury.

Jaká pravidla budou platit pro ubytování a stravování na rakouských alpských chatách, najdeš tady.

Info z Rakouska, z oblasti Solné komory od Marie Lollok Klementové, horské průvodkyně UIMLA alias devcezhor.cz (červen 2021):

Vše funguje – horské chaty jsou otevřené, občerstvení si bez problémů koupíte jak ve vyšších nadmořských výškách, tak i v gasthofech v údolí. Jen je potřeba mít všude s sebou tzv. 3G (respektive jedno z nich, tedy potvrzení o prodělaném covidu, o očkování nebo o negativním testu). To vyžadují poměrně striktně, jinak si nelze ani v restauraci sednout na zahrádku. Ve vnitřních prostorách (restaurace, toalety, horské chaty, lanovky) jsou stále povinné respirátory (což se má od 1. července změnit). Např. na Simonyhütte je na každém stole papír s QR kódem, kterým se registrujete do databáze pro případné trasování (je to ale zcela anonymní – údaje nemá k dispozici ani chatař a po 28 dnech se automaticky mažou).

Francie

Mekkou francouzských Alp je Chamonix s nepřebernou nabídkou horských zážitků. Lezci sem míří poměřit síly ve vertikále, lovci nejlepších výhledů ocení treky s výhledem na Mont Blanc. Světovým pojmem se stala např. trasa Tour de Mont Blanc, méně věhlasu se dostalo překrásným trekům GR54 (Tour de Oisans) kolem masivu Ecrins nebo letní verzi populární skialpinistické trasy Haute Route spojující Chamonix se švýcarským Zermattem. Zapomenout bychom neměli ani na vyhlášený trek GR 20 na francouzském ostrově Korsika.

Itálie

Itálie se pyšní jedněmi z nejkrásnějších terénů pro vyznavače via ferrat – po feratách se dá projít několikadenní přechod pohoří Brenta, vyhlášené jsou zajištěné cesty v Dolomitech i u Lago di Garda, jehož okolí si oblíbili pro jeho celoročně přívětivé klima také skalní lezci.

Údolí Val di Funes se zubatým hřebenem Odle (Geisler) je ikonickým pohledem Dolomit.
Údolí Val di Funes se zubatým hřebenem Odle (Geisler) je ikonickým pohledem Dolomit.

SKANDINÁVIE

Hůře dostupná, tj. s podmínkami, zůstává Skandinávie. Do Norska bude možné cestovat s Covid-pasem, země se má otevřít nejpozději 5.7. Do Švédska platí nutnost předložit potvrzení: o negativním testu, o očkování nebo o prodělání nemoci covid. Nejsložitější podmínky připravil Island – všichni musí vyplnit příjezdový formulář, očkovaní i osoby po prodělání nemoci se musí po příletu nechat otestovat (zdarma), ostatní čeká test před cestou, po příjezdu a po 5denní karanténě. Finsko otvírá své hranice pouze pro očkované.

Návrat do ČR je z Norska, Finska a Islandu bez podmínek, Švédsko zůstává v seznamu „oranžových zemí“ a je nutné vyplnění Příjezdového formuláře a test před cestou v případě cesty veřejnou dopravou nebo test do 5 dní od příjezdu při individuální dopravě. Výjimku mají lidé očkovaní a po prodělání nemoci (podrobnosti o podmínkách na stránkách cestovatelského semaforu: www.mzv.cz).

nejlepším trekům v Norsku patří přechod náhorní plošiny Hardangervidda, přechod horského hřebene Bessegen a okruh národním parkem Jotunheimen či okruh v Trollheimenu. Švédskou divočinou Laponska vede 400 km dlouhá dálková trasa Kungsleden. K nejzajímavějším a nejrozmanitějším trekům na Islandu patří trek přes Duhové hory – Laugarvegur.

PYRENEJE A ŠPANĚLSKÉ OSTROVY

Pro cesty do Španělska, na Baleáry (Mallorka, Menorka, Ibiza) či Kanárské ostrovy leteckou či lodní dopravou je potřeba vyplnit příjezdový formulář a předložit elektronický QR kód (vygeneruje se automaticky po vyplnění formuláře). Doporučujeme ale zkontrolovat u konkrétní letecké společnosti, zda nevyžaduje testy či jiné potvrzení.

Španělsko (kromě Kanárských ostrovů) figuruje na seznamu oranžových zemí – pro návrat je tedy potřeba: vyplnění Příjezdového formuláře a test před cestou v případě cesty veřejnou dopravou nebo test do 5 dní od příjezdu při individuální dopravě. Kanárské ostrovy jsou červené, pro návrat je potřeba test před započetím cesty (výjimka je u vlastní dopravy), po příjezdu samoizolace až do negativního výsledku testu 5-14 dní po návratu. Výjimky mají lidé očkovaní a po prodělání nemoci. Podrobnosti o podmínkách na stránkách cestovatelského semaforu: www.mzv.cz

Outdoorová nabídka Španělského království a jeho ostrovů je velmi pestrá. Horské výšiny a zelená údolí pohoří Pyreneje tvoří severní hranici s Francií, podél níž vede dálková trasa GR 11 spojující Středozemní moře s Atlantikem v délce přes 800 km. Pokud raději míříte k jednotlivým vrcholům, dobrou volbou je Koruna Pyrenejí  (Pico de Aneto, Pico Posets a Monte Perdido) nebo nejvyšší vrchol pevninského Španělska Mulhacén v pohoří Sierra Nevada v Andalusii.

Ani španělské ostrovy nejsou jen plážovou destinací. Mallorka proslula jako ráj pro cyklistiku, skalní lezení, ale celou délku pohoří Serra Tramuntana protíná dálková stezka GR 221. Kolem Menorky můžeme obkroužit zhruba za týden po GR 223 – Camí de Cavalls.

Samostatnou kapitolou jsou Kanáry – 7 ostrovů každý jiný než ten druhý. Na nejvyšší vrchol Španělska – sopku Pico del Teide můžeme vystoupat na ostrově Tenerife, který také protíná různorodá dálková trasa GR 131. Její etapy ovšem najdeme i na dalších ostrovech, stejnojmenná trasa prochází i vulkanickou krajinou ostrova Fuerteventura nebo kolem kaldery Taburiente a po stezce vulkánů na ostrově La Palma. Jediný úsek Svatojakubské stezky vedoucí mimo evropský kontinent vede od severu na jih ostrova Gran Canaria, přes dvoutisícové vyprahlé hory. Kanáry však nadchnou i milovníky lehčích jednodenních túr proložených odpočinkem u moře a poznávání památek a gastronomie 😊

Vulkány San Antonio a Tenequía na samém jihu ostrova. Ruta de los Volcanes, GR 131, La Palma, Kanárské ostrovy
Vulkány San Antonio a Tenequía na samém jihu ostrova. Ruta de los Volcanes, La Palma, Kanárské ostrovy

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: