Kam na ferraty ve Švýcarsku poradí horský vůdce

Kam na ferraty ve Švýcarsku poradí horský vůdce

Vybrat si z nespočtu ferrat, které se linou po alpských hřebenech a stěnách může být pro mnohé složité. Osobní zkušenost nebo tip ve výběru vždy pomůže. A kdo je v tomto směru povolanější než horský vůdce UIAGM? Vojta Dvořák dává tipy a ve zkratce popíše charakteristiky zajištěných cest ve Švýcarsku.

„Některé švýcarské ferraty občas obsahují hravé prvky, které z jiných oblastí téměř neznáme. Především jsou to ocelové lezecké sítě a točité žebříky. Občas můžete narazit i na další speciality a nejrůznější modifikace lanových „překážek“ až po exkluzivní tzv. „Flying fox“. V jižních kantonech, např. Valais, důrazně převládá francouzský typ lehčích ferrat s kramlemi a madly. Na východ ubývá umělých stupů a cesty jsou vedeny více po skále.

Švýcarské ferraty obecně používají tenčí a prověšené jistící lano francouzského typu. Nicméně všechny ferraty jsou zajištěné naprosto perfektně. Švýcarské via ferraty bychom mohli charakterizovat jako lehčí a orientované na zážitek podobně jako ve Francii. Kdo doposud lezl a nebál se na rakouských zajištěných cestách nemusí se na těch švýcarských ničeho obávat. Jedna oblast konkrétně Valais neboli Wallis je ideálním místem pro vyznavače exponovaných zajištěných cest, vertikálních pasáží a ferratových túr v horách nebo obklopených horami.

Uprostřed velkolepých alpských hor v západních Alpách existuje mnoho nesrovnatelných příležitostí pro lezce zajištěných cest. Mezi nejoblíbenější výstupy v kantonu patří dlouhá via ferrata Gemmi na Großen Daubenhorn a také nádherná stezka na Eggishorn. Velice zajímavá a neopakovatelná je Ferrata Gemmiwand , ve které byly instalovány zkroucené žebříky, úzké lanové mosty a podobné prvky, které jsou jinak známé pouze z lanových parků.“

Vojtěch Dvořák, český horský vůdce UIAGM

Via ferrata Gemmi a její vzdušné pasáže (D/E)

Jedná se o nedelší zajištěnou cestu ve Švýcarsku. Jde o hodnotný ferratový kousek Gemmi-Daubenhorn Klettersteig o obtížnosti D/E, jehož absolvování si žádá značné úsilí. Ferata je totiž velmi náročná na čas. Je potřeba počítat s osmi hodinami lezení a 1000 metry převýšení. Odměnou je však dobrodružství korunované krásným rozhledem z Daubenhornu (2941 m. n. m.).

Po cestě je opět třeba počítat s dlouhými žebříky či velmi, opravdu vzdušnými pasážemi. Kdo se na takový výkon necítí, může si zkusit kratší variantu (5 hodin) s únikem zpět do údolí. Tak či tak bývá zajištěná cesta kvůli sněhu na Daubenhornu otevřena nejdříve od poloviny července a je lezitelná opravdu jen v případě perfektního počasí.

Hravá a adrenalinová Erlebnisklettersteig Gemmiwand (C)

Leží v blízkosti sedla Gemipass. Tohle hřiště ve vertikále nabízí opravdu skvostné vyžití. Kromě klasického lezení čeká návštěvníka i mnoho zábavných prvků – 65 m dlouhý lanový most, 20 m dlouhý točitý žebřík, překonávání zavěšených dřevěných špalků či lezení po síti.

Už jen samotný úvod po lanovém mostě houpajícím se ve větru vanoucím z průsmyku provede mezi adepty selekci. K tomu všemu ještě připočtěte výhledy na celé Walliské Alpy v čele s masivem Monte Rosy, Matterhornem, Domem a dalšími velikány.

Nekonečné lanové můstky na Eggishorn Klettersteig (B/C)

Zajištěná cesta s dech beroucími výhledy nad největším alpským ledovcem Aletschgletscher. Začátek v podobě travnaté stezky je ve znamení rozcvičky. Po chvíli přijde na řadu skála a první highlight – 30 metrů dlouhý žebříkový most. Druhý vrchol cesty je 40 metrů dlouhý most, který tvoří pouze jedno lano na nohy a dvě průběžná na přidržování (most je možné obejít). Závěr je po skobách a kramlích až na vrchol. Výhledy na Jungfrau, Mönch a Eiger jsou sladkou odměnou pro oči.

Na zajištěné cesty Gemmi a Erlebnisklettersteig Gemmiwand se můžete podívat v našem katalogu ferrat, kde o nich máme mnohem podrobnější informace.

Švýcarsko

Bližší a aktuální turistické informace o Švýcarsku naleznete na webu MojeSvycarsko.com, kde si také můžete zdarma objednat poštou brožury. Nezapomeňte sdílet Vaše zážitky ze Švýcarska a akcí Switzerland Tourism na Instagramu s hashtagem #MojeSvycarsko – ty nejzajímavější fotografie budou uveřejněny v nadcházejícím vydání tištěného magazínu SWISSmag.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: