Trek Tour de Mont Blanc – okolo nejvyšší hory Alp
Treky

Trek Tour de Mont Blanc – okolo nejvyšší hory Alp

Nejznámějším trekem v Evropě je jednoznačně trasa kolem nejvyšší hory Evropy, Mont Blancu. Celý okruh okolo Mont Blancu je dlouhý cca 160 km a během celého okruhu se vystoupá přes 9000 výškových metrů! Navíc každý den nám nabídne jiné pohledy na Mont Blanc.

Alpy – Francie

Typ
7-10 denní, Dálkový trek, Okruh
Stát
Francie
Další státy
Francie, Itálie, Švýcarsko
Počet dní
10
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
160 km
Převýšení
9000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Tour de Mont Blanc je nádherný okruh kolem ledovcových masivů Mont Blancu. Je tedy možné trek jít po, nebo proti směru hodinových ručiček a zahájit ho v kterémkoli bodě. Tradičně se Tour de Mont Blanc zahajuje ve vesnici Les Houches, která leží 7 km jižněji v údolí od Chamonix a pokračuje se proti směru hodinových ručiček. V Les Houches je veliké parkoviště přímo u lanovek, které je určené pro dlouhodobé parkování aut lidí na treku.

Trasa je obvykle dělena do 10 až 11 etap, některé úseky/etapy je možné přejet autobusem, který jezdí po většině trasy kolem Mont Blancu zdarma. Některé úseky lze také zpříjemnit pomocí lanovek.

Celkově je trasa dlouhá cca 160 km s převýšením bezmála 9000 m (dle mapy.cz)

1) Les Houches – Les Contamines

 • vzdálenost: 17,5 km
 • stoupání: 1010 m, klesání: 850 m
 •  čas: 5-5,5 hod

Trasa vede z velké části po zpevněné cestě. Prvních 5 km se stoupá do nejvyššího bodu etapy Col de Voza (1653 m n.m.) a dále se postupně klesá až do cílové destinace. Kemp je cca 3 km od infocentra a cestu městem po asfaltce lze zkrátit mikrobusem. V kempu je pizza od 5 eur a bar 🙂

2) Les Contamines – Les Chapieux

 • vzdálenost: 19 km
 • stoupání: 1360 m, klesání: 970 m
 • čas: 7-7,5 hod

Tato etapa patří k těžším na Tour de Mont Blanc, a to zejména díky povrchu. Prvních 11 km se stoupá do sedla Col du Bonhomme (2329 m n.m.) a odtud ještě 2 km k nejvyššímu bodu, kde je refugio. Cesta do Les Champieux klesá strmě dolů. V Les Chapieux je bivak zdarma hned za autobusovou zastávkou, kde jsou veřejné WC. Sprcha je za 5 € v přilehlém refugiu. Možnost dokoupit základní potraviny (sýr, salám, bageta…)

3) Les Chapieux – Rifugio Elisabetta

 • vzdálenost: 14 km
 • stoupání: 1100 m, klesání: 460 m
 • čas: 4,5-5 hod

V této etapě se překračují hranice do Itálie, a to v nejvyšším bodě Col de la Seigne (2516 m n.m.) Napříč převýšení je díky dobrému povrchu trasa vcelku snadná. Ze sedla se poslední 4 km klesá k refugiu. Zde není bohužel možnost kempu ani bivaku.

Tour de Mont Blanc.
Tour de Mont Blanc.

4) Rifugio Elisabetta – Courmayer

 • vzdálenost: 15,5 km
 • stoupání: 580 m,  klesání: 1550 m
 • čas: 5-5,5 hod

Od refugia se 3 km klesá k jezeru Lac Combal a odtud trasa stoupá po suťovité cestě až do nejvyššího bodu (2430 m n.m.). Odtud cesta klesá až do městě Courmayer. U Lac Combal se odděluje alternativní cesta po silnici, která vede přes 3 kempy. Krátce za jezerem touto cestou se nachází autobusová zastávka. Autobus jede přes Courmayer až k hotelu Lavachey (v další etapě). Courmayer je město povahou velmi podobné Chamonix a lze zde přespat pouze v refugiích či hotelech.

5) Courmayer – Rifugio Bonatti

 • vzdálenost: 12 km
 • stoupání: 1080 m, klesání: 280 m
 • čas: 4,5 hod

Etapa patří k nejjednodušším částem Tour de Mont Blanc a nabízí za dobrého počasí krásné výhledy. První 4 km se stoupá do nejvyššího bodu dne, dále víceméně po vrstevnici. Na závěr vás čeká krátké stoupání k refugiu. Tato etapa nenabízí přespání v kempu ani místo určené na bivak.

6) Rifugio Bonatti – La Fouly

 • vzdálenost: 20 km
 • stoupání: 980 m, klesání: 1400m
 • čas: 6 – 6,5 hod

Od refugia vede cesta nejprve po vrstevnici, následuje krátké klesání. Odtud začíná postupně strmé stoupání až do sedla. V polovině cesty trasa kříží italsko-švýcarské hranice v nejvyšším bodě Grand Col Ferret (2537 m n. m.). V druhé polovině etapy trasa klesá krásnou švýcarskou krajinou až do La Fouly. Zde je možné strávit noc jak v kempu, nebo v některém z refugií. V městečku se nachází obchod, restaurace, infocentrum atd.

7) La Fouly – Champex

 • vzdálenost: 15,5 km
 • stoupání: 510 m, klesání: 650 m
 • čas: 4 – 4,5 hod

Tato etapa je nejjednodušší částí Tour de Mont Blanc. Cesta mírně klesá lesem až do vesnice Issert. Odtud trasa až překvapivě strmě stoupá až do městečka Champex. Ve městě jsou k dostání veškeré služby. V nabídce jsou dva kempy (jeden blíže centru, ale dražší, druhý je spíše bivak u refugia Bon Abri a je na trase další etapy) a více refugií.

8) Champex – Trient

 • vzdálenost: 16 km
 • stoupání: 850 m, klesání: 1040 m
 • čas: 5,5 – 6 hod

Etapa začíná po vrstevnici a mírným klesáním, dále prudce stoupá do nejvyššího bodu Alp Bovine (2040 m n. m.), odkud jsou opět k vidění krásné výhledy. Následuje klesání do oblasti Col de la Forclaz, s možností přespání v refugiu a v kempu. Dále pak klesá až do městečka Trient, kde se nachází refugio s přilehlým bivakem. Obchod zde je řešen formou maličké samoobsluhy.

9) Trient – Tré-le-Champ

 • vzdálenost: 14 km
 • stoupání: 980 m, klesání: 840 m
 • čas: 5 hod

Etapa pokračuje strmým a táhlým stoupáním zpět přes hranice do Francie, která je v sedle Col de Balme (2191 m n. m.). Na místě je refugio s krásným výhledem na Mont Blanc a okolí. Dále pokračuje do nejvyššího bodu dne Aiguillette des Posettes (2201 m n. m.) a následný strmý sestup do Tré-les-Champ. Spaní v refugiu či v kempu/bivaku.

Tour de Mont Blanc.
Tour de Mont Blanc.

10) Tré-les-Champes – Refuge La Flégére

 • vzdálenost: 8 km
 • stoupání: 730 m, klesání: 270 m
 • čas: 4 hod

Cesta začíná strmým stoupáním po kamenité stezce až do výšky 1893 m n. m., odkud začínají první železné žebříky do nejvyššího bodu etapy 2132 m n. m. Následuje mírné klesání, které nabízí jedny z nejhezčích výhledu celého Tour de Mont Blanc. Zde spaní pouze v refugiu.

11) Refuge La Flégére – Les Houches

 • vzdálenost: 18,5 km
 • stoupání: 900 m, klesání: 1770 m
 • čas: 6,5 hod

Etapa nabízí krásné výhledy přímo na Chamonix – Mont Blanc. Začíná postupným stoupáním do Le Brevent (2526 m n. m.). Nekonečné klesání do Les Houches je jedním z nejúnavnějších celého okruhu Tour de Mont Blanc (TMB) – zde mnoho lidí využívá transport lanovkou a autobusem.

DOPORUČUJEME: Nejširší nabídku průvodců a map hory Mont Blanc najdete v prodejně a e-shopu KnihyNaHory.cz 

Ubytování a jídlo

Ubytování

V každé etapě je možné přespat v jednom či ve více refugiích (cena cca 45€/osoba s polopenzí) a většina nocí se dá strávit i v kempu či místě, kde je možné bivakovat. Refugia je obvykle potřeba zamluvit dopředu, ať už telefonicky nebo emailem ideálně den předem! Kontakty refugií a kempů jsou k dostání na infocentru např. v Chamonix. Platby v refugiích a kempech jsou většinou možné pouze hotově. Ve Švýcarsku je možné platit eurem i v supermarketu atd. bez problému dle aktuálního kurzu a vrací také eura.

Voda a jídlo

Voda je dostupná většinou mnohokrát denně. Cesta většinou vede přes malé vesnice, kde jsou k dispozici pítka, anebo je možné dopustit z mnoha potoků. Pokud nechcete jíst v refugiích, minimálně obden je možnost dokoupit zásoby v některém ze supermarketů a často lze potraviny zakoupit i v kempu.

Mapa

Ačkoli je trasa velmi dobře značena, doporučujeme zakoupit mapu, nebo některého z průvodců TMB (my doporučujeme toho od vydavatelství Cicerone). Jsou zde podrobné popisky etap, trasy alternativních variant které zde neuvádíme, mapy, kontakty a další užitečné informace.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Přístup na začátek: v centru  Les Houches je před infocentrem brána, kde je oficiální začátek a konec treku

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Aiguille du Chardonnet vstupenka do alpinismu

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

mirjur

Dobrý den, můžete prosím upřesnit, jak se dostanu od Arp Vielle Superiore do Peuterey (píšete Peurerey, ale to je asi překlep, že) a konkrétně od kterého campu pak jede bus přes Courmayer do Lavachey?
Podle mapy, pokud půjdu přes Mont Fortin, tak do Peuterey bych šel přes Arp Vielle Inferiore zpět na TMB a pak doprava k silnici do Peuterey, u níž jsou skutečně u lanovky 2 kempy – ovšem jestli tudy jezdí bus a jestli tam je nějaká zastávka, to z mapy není zřejmé (nevypadá to). Přes Vámi uváděné A.V.Superiore se do Peuterey moc snadno dostat nedá – leda že by lanovkou Dzeleuna nahoru a pak lanovkou Zerotta dolů ke kempu? Děkuji, M. Jurčeka

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: