Rätikon: úchvatné horské scenérie na trojmezí Rakouska, Švýcarska a Lichtenštejnska

Rätikon: úchvatné horské scenérie na trojmezí Rakouska, Švýcarska a Lichtenštejnska

Tipy na horské túry a výstupy v pohoří Rätikon v rakouských Alpách, které patří pro své jedinečné přírodní bohatství a perfektně vybudovanou infrastrukturu s množstvím značených stezek k nejvíce vyhledávaným pohořím západního Rakouska.

Turista se zde setká se vším, po čem jeho horské srdce touží – nádhernými skalnatými štíty, připomínající více krajinu Dolomit než Centrální Alpy, bělostnými ledovci, jezery a především hustou sítí kvalitně značených stezek, vedoucích až do těch nejvyšších poloh.

Trocha zeměpisu

Spolu se sousední Silvrettou další vyhledávané a populární pohoří ležící na území tří států – Rakouska, Švýcarska a Lichtenštejnska. Právě oba posledně jmenované státy tvoří pro účel průvodce západní a jižní hranici, údolí řeky Alfenz je pak odděluje od Bregenzského lesa. Východní hranici tvoří dlouhé Montafonské údolí a dolinkou Gargellen Tal zakončenou sedlem Schlappiner Joch je odděleno od Silvretty.

Pohoří dělíme do mnoha skupin, připomeňme alespoň nejvýznamnější z nich. Zcela na východě na hranicích s Lichtenštejskem to je skupina Naafkopf a Galina (Naafkopf, 2 571 m). Západně od údolí Brandner Tal se tyčí masív Fundkopf (2 401 m). Centrální část hlavního hřebene vyplňuje nejvyšší masív pohoří – Schesaplanagruppe se stejnojmenným vrcholem (2 965 m) s jediným malým ledovcem. Východně od střediska se nalézá divoce rozeklaná skupina vrcholu Zimba (2 643 m). Východní části pohoří ovládají masívy Drusenfluh-Sulzfluh a Madrisa (Sulzfluh, 2 818 m).

Jezero Lünersee: klenot Rätikonu

Přestože Rätikon zařazuje alpská literatura pod Centrální krystalické Alpy, je jeho geologické složení natolik odlišné, že patří spíše pod vápencové Alpy na severu území. Rätikon je jako jiná horstva hlavního hřebene Východních Alp tvořeno především krystalickými horninami, ale setkáme se zde také s bohatým výskytem šedého vápence. Ten je stavebním prvkem velké části masívu, takže mnohé hřebeny a oblasti hor připomenou blízké Lechtálské Alpy či jiná vápencová horstva Alp.

Přestože pohoří je velmi chudé na jezera (několik málo jich najdeme na švýcarské straně hor) leží pod nejvyšším vrcholem pohoří „Klenot Rätikonu“ jezero Lünersee. Toto původně ledovcové jezero (dnes přehradní nádrž) je svou až neskutečnou zelenomodrou barvou a nádherným prostředím skalních vrcholů pod dominantní pyramidou Schesaplany, jedním z nejkrásnějších míst západního Rakouska.

Jezero Lünersee v pohoří Rätikon
Jezero Lünersee v pohoří Rätikon

Nejlepší treky, feraty a výstupy v pohoří Rätikon

Schesaplana (2965 m)

Schesaplana je nejvyšším vrcholem jednoho z nejpůvabnějších pohoří rakouských Alp– Rätikon. Jako mohutná osamělá pyramida ční nad neskutečně modrým jezerem Lünersee a vytváří až pohádkově krásné scenérie. Všechny výstupy na Schesaplanu jsou náročnými vysokohorskými túrami. My se k hoře Schesaplana vydáme velkým okruhem ve směru západ – východ a výstup povedeme přes ledovec Brandner Gletscher od chaty Mannheimer Hütte.

