Zdeněk „Háček“ Hák se do povědomí outdoorové veřejnosti zapsal nejdřív jako spolulezec na extrémních expedicích Máry Holečka, lezení ve vysokých horách se mu ale dostalo pod kůži. V posledních letech má za sebou šňůru pěti úspěšných prvovýstupů v Karakoramu a Himálaji. Zeptali jsme se ho na nejnovější expedice, ale také na úskalí práce horského vůdce.
Začátkem roku jsme společně nocovali na osadě Jizerka. Cestovatel, režisér a zakladatel Českého svazu polárníků Petr Horký dal dohromady partu lidí, kteří si chtěli vyzkoušet spaní nadivoko v extrémně chladných podmínkách. Za jeho instrukcí a pod dozorem horské služby jsme všichni „své poprvé“ v mínus třiadvaceti stupních zvládli. O své zážitky z obou pólů, z Grónska a životní zkušenosti se v následujícím rozhovoru podělí i s vámi.
Dokument „Posunout hranice“ ukáže, jaká je cena za úspěch. Adam Ondra začal s lezením ve stejném věku, ve kterém se naučil chodit. Sbírá medaile, naatavuje rekordy a posouvá hranice toho, co je v lezení ještě možné.
Cestovatelka, hikerka a nezdolná optimistka, která se nebojí si splnit i ta nejšílenější přání ze svého bucket listu. Lucie Kutrová si po Pacifické hřebenovce, evropských dálkových stezkách a dalších outdoorových dobrodružstvích střihla se svým nerozlučným čtyřnohým parťákem Marvelem dvouměsíční putování okolo českých hranic – Stezku Českem. Co tomuto nápadu předcházelo? Dá se u nás zažít to, co na světových dálkových stezkách? A proč dělá Stezka Českem svět lepším místem? Pojďte se začíst…
Co se dá stihnout za jeden den? Třeba sjet dolů na lyžích osmitisícovku? Horolezec a extrémní skialpinista Benedikt „Beni“ Böhm láme rekordy v rychlostních výstupech na velehory světa, které pak sjíždí na skialpových lyžích. Své výstupy podniká stylem fast and light (rychle a nalehko) a výstup a návrat do základního tábora zvládá za 24 hodin a méně. Jak dokáže zdánlivě nemožné: skloubit práci generálního ředitele značky Dynafit, lézt pravidelně na sedmi- a osmitisícovky a vychovávat tři děti?
Slovenský horolezec a držitel Koruny Himálaje a Koruny světa míří opět na osmitisícovou metu. Na jaře 2022 se pokusil o výstup na třetí nejvyšší vrchol světa – nepálskou Kančendžongu. Na podrobnosti jsme se zeptali v rozhovoru.
Michal Krčmář letos reprezentoval Česko na olympijských hrách již potřetí. Jak se na svou účast na hrách v Pekingu dívá s odstupem času? Jak se vyrovnává s kočovným životem sportovce a jaké vztahy panují v biatlonovém týmu? To vše se dočtete v našem rozhovoru…
Slovenský horolezec a držitel Koruny Himálaje a Koruny světa míří opět na osmitisícovou metu. Na jaře 2022 se pokusí o výstup na třetí nevyšší vrchol světa – nepálskou Kančendžengu. Na podrobnosti jsme se zeptali v rozhovoru.
V dnešním světe to mají handicapovaní dospělí těžké. Ale co děti? Tomáš Pouch se založením spolku Černí koně rozhodl pomáhat handicapovaným dětem hned na několika úrovních. Jak? To se dočtete v našem rozhovoru.
Lucii Výbornou, známou novinářku a rozhlasovou a televizní moderátorku, asi netřeba dlouze představovat. Za svou mnohaletou kariéru má na kontě nespočet reportáží a rozhovorů se zajímavými osobnostmi a je autorkou tří knih. Zároveň se však netají svou láskou k horám a lezení. V tomto rozhovoru si proto budeme s Luckou povídat nejen o horách, ale také o její knize Mezi světy, celkovém pohledu na život, a také o přátelstvích, jaká vznikají jen v extrémních podmínkách.
Pokud chodíte do hor, pravděpodobně jste o aplikaci Záchranka do vašeho chytrého telefonu již slyšeli a možná ji máte i nainstalovanou. Zajímá vás, co stálo za jejím vznikem a jak naplňuje očekávání svého zakladatele nebo záchranářů? Mladého vizionáře jsme se na tyto a další otázky zeptali v následujícím rozhovoru.
Ne každé studium zahrnuje dlouhé hodiny sezení a memorování nudné teorie. Lekce Whistler Adventure School probíhají přímo uprostřed kanadských hor. Jan Helán se vydal do Kanady studovat to, co ho baví – skialpinismus a freeride a jízdu na MTB. Co se při studiu v Kanadě naučil, kde sehnal ve Whistleru práci a co si odnesl do života?
Založil Sporthacking institut, který je postaven na celostním přístupu práce s vrcholovými sportovci, kde využívá komplexní pohled na propojení mentální přípravy s biochemií těla a regenerace, který chce přenášet do života běžných lidí a manažerů. Jaké rady má sporthacker Vít Schlesinger pro všechny, kteří chtějí vyvážený život?
Ze dne na den změnila svůj život a začala si psát seznam věcí, které by v něm chtěla udělat. Prošla Pacific Crest Trail v Americe, naučila se anglicky, navštívila Austrálii a mnoho dalšího. Co bylo nejtěžší splnit z jejího nekonečného bucket listu, jak vzpomíná na PCT a co by poradila holkám, které chtějí vyrazit na nějakou dálkovou trasu? Začtěte se do našeho rozhovoru.
I herci jsou lidé a k životu potřebují víc než jen záři reflektorů, potlesk diváků a reakce na sociálních sítích. Zvlášť když jim do práce hodí vidle pandemie a lockdown. To pak není divu, že se každý musí nějak odreagovat a Barbora Mudrová se šla projít podél české hranice.