Musala: výstup na nejvyšší vrchol Bulharska i celého Balkánu
Treky

Musala: výstup na nejvyšší vrchol Bulharska i celého Balkánu

Pokud jste milovníci divokého a nespoutaného Balkánu a jeho hor, tak vás jistě neminula informace, že nejvyšší vrcholek celého tohoto regionu se nachází v Bulharsku v pohoří Rila a jmenuje se Musala (2925 m n. m.) neboli Alláhova hora. Vydáme se směle na vrcholek!

Rila – Bulharsko

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Bulharsko
Další státy
Bulharsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
13 km
Nejvyšší bod
2926 m n. m.
Převýšení
830 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

V jednoduchosti je krása!

Pomineme systematické přechody zmíněného bulharského pohoří Rila a z výstupu na nejvyšší vrcholek uděláme jednodenní výlet charakteru „tam a zpět“. Kde tedy začneme?

Celé pohoří Rila (ve starém významu překládaném jako „hodně vodnaté pohoří“) je ne daleko vzdáleno od hlavního bulharského města Sofie, a tak se nejedná o nijak nepřístupnou krajinu. To potvrzuje i fakt, že do podhorských vesnic i měst jezdí více či méně kvalitní spoje velmi často, některé i několikrát denně, za cenu srovnatelnou s českými dopravci po republice, možná dokonce i méně. Náš první záchytný bod bude v horském středisku Borovec, přímo pod úpatím musalského vrcholku.

Zajímavě vystavené, starými i ultranovými budovami disponující středisko se v zimě plní všemi zájemci o lyžování či skialpinismus ve vysokých nadmořských výškách balkánských velehor, v létě pak městem proudí davy turistů vydávajících se nahoru bez minimálního úsilí, stejně jako my při dnešním tipu na túru – ranní lanovkou z okraje města na první výrazný vrcholek Jastrebec (2369 m n. m.). Zhruba desetiminutová jízda zastaralou lanovkou je výrazným ulehčením při cestě nahoru, ať už jste milovníci těchto technologií či nikoliv. Vzhůru totiž vede široká lesní cesta začínající až daleko za střediskem, která má označení červené barvy, nenabízí žádné výhledy, ani nic, co by za veškerou námahu stálo, opravdu.

Ledeno jezero a chata Everest z vrcholového hřebenu, Musala, Rila, Bulharsko, Balkán
Ledeno jezero a chata Everest z vrcholového hřebenu, Musala, Rila, Bulharsko, Balkán

Dále už po svých

Výstupní stanice lanovky na Jastrebci (2369 m n. m.) vás vrhne přímo do chřtánu velehor, zmizí vysoký porost a na svazích se zakousávají jenom kleče, nabídne se i první pohled na majestátní Musalu (2925 m n. m.). Široká prašná cesta červené turistické značky skoro po vrstevnici vede na nedalekou bývalou-současnou novou horskou chatu Musala, která poskytuje první řádné horské zázemí z tohoto směru na Rile. U pěkného horského jezera lze postavit nejen stan, ale také se občerstvit.

Odtud červená značka prudce stoupá vzhůru mezi kamennými bloky a neúprosně pokračuje do nitra velehor. Dochází až k plechovému bivaku u Ledenota jezera, kterému se mezi místními říká zaslon Everest. Ten je posledním záchytným bodem na cestě vzhůru, kde lze trasu ukončit, otočit a nebo přerušit. Rovněž nabízí základní občerstvení i možnost ubytování. Věčně zmrzlá hladina jezera ale naznačuje, že se tu moc idylického klimatu turista nedočká.

Od Ledenota jezera stezka stoupá nejvíce, cik-caky suťovým polem, kamennou pěšinkou stále vzhůru až pod hřebínek, po němž vedou elektrické kabely. Hřebínek v jednom místě překonáte a dostanete se na druhou stranu svahu, po němž už velmi pohodlně mezi většími kameny dojdete na vrchol, kde vás uvítá meteorologická stanice a kameno-železná mohyla. Nejvyšší vrcholek celého Balkánu, Musala (2925 m n. m.), je právě pod vašimi nohami. Je třeba si tento pocit dosyta vychutnat.

vrchol Musaly, Rila, Bulharsko, Balkán
vrchol Musaly, Rila, Bulharsko, Balkán

Kam odtud?

Nehodláte-li pokračovat v přechodu rilského hřebene dále, což je samozřejmě možné a přímo se to nabízí, můžete pokračovat buď stejnou cestou dolů a místo lanovky využít sestup údolím po svých, nebo se napojit z vrcholku na zelenou turistickou značku vedoucí jihovýchodním svahem dolů a následně se spojující ve žlutou turistickou značku vedoucí až zpátky do Borovce.

Ve všech případech se jedná o celodenní, velmi poctivou túru ve vysokých horách!

Na nejvyšší vrchol Bulharska a i celého Balkánu Musalu 2925 m můžete vystoupit na zájezdu CK Alpina Rila a Pirin. Kromě hor poznáte v pohodové partě i městečka a monastýry v podhůří.

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Dále pak věci na spaní (stan, spacák, karimatka) a vaření (ešus, vařič, plynová kartuše atd.).

Přístup na začátek

Pokud byste do Bulharska jeli čistě za výstupem na Musalu, tak se připravte na celodenní jízdu autem, která si vezme minimálně 15 hodin čistého času. Z přímořského letoviska Varna je to cesta asi na 5 hodin.

Základní trasa

Jastrebec - Lednoto j. - Musala

Další možnosti túr v okolí

Túra za zrcadlící se hladinou Ribnich Ezer v pohoří Rila

Treky v Bulharsku

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

fotocestovatel.cz

výstup na Musalu začátkem května:http://fotocestovatel.cz/musala/

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: