Výstup na vyhlídkový vrchol Schilthorn
Treky

Výstup na vyhlídkový vrchol Schilthorn

Vrchol Schilthorn se pyšní jedním z nejlepších výhledů na ikonickou trojici vrcholů Bernských Alp: Jungfrau, Mnicha a Eigeru. Je to ale také vrchol, kde se proháněl na lyžích James Bond…

Bernské Alpy – Švýcarsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Švýcarsko
Další státy
Švýcarsko
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2970 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Vrchol, který si zahrál v bondovce Ve službě Jejího Veličenstva z roku 1969, patří k těm turisticky vyhledávanějším. Právě peníze z natáčení se staly vítanou finanční injekcí pro dostavbu první otáčecí restaurace v Alpách Piz Gloria, podle níž se také Schilthornu přezdívá. Motivy agenta 007 tu kromě expozice Bond World najdeme všude včetně vtipně provedených záchodů. Naši vlastní odvahu pak prověří vzdušný ochoz ve skalní stěně Thrill Walk v mezistanici lanovky Birg.

Z vrcholu Schilthornu (2973 m) máme Jungfrau, Mnicha a Eiger jako na dlani. Vrchol se totiž tyčí přímo naproti legendární trojce přes údolí Lauterbrunnen, jehož název odkazuje k neuvěřitelnému počtu 72 vodopádů, které padají na jeho dno z několikasetmetrových skalních srázů. Nejdelší z nich – a také nejdelší ve Švýcarsku – 417 m dlouhý Mürrenbachfall se dá obdivovat z kabinkové lanovky ze Stechelbergu do městečka Mürren (1630 m). To patří k několika švýcarským raritám – městům, kam nesmí auta, ale jsou přístupná pouze lanovkou či zubačkou. Z Mürrenu je to na vrchol Schilthornu ještě 1400 výškových metrů (pěšky 5 – 6 h), z mezistanice lanovky Birg pak jen 300 m převýšení (1,5 h).

Za zastávku stojí i samotný Mürren – kromě pohodových túr k chatě Allmendhubel (1907 m) či vodopádu Sprutz tu najdeme velmi exponovanou, ale nepříliš technicky náročnou ferratu Mürrenklettersteig (B, 2 – 3 h) vedoucí podél hrany skalního srázu mezi Mürrenem a Gimmelwaldem. Velmi intenzivní zážitek také představuje let na paraglidu přímo nad vodopády z Mürrenu do Stechelbergu. Pokud vás tenhle zážitek už dlouho láká, neváhejte! Údolí je díky své izolaci okolními horami mezi paraglidisty proslulé stabilními povětrnostními podmínkami, a tudíž i bezpečným letem.

A kdyby těch vodopádů nebylo ještě dost, zamiřte k vodopádům Trümmelbachfälle – desítka mohutných ledovcových vodopádů, zapsaných v UNESCO, si razí cestu skalními průrvami na dno údolí Lauterbrunnen. Jediná řeka odvádějící vodu z ledovce pod Eigerem tu demonstruje neuvěřitelnou sílu přírody. Prohlídka vede skrz tunely, připravte se na ohlušující dunění padající vody a několik sprch vodní tříště.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: