Výstup na Cima Brenta cestou Via delle Bocchette
Treky

Výstup na Cima Brenta cestou Via delle Bocchette

Velkolepý, pravděpodobně nejatraktivnější úsek cesty Via delle Bocchette vede v divoké kulise skalních stěn, strží, věží a ledovců. Výstup na druhý nejvyšší vrchol Dolomiti di Brenta je pak skutečnou třešničkou na tomto bělostném dortu upečeného z horských ingrediencí těch nejroztodivnějších tvarů a chutí.

Brenta – Itálie

Typ
2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
2
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
20 km
Nejvyšší bod
3151 m n. m.
Převýšení
2000 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
UIAA II, ferata B/C

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Brenta (italsky Dolomiti di Brenta) je vápencové pohoří ležící v Itálii v provincii Trentino. Horopisně se masiv Brenta neřadí k Dolomitům, i když svou skalnatou hradbou a strmými štíty Dolomity připomíná.

Náročnost

Těžká zajištěná cesta splňující všechny atributy vážné horské túry – značná délka, vysoká koncentrace jistících pomůcek, místy celoročně zledovatělý terén, značná expozice. V jednom místě – Spalla di Brenta překonává cesta Via delle Bocchette Alta výšku 3000m. Výstup na Cima Brenta je středně obtížný spojený s lehčím lezením v komínech a po skalních stupních. Označeno pouze kamennými mohylami.

Samozřejmostí pro absolvování tohoto úseku jsou veškeré jistící pomůcky – smyčky, karabiny, úvazky, přilba. Vhodné jsou rovněž stoupací železa. V případě velkých zbytků starého sněhu nebo při sněžení /nijak výjimečná situace/ jsou mnohé úseky vskutku delikátní. Pomocné lano pro zajištění vhodné. Vzhledem k délce úseku a nedostatku ústupových cest nastupovat pouze za stabilního počasí, nejlépe velmi brzo ráno /nocleh na chatě Tuckett nebo bivak/. Odpoledne pravidelně přibývá oblačnosti /již po 10. hodině/. Prudké podvečerní bouře mohou velice zdramatizovat přechod.

Při absolvování dalšího úseku cesty Bocchette nezbývá než smeknout nad umem a fantazií známého horolezce a dlouholetého chataře z Rif. Brentei Bruna Detassise, který společně se svými bratry a kamarády z Tridentského horského spolku vytýčil a instaloval v létech 1968/69 tuto smělou a ve všech směrech originální zajištěnou cestu. Přivádí tak horského turistu do závratných míst vyhrazených dosud jen horolezcům. Tento úsek nese název Bocchette Alte /Vysoký zářez/, neboť cesta vede nejvyššími partiemi Brenty.

Sentiero SOSAT

Zajištěná cesta spojující chatu Tuckett s chatou Alimonta je považována za lehčí variantu chodníku Via delle Bocchette Alta. Přesto ji nikterak nepodceňujme. Nevystoupíme sice do nijak závratných výšek a dobrá polovina cesty je v podstatě obyčejným vysokohorským chodníkem, v závěru nás však čeká několik zcela kolmých žebříků a úzká skalní terasa, takže taková sranda to zas není.

Každopádně se jedná o výhodné spojení obou chat v případě, že ve vyšších polohách nevládne zrovna ideální počasí. Vzhledem k orientaci cesty na západním okraji masivu se nabízejí nádherné a ničím nerušené výhledy na pohoří Presanella a Ortles.

Sentiero Osvaldo Orsi

Tento krásný a jen poměrně zřídka chozený chodník tvoří další alternativu k zajištěné cestě Via delle Bocchette. Vede po východní straně masivu a je vcelku jednoduchou záležitostí a doslova překypuje fascinujícími pohledy na pilíře a věže centrálního hřebene Brenty. Zvláště krásně se odtud vyjímá symbol Dolomiti di Brenta – štíhlá osamělá věž Campanila Basso. Prvním krokem k zahájení přechodu je výstup od chaty Tuckett přes ledovec do štěrbiny Bocca del Tuckett.

Odtud klesáme úzkým suťovým žlebem a pomocí natažených ocelových lan dosáhneme nejvyššího poschodí doliny Val Perse. Nepřehlédnout odbočku vpravo na velkém kameni, sestupová cesta totiž pokračuje stále dolů údolím Val Persa až k chatě Croz.

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Smyčky, karabiny, úvazky, feratový set, přilba, mačky, pomocné lano, jistící pomůcky

Přístup na začátek

Do Madonna di Campiglio je pro našince nejlepší příjezd od Bolzana.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Madonna di Campiglio - chata Tuckett - Cima Brenta

Orientační rozpis po dnech

1.den – Madonna di Campiglio – chata Tuckett

2.den – chata Tuckett – Cima Brenta + sestup

Další možnosti túr v okolí

Dobývání Gruppo del Sella aneb jak je to s billboardem na Piz Boe

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: