Trasy GR: dálkové treky Evropou

Trasy GR: dálkové treky Evropou

Dálkové treky, ultratraily, pěší poutě, thru-hiking… Ať už zvolíme jakýkoli název a styl, pěší dálkové pochody se těší rostoucí oblibě. Vyhlášené dálkové trasy vedou v USA i Evropě, také u nás rostou jak houby po dešti. Pojďme se společně podívat na specifickou síť dálkových tras GR v zemích západní Evropy.

Rychlé tempo dnešní doby spolu s vysokými nároky na pracovní či studijní výkony nebo jen potřeba jistého restartu a urovnání životních hodnot vede dnes řadu lidí k tomu, že se rozhodnou na čas z tohoto rozjetého vlaku vystoupit. Někdo cestuje jihovýchodní Asií, jiný volí dobrovolnickou výpomoc ve světě, a pak jsou tu lidi, kteří se vydají na cestu. Na cestu, která je cílem. Většina lidí, kteří na dálkový trek vyrazí, mluví o vyčištění hlavy, srovnání priorit, ale také si uvědomí si, jak málo vlastně potřebují ke štěstí. Jedno mají tyto trasy společné – pro toho, kdo si je zamiluje, se stávají drogou a málokdy zůstane jen u jedné cesty. Plány na další dovolenou jsou jasné.

TIP: Podrobněji jsme o fenoménu dálkových treků, o motivaci poutníků a hikerů i o nejznámějších trasách po celém světě psali tady.

Dálkové treky s vůní moře

Že není potřeba za velkým životním dobrodružstvím cestovat přes půl světa, dokazuje i síť dálkových stezek Českem. Za poslední rok se tu objevily hned dva projekty: Stezka Českem a Severní Jižní stezka Via Czechia – obě s propracovaným itinerářem na putování podél severní a jižní hranice Česka v celkové délce 2000 km. K dalším tipům evropských dálkových treků téměř za humny patří slovenská Cesta hrdinov SNP či přechod Karpatského oblouku, velmi známá je Svatojakubská cesta v různých variantách a mohli bychom pokračovat trasami v Alpách, Skandinávii či na Balkáně.

Poměrně unikátní síť dálkových stezek najdeme v zemích západní Evropy: ve Španělsku, Francii, Portugalsku, ale také v Nizozemí a Belgii. Trasy nesou označení GR – španělsky Gran Recorrido, francouzsky Grande Randonnée, portugalsky Grande Rota, vlámsky Groteroutepaden a nizozemsky Langeafstandwandelpaden, což v překladu znamená Velká cesta, a značí se zpravidla bílo-červenými pruhy. V celé Evropě najdeme více než stovku stezek GR s celkovou délkou přesahující 66 tisíc kilometrů, řada z nich je také součástí některé z 12 evropských dálkových tras.

Trasy GR spojují zajímavá historická města, vedou po hřebenech hor i rurální krajinou venkova. Atraktivní je také spojení hor a moře, které se dá vychutnat na trasách GR na ostrovech ve Středomoří, ale také na Kanárech uprostřed Atlantiku, a dokonce i na francouzském ostrově Reunion v Indickém oceánu. Ty nejzajímavější trasy GR nám představí horalové a hikeři, kteří je sami prošli.

GR54 – Tour de Oisans: Alpská dokonalost

Text a foto Václav Malinský – www.cestazasny.com

Jedna z nejkrásnějších, ale zároveň nejnáročnějších alpských dálkových tras. GR 54 je okruh vedoucí převážnou částí francouzského Národního parku Ecrins a okolo stejnojmenného masivu. Ten je hned po Mont Blancu druhým největším ve francouzských Alpách. Trasa nabízí úžasnou, divokou přírodu, průzračně čisté řeky a výhledy na okolní ledovcový masiv. Lidé ve většině případů začínají v malebném městečku Le Bourg-d’Oisans, ale jelikož se jedná o okruh, můžete začít kdekoliv. Trasa vás provede několika krásnými vesničkami, ale podstatnou část strávíte v typicky alpském terénu, kde vás bude čekat každodenní prudké stoupání i klesání. Zároveň také budete muset překonat nejvyšší bod trasy – sedlo Col de l’Aup Martin (2756 m n. m.). Díky své náročnosti netrpí tento dálkový trek tak masivním náporem turistů, jako je tomu u komerčně „profláklé“ Tour de Mont Blanc, a osobně si myslím, že vám i nabídne výrazně dobrodružnější zážitky.

  • Oblast: Francie, Národní park Ecrins
  • Délka: 190 km, průměrně 10-12 dní
  • Převýšení: 12 000 m
Trasa GR 54 je okruh kolem masivu Ecrins ve francouzských Alpách.
Trasa GR 54 je okruh kolem masivu Ecrins ve francouzských Alpách.

GR 5: Přechod francouzských Alp

Text a foto Jakub Šolc, www.kubojovycesty.cz

Přechod celých francouzských Alp je sice náročná, ale zároveň oku lahodící výzva, která vám každý den bude servírovat dechberoucí výhledy na strmé štíty hor, jezera, ledovce, hluboká údolí s vodopády či klikatícími se říčkami. GR 5 je dálková pěší trasa začínající na nizozemském pobřeží, táhnoucí se Belgií, Lucemburskem a Francií, kterou prochází přes Alpy až ke Středozemnímu moři. Reliéfově suverénně nejzajímavější část GR 5 spojuje Ženevské jezero s Azurovým pobřežím Středozemního moře a říká se jí La Grande Traverseé des Alpes (GTA). I v rámci této trasy však existují úseky, kde je možnost vybrat si různé varianty a složit si tak dohromady různě náročnou verzi trailu. Délka trasy se v závislosti na zvolené variantě pohybuje mezi 600 až 680 km s převýšením cca 30 000 m. Francouzské Alpy patří z hlediska pěší turistiky, a na ní vázané infrastruktury, mezi naprostou evropskou špičku, které dominuje okolí masivu Mont Blancu a národní park Vanoise.

  • Oblast: Francie, francouzské Alpy
  • Délka: 600 km, 30 dní
  • Převýšení: 30 000 m
Výhledy na ledovci pokryté vrcholky francouzských Alp na trase GR 5.
Výhledy na ledovci pokryté vrcholky francouzských Alp na trase GR 5.

GR 131: Pěšky přes Kanárské ostrovy

Text a foto Jakub Šolc, www.kubojovycesty.cz

Kanárské ostrovy nejsou jen dovolenkovou oblastí plážových povalečů, ale i rájem trekařů, jelikož přes všech 7 hlavních ostrovů vede dálková pěší trasa GR 131. Ještě stále se tvořící stezka GR 131 spojující ostrovy El Hierro, La Palma, La Gomera, Tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura a Lanzarote je charakteristická extrémní rozmanitostí a vulkanickým reliéfem. Suché pouští podnebí na Lanzarote a Fuerteventuře střídají drsné, vlhké a mlžné dny na Palmě, El Hierru a Gomeře. Na cca 650 kilometrech celkové délky trasy s převýšením 20 000 m kontrastuje náročný horský kamenitý terén s rovinatými pasážemi po písku. Nejen ostrovu Tenerife ale i celému trailu vévodí vulkán Pico del Teide (3718 m n. m.), který je zároveň i nejvyšší horou celého Španělska. Pojďte si užít tepla, Slunce a přírodní různorodosti.

  • Oblast: Španělsko, Kanárské ostrovy
  • Délka: 650 km, 35 dní
  • Převýšení: 20 000 m
Na kanárském ostrově Fuerteventura prochází stezka GR 131 dechberoucí vulkanickou krajinou.
Na kanárském ostrově Fuerteventura prochází stezka GR 131 dechberoucí vulkanickou krajinou.

GR 11: Po hřebenech Pyrenejí

Sylvie Korbařová, www.cestujsemnou.cz

Jedna ze tří dálkových tras, která překračuje Pyreneje od Atlantického oceánu až ke Středozemnímu moři. GR 11 si volí španělskou stranu Pyrenejí a patří mezi oblíbené dálkové trasy – komunita trekerů tady pomalu, ale jistě nabírá na síle. Pyreneje jsou k chodci zpočátku laskavé, prvních cca 200 km na vás bude čekat spíš zvlněná krajina, kopce, lesy a louky. Až ve chvíli, kdy začínají tzv. Vysoké Pyreneje, se terén znenadání mění ve skutečné hory, kde se střídají ostré výstupy do sedel se strmými sestupy do údolí. A tak pořád dokola. Pyreneje jsou na první pohled divoké a málokdo jim odolá a nezamiluje si je. Velkou výhodou je také oficiální povolení volného kempování, které si v Pyrenejích užije každý.

  • Oblast: Španělsko, Pyreneje
  • Délka: 820 km, 40 dní
  • Převýšení: 40 000 m
Dálková trasa GR 11 překračuje Pyreneje od Atlantického oceánu až ke Středozemnímu moři a vede převážně na území Španělska a Andorry.
Dálková trasa GR 11 překračuje Pyreneje od Atlantického oceánu až ke Středozemnímu moři a vede převážně na území Španělska a Andorry.

GR 221: Po páteři Mallorky

Sylvie Korbařová, www.cestujsemnou.cz

Mallorca je mezi lidmi známá hlavně svými plážemi, postupně se ale stále více dostává do povědomí i jako skvělý cíl pro turistiku a cyklistiku. Na severozápadním pobřeží ostrova se zvedá pohoří Serra Tramuntana, přes které vede 120 km dlouhá trasa GR 221. Nabízí bezvadnou kombinaci horského terénu, kulturní krajiny olivových hájů a citrusových sadů i radostí civilizace, když pravidelně prochází vesničkami kolem řady hospůdek, kavárniček a hostelů.

GR 221 je skvělá jako trénink na delší trasy – terén ani převýšení nejsou příliš náročné, zásoby a občerstvení seženete každý den a dá se kempovat nadivoko, ale také jít nalehko a spát se vším pohodlím ve vesnicích. Přitom nabízí všechna pozitiva, která na trecích hledáme – přírodu, svobodu, výhledy. A v jarních a podzimních měsících, které jsou na absolvování GR 221 ideální, i málo turistů.  Mallorca prostě nabízí od všeho trochu, každý si zde může vybrat takovou náročnost a styl trekování, který mu sedí nejvíc.

  • Oblast: Španělsko, Mallorca, Serra Tramuntana
  • Délka: 120 km, 6 dní
  • Převýšení: 5000 m
Trasa GR 221 vede po hřebeni pohoří Serra de Tramuntana na Mallorce.
Trasa GR 221 vede po hřebeni pohoří Serra de Tramuntana na Mallorce.

Další zajímavé trasy GR

Podrobné popisy treků najdeš na www.SvetOutdooru.cz/hory

  • Tour de Mont Blanc: Nejznámějším trekem v Evropě je jednoznačně trasa kolem nejvyšší hory Evropy. Každý den se můžete těšit na jiné pohledy na Mont Blanc. 10 dní/160 km/převýšení 9000 m
  • GR 20: Legendární dálkový trek GR 20 na Korsice bývá označován za jeden z nejtěžších v Evropě. Náročná hřebenovka, úchvatné výhledy, středomořské klima. 14 dní/200 km/převýšení 14 000 m
  • GRP: Dvoutýdenní okruh kolem knížectví Andorra v srdci Pyrenejí je opravdovou perlou mezi evropskými dálkovými treky. 14 dní/120 km/převýšení 8000 m
  • GR 223: neboli Camí De Cavalls obchází dokola po pobřeží celý ostrov Menorka kolem opuštěných pláží, útesů a s nekonečnými výhledy na moře. 7 dní/190 km/převýšení 1700 m
  • GR 2: Dálková trasa prochází od severu k jihu neuvěřitelně krásnou krajinou ostrova Reunion přes oblast impozantních zborcených kalder, nejvyšší bod ostrova Piton des Neiges (3070 m) i aktivní vulkán Piton de la Fournaise. 14 dní/140 km/ převýšení 8000 m
  • GR 240: neboli Sendero Sulayr (Slunečné hory) je okruh kolem nejvyššího pohoří pevninského Španělska – Sierra Nevada v Andalusii. 14 dní/200 km/ převýšení 9000 m

ANKETA: Co mi dálkové traily daly a vzaly?

Václav Malinský, www.cestazasny.com

Jak se říká, sto lidí – sto chutí. Pro mě osobně jsou dálkové treky láskou na celý život. Život na trailu je dle mého názoru jednou z nejpřirozenějších aktivit, jaké může člověk provozovat. Naprosté propojení s přírodou – respekt, čirá radost, nepopsatelný pocit svobody. V běžném režimu si život děláme složitým, na trailu je až překvapivě jednoduchý. A co mi vzaly? Jediné, co mě napadá, je úbytek tělesné hmotnosti.

Sylvie Korbařová, www.cestujsemnou.cz

Dálkové treky mě úplně uchvátily, stala se z nich má závislost, která má tendenci pohltit veškerý můj volný čas. Naučily mě ale trpělivosti i vytrvalosti. Naučily mě se překonávat, ale také poznat chvíli, kdy je lepší si přiznat, že už dál nemůžu, a že není nic špatného na tom zpomalit.

.

Jakub Šolc, www.kubojovycesty.cz

Chodit pěšky dálkové trasy přes hory je typ aktivity, které se věnuji již od roku 2017. Za tu dobu jsem přešel 12 dlouhých evropských treků a nachodil cca 4500 km. Musím upřímně říci, že mne to rok od roku, trail od trailu, baví čím dál více. I když tu jsou některá negativa, která s sebou dálkové trasy nesou, jako třeba méně času na rodinu a kamarády, nebo problém se po trailu opět začlenit do běžného života a společnosti, je dlouhodobá chůze s batohem typ aktivity, u které jednoznačně převažují pozitiva. Když se zamyslím nad tím, co mi mé treky daly, tak je toho opravdu spousta. Jakožto fyzického geografa mě lákalo vidět přírodu, o které jsem se učil ve škole, a díky dlouhým trekům jsem řadě věcí lépe porozuměl a viděl tolik přírodní krásy! Naučil jsem se minimalistickému přístupu k věcem a k životu. Poznal jsem také, že všude jsou milí lidé, kteří vám rádi s čímkoli pomohou, nalijí panáka, nabídnou nocleh nebo si s vámi chtějí prostě jen povídat. Dlouhé treky mi také ukázaly, jak svobodný můžu na světě být, a že doma můžu být tam, kde je cesta. Ke štěstí člověku stačí jen jít, mít čistou mysl a batoh na zádech. Na dlouhém treku jsem totiž jiný člověk. Člověk plný života a energie, který si užívá každou chvíli v životě. Na dlouhém treku každým krokem cítím, že žiju.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: