Redakce

Jakub Šolc
šéfredaktor časopisu Svět outdooru

Šéfredaktor Světa outdooru, fyzický geograf, milovník hor a vodních toků, dálkových trailů a ultralehké výbavy na treky. Po českých a evropských stezkách nachodil za posledních šest let 10 000 km. Zvláštností je, že pracuje a trvale žije na cestě ve svém obytném autě, kterému říká Felix. O dálkových přechodech hor a o životě na cestě přednáší a píše blog www.kubojovycesty.cz. Sledovat ho můžete na FB Kubojovy cesty nebo IG @kuboj9.

Vojtěch Dvořák
šéf testovacího týmu, horský vůdce UIAGM

Vojta je nadšeným horolezcem a lyžařem. Přestěhoval se z kraje vinic a meruněk do Krkonoš, kde to má kousek na hřebeny, na oblíbený Prachov nebo do Adršpachu. Spoluautor metodických materiálů Singing Rock a Hudy, autor nekonečného komiksu Wattovo okénko a lezecké metodiky v časopisu Montana. Lektor a člen Metodické komise ČHS. Rád přemýšlí o vybavení a stále by něco vylepšoval.

Natálie Kohoutková
šéfredaktorka webu SvetOutdooru.cz

Natálie miluje vícedenní treky, kolo a feraty. Lákají ji země s vysokými horami, krásnou přírodou a milými lidmi. Kromě půlky zemí Evropy (té hornatější) ji cesty zavedly třeba do Kalifornie, na Srí Lanku, Taiwan, Reunion nebo Kubu. V posledních letech učí lásce k horám a přírodě také svou dcerku. Už osmým rokem se podílí na tvorbě časopisu Svět outdooru a online portálu www.SvetOutdooru.cz.

Jan "Palič" Pala, šéfredaktor webu TuleniPasy.cz
Jan Pala
skialpinista a šéfredaktor TuleniPasy.cz

Lyžoval v mnoha pohořích a zemích od Severní Ameriky přes Evropu, střední Asii až po Kamčatku a Japonsko. Ve svém volném čase se zajímá hlavně skialpinismus z metodického pohledu a lavinovou prevenci. Na Pelikánových seminářích věnovaných horské medicíně se věnuje problematice skialpinismu a lavin. Je hlavním autorem knihy Hory a sníh (2010) a spoluautorem knihy Horolezecká abeceda (2007).

Martin Slezáček
redaktor a tester Světa outdooru

Jeho horské zážitky nastartoval Hoher Dachstein v patnácti letech. Pak už se to vezlo… Großglockner, Matterhorn, Mont Blanc a další. Velmi rád také tráví svůj čas s rodinou na ferratách po celé Evropě. Respekt k přírodě se snaží šířit i v rámci svého povolání, pozice ředitele základní a střední školy k tomu vyloženě vybízí. To, jak měnit svět k lepšímu, totiž musíme učit už ty nejmladší z nás.

KONTAKT

Hledáš způsob jak nás kontaktovat?
Email: re*****@sv**********.cz
Adresa redakce:
Klub cestovatelů – Svět outdooru,
Masarykovo nábřeží 22,
110 00 Praha 1

MÁŠ TRABLE S PŘEDPLATNÝM?

Hanka, naše správcová, ti ráda pomůže.
Email: pr********@sv******.cz
Telefon: +420 731 923 073

Spolupracovníci redakce

Na tvorbě obsah portálu SvětOutdooru.cz se podílí také řada pravidelných či občasných spoluautorů z řad odborníků i outdoorových nadšenců. Pro Svět outdooru pracuje stabilní redakční tým testerů a také řada externích spolupracovníků. Mají mnohaleté praktické zkušenosti s outdoorem a stále se v něm aktivně pohybují. Tým je unikátní tím, že většině testerů prošly rukama desítky a stovky výrobků, máme přehled o aktuálních trendech a o zajímavých novinkách. Tradice pravidelného testování začala v roce 1997. Rukama našich testerů prošlo za víc než dvacet let přes 1000 výrobků a testováním jsme strávili přes 14 000 hodin na stovkách cest, treků a výprav.

Pavel Pichler

Manžer outdoorových festivalů Expediční kamera a Snow Film Fest a taky „terapeut“ cestovního ruchu v platformě TravelBakers a tulák, který rád pozoruje přírodu s kávou v ruce.

Jan Picek

Šéfredaktor webu SvětBěhu.cz
Kromě psaní se věnuje organizaci závodu (byl ředitelem MS v orientačním běhu 2021), trénování a propagaci běhu a orientačního běhu. Kromě běhání má také rád jízdu na koloběžce. Je místopředsedou Českého svazu orientačních sportů a trenérem mládeže.

Marie Lollok Klementová

Instruktorka rakouského Alpenvereinu a horská průvodkyně s mezinárodní UIMLA licencí věnuje horám a outdooru svůj profesní i soukromý život. Pravidelně přednáší, vede odborné semináře a lektoruje na kurzech Českého spolku horských průvodců. Ráda se toulá s fotoaparátem na krku a s batohem na zádech po horách, pokud možno ve vertikálním směru. devcezhor.cz

Martin Úbl

Dobrodruh Martin Úbl procestoval s kamarády řadu odlehlých míst, která nejsou v nabídce žádné cestovky. O svých cestách přednáší, píše fejetony pro časopis Svět outdooru a na blog ubl.blog.idnes.cz. Vydal tři knihy: Neuvěřitelné příhody z hor, Neuvěřitelně uvěřitelné příhody z hor a Lehce neuvěřitelné příhody z hor.

Petr Kosek

Cestovatel a lezec, milovník Ameriky. Podnikl několik delších treků (Huayhuash, Torres del Paine circuit) a lehkých výstupů v Patagonii, Chile, Střední Americe a USA, zakončených několika bigwally v Yosemitech (The Nose a Salathe Wall na El Capitanovi atd.). Propadl dálkovým trailům ve stylu ultralight, prošel všechny tři nejdelší americké dálkové trasy Pacific Crest Trail, Continental Divide Trail a Appalachian Trail a je prvním českým držitelem tzv. Tripple Crown. Aby mohl i ostatním přiblížit myšlenky a principy ultralehkého pojetí trekingu a zároveň se podělit o svoje zkušenosti a zážitky, založil a provozuje web www.nalehko.com.

Dita Podhadská

Záchranářka, Wilderness First Responder, nadšená cestovatelka do hor a severských oblastí. V rámci lektorování první pomoci kombinuje záchranářský svět se světem outdooru a hor.

Ivan Janošták

Zapálený amatérský fotograf, kameraman a autor cestopisů, začínající lezec, horolezec a kajakář. Náruživý, cyklista, turista, pacifista, skialpinista, motocyklista, slacklinerista a knihomol. Mezi jeho slabiny patří sladké, spánek v houpací síti, svrchně kvašené pivo Mordýř, má sklony k přejídání, myslí si o všem své, nic nebere příliš vážně a nikdy nic nestíhá. Baví ho všechno okolo outdooru, vybavení, sportu a přírody. Neumí nic pořádně, ale fušuje do všeho, no a co mu nejde, to nepatřičně okecá.

ROZHOVOR: Od moře k moři putuje sama jen s lehkým batohem, Viktorka Hlaváčková se „túry“ nebojí!
Viktorka Rys

Cestuje nalehko, nízkonákladově a bez letadel. V rámci projektu „Viktorčina Cesta tam" přešla pěšky karpatský oblouk ze Zlína do Gerniku v Rumunsku. Následující rok pokračovala v pěší pouti do Istanbulu a v roce 2017 se vydala na přechod Kavkazu od Černého moře v Gruzii ke Kaspickému moři v Ázerbajdžánu. Během svých cest filmuje, fotografuje a pro obchod Pod 7 kilo testuje vybavení. Svoje zkušenosti sdílí na blogu.

Jiří Kostínek

Všestranný outdoorový atlet, který vášnivě věří v dobrodružství poháněné lidskou silou. Chodec, běžec, bikepacker, mořský kajakář. Přes třicet let se pohybuje přírodou, zajímá ho řízení rizika, funkční vybavení a tréninkový proces pro dobrodružné aktivity. Rád navštěvuje monumentální krajiny, od Sahary po Himálaj, od skotského pobřeží po asijský deštný les. Své zkušenosti a znalosti předává na kurzech ultralehké turistiky a v seakayakové škole.

Jan Hocek
Jan Hocek

Fotograf, cestovatel a publicista. Cestuje přes 20 let profesionálně – nejprve coby průvodce a skaut dobrodružné CK, později i jako fotograf na volné noze (www.hocek.cz). Má licenci učitele lyžování a absolvoval několik mezinárodních skialpinistických kurzů. V minulosti závodně lyžoval a učil lyžování studenty tělesné výchovy na FTVS UK v Praze. V současnosti majitel cestovní kanceláře VIP Holiday (www.vipholiday.cz) specializující se na zájezdy na míru, polární cesty a firemní akce. Jeho oblíbenou destinací jsou polární kraje (www.polarnicesty.cz). Je autorem knih Nejhezčí túry světa, Nejhezčí místa světa, Dobrodružné výpravy po Česku a Slovensku a 100 nejhezčích výletů po Česku a Slovensku.

Jakub Cejpek

Fotograf a horský průvodce. Z horských disciplín zkouší všechno možné od lezení po skialp a nevalnou kvalitu maskuje univerzálností. Hodně fotí, občas něco natočí a hlavně je rád venku. www.cejpek.com

Alena Trnková

V mládí se věnovala sportovnímu aerobiku, pak plynule přešla na sporty jako kolo, běh, volejbal atd. Na VŠ poprvé vyzkoušela lezení na umělé stěně a v tu dobu ji to chytlo. Za nějaký čas ozkoušela ferraty, následovaly treky v Kolumbii, Nepálu, Makedonii, ledovcové túry v Alpách, běžkování, skialpy a vše co je spojené s horami v létě i zimě. V posledních letech ji oslovily horské běhy.

Michal Kroužel

Dobrodruh a světoběžník pro nás píše recenze a testy vybavení. Rád zkouší a testuje všelijaké technické vybavení a vychytávky.

Radka Staňková

Nadšená cestovatelka a fotografka žije trvale v norském Trondheimu. Preferuje nízkonákladové cestování, většinou stopem. S kamarádkou cestovala půl roku z Ruska přes Mongolsko a Čínu do jihovýchodní Asie, prostopovala východní Afriku nebo Patagonii. Přesto se nejradši vrací právě do Norska, kde ve volném čase chodí a leze po horách nebo pádluje. Jejím velkým snem je napsat turistického průvodce Norskem a Špicberkami. Víc se dočtete na blogu www.nestujapojd.cz a na facebookovém profilu.

Petr Blahuš

Skaut, tramp, novinář, publicista a fotograf se toulá světem od počátku 80. let. Patří mezi největší české znalce Karpat, kam jezdí prakticky nepřetržitě od roku 1984. Jako válečný zpravodaj navštívil třikrát Afghánistán, kde se mimo jiné dostal jako vůbec první válečný reportér na noční bojovou patrolu s příslušníky amerických speciálních jednotek...

Jakub Zecha a Michaela Sýkorová

Low-cost cestovatelé, kteří objevují svět. Už sedm let bok po boku cestujeme a poznáváme náš svět. Zatím jsme jezdili po Evropě, ale v budoucnu se chystáme do Asie. Nejlépe nám je v horách, nepohrdneme však ani flákáním u moře. Peněz moc nemáme, ale vždycky to nějak vymyslíme. Řídíme se příslovím: za málo peněz hodně muziky. V létě děláme průvodce pro CK Alpina a sbíráme korunky, abychom pak mohli někam vyrazit. O svých cestách píší blog www.discovertheworldcz.cz, kde se můžete dovědět plno užitečných informací, rad, tipů a načerpat inspiraci na cesty.

Ivo Petr

Horal, autor mnoha horských průvodců po Evropě, fotograf, publicista a celkem nepříliš normální člověk. Za třicet let stačil projít pěšky více jak 80 zemí světa a svými přednáškami a články v mnoha magazínech zpestřuje (nebo možná ztrpčuje) život podobně postiženým.

Václav Malinský

Dobrodruh, filantrop, fotograf, specialista na ultralehké outdoorové vybavení z nalehko.com. Za poslední tři roky nachodil a naběhal přes 13 tisíc kilometrů a své cesty propojil s dobročinnými úmysly. O svých cestách píše blog www.cestazasny.com.

Petr Snížek

Šéfredaktor časopisu Pádler a webu www.Padler.cz se věnuje vodáctví už od prenatálního stavu. S jízdou na kajaku spojil ještě své cestovatelské choutky a snaží se s lodí navštěvovat exotické destinace, třeba Gruzii, Nepál, Indii, Ekvádor, ruský Altaj nebo Turecko.

Edita Vopatová

Jedna z nejlepších českých lezkyň současnosti a několikanásobná mistryně republiky v lezení na obtížnost pochází ze severních Čech. Jako první Češce se jí povedlo přelézt cestu o obtížnosti 8c. Kromě studia také vede kroužky lezení pro děti a pořádá kurzy pro dospělé. Více na jejím facebookovém profilu.

Jan Šťovíček

Záchranář z povolání, kterému přátelé neřeknou jinak než "Šťovík", je autorem řady cestopisů. Pro Svět outdooru dlouhodobě testuje a píše články o vybavení. V neposlední řadě vymýšlí a průvodcuje nové zájezdy CK Adventura.

Dana Švůgrová

Dlouholetá průvodkyně outdoorové cestovní kanceláře, nadšená cestovatelka, lektorka německého jazyka. Mezi nejhezčí cesty patří Nový Zéland, Argentina (s několika vylezenými šestitisícovkami) a severní Indie, v posledních několika letech s rodinou i pracovně cestuje často po Itálii, Švýcarsku a Kanárských ostrovech. Řídí se heslem: „Všude dobře, tak co doma.“

Pavel Krupka

Stálý spolupracovník a člen testovacího týmu Světa outdooru patří k oporám redakce od samého počátku. Zajímá se především o vybavení z oblasti techniky, vaření, orientace, backcountry a zimního vybavení.