Po případném noclehu na chatě Douglashütte je možné si túru prodloužit na dvoudenní přechod pohoří přes sedlo Zimbajoch, případně se vyšplháme na symbol Rätikonu – vrchol Zimba, a uzavřeme tak okruh zpátky do Brandu.

Vrchol Schesaplana od chaty Mannheimer Hütte, pohoří Rätikon, Alpy.
Vrchol Schesaplana od chaty Mannheimer Hütte, pohoří Rätikon, Alpy.

Vyhlídková túra s odbočkou na vrchol Zimba (2643 m)

Vrchol s exoticky znějícím jménem Zimba leží stranou hlavního hřebene pohoří Rätikon a svým ostrým skalnatým tvarem připomene nejspíše Matterhorn. Výstup je hodně složitý a je určen jen těm nejvyspělejším vysokohorákům. Samotný vrchol však můžeme vynechat a získáme středně obtížný horský přechod sedla Zimbajoch se skvělými výhledy.

Zimba, pohoří Rätikon, Alpy.
Zimba, pohoří Rätikon, Alpy.

Naafkopf (2571 m)

Túra v západním Rakousku vede na tak trochu zvláštní vršek, jakých není na území Rakouska mnoho. Vrchol Naafkopf leží v uzlovém bodě na hranici tří států – Rakouska, Švýcarska a Lichtenštejnska. Vysoký „trojmezník“ je zároveň nejzápadnějším vrcholem Rakouska a horopisně náleží pod pohoří Rätikon. Z jednoho bodu můžeme přehlédnout značnou část území jak samotného Rakouska, tak daleko do švýcarských Alp a prakticky celý stát Lichtenštejnsko, což se nám jinde v Evropě jen tak někde jinde nepoštěstí. Nenáročný výstup vede od chaty Pfalzer Hütte, která je také nástupním bodem na Liechtensteiner Höhenweg: zajištěnou vysokohorskou túru v pohoří Rätikon.

Naafkopf od chaty Pfälzerhütte, pohoří Rätikon, Alpy.
Naafkopf od chaty Pfälzerhütte, pohoří Rätikon, Alpy.

Liechtensteiner Höhenweg

Dálková trasa Liechtensteiner Höhenweg vede oproti názvu spíše po území Rakouska a Švýcarska a Lichtenštejnského knížectví se dotýká jen velmi malou částí. Zpřístupňuje v rámci hřebenového, místy zajištěného chodníku nejzajímavější pasáže hlavního hřebene Alp v západní části Rätikonu a v závěru vystupuje na nejvyšší vrchol pohoří – Schasaplanu. Lichtenštejnská vysoká cesta – Liechtensteiner Höhenweg je náročnější záležitostí. Několik úseků je značně exponovaných, ovšem dostatečně zajištěných. Nicméně dlouhé a dosti obtížné, vhodné pro zkušené horské vlky.

Hřeben pohoří Ratikon, Alpy
Hřeben pohoří Ratikon, Alpy

Vorder Grauspitz (2599 m) – nejvyšší vrchol Lichtenštejnska

Vorder Grauspitz leží v pohoří Rätikon v Alpách, na hranicích Lichtenštejnska a Švýcarska. Jedná se o dvojvrchol, skládající se z hory Hintergrauspitz (2574 m n. m.) a Vordergrauspitz (2599 m n. m.), který je nejvyšším vrcholem Lichtenštejnského knížectví. Vzhledem k obtížnému přístupu a absenci jakýchkoliv značených turistických tras vystoupí na tento vrchol za celou sezonu jen několik málo jedinců, o čemž svědčí sporé zápisy ve vrcholové knize. Jedná se přitom o velmi pěknou, ačkoliv značně namáhavou, celodenní túru v atraktivním velehorském prostředí skalnatých štítů.

Ani na jeden z vrcholů Grauspitz nevede značená turistická stezka.
Ani na jeden z vrcholů Grauspitz nevede značená turistická stezka.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: