Karwendel: labyrint divokých vápencových štítů v rakouských Alpách

Karwendel: labyrint divokých vápencových štítů v rakouských Alpách

Impozantní hradba vypínající se nad hlavním městem Tyrolska Innsbruckem je snad nejkrásnějším vápencovým pohořím Rakouska. Spletitý masiv pohoří Karwendel nabízí krásný třídenní přechod, výstupy na vyhlídkové vrcholy nad největším tyrolským jezerem Achensee i vzdušné hřebenové feraty. Jaké jsou nejlepší treky, feraty a vrcholy v pohoří Karwendel v rakouských Alpách?

Tento horský celek je asi nejkrásnějším rakouským pohořím, kde na relativně malé ploše (alespoň vzhledem k jiným pohořím Rakouska) najdeme takovou koncentraci horských krás. Navíc má pohoří ještě jeden nezanedbatelný rozměr – neleží zde žádné lidské sídlo. Hory si tak zachovaly zcela původní divoký charakter, a proto také byly vyhlášeny jako chráněný přírodní park.

Trocha zeměpisu: charakteristika Karwendelu

Pohoří Karwendel představuje ideální prototyp divoké skalnaté alpské krajiny. Krásné vysoké štíty a stěny se střídají se šťavnatými pastvinami, hluboká údolí rozbrázdily vodní toky do několika vznešených hřebenů. Základním stavebním kamenem je vápenec, který zde vytvořil mnoho bizarních útvarů – věží, cimbuří, skalních bran a rozervaných hřebínků.

Jižní hranici tvoří tok Innu s hlavním městem Tyrolska – Innsbruckem. Západ území rozděluje říčka Drahn Bach od dalšího krásného masívu – Wettersteinu. Severní hranicí je údolí řeky Isar, na východě ohraničuje pohoří Karwendel údolí Achental.

Pohoří má spletitou a nejednotnou stavbu, a proto se dělí do mnoha skupin podle jednotlivých hřebenů. Na jihu to je nejznámější hřeben Inntalkette, který tvoří nezapomenutelnou kulisu olympijskému Innsbrucku (Hafelekarspitze, 2 634 m). Přímo ve středu pohoří se táhne ve směru západ-východ nejvyšší hřeben Karwendelkette (Birkkarspitze, 2 749 m) na nějž na severu navazuje Nördliche Karwendelkette (Ö. Karwendelspitze, 2 537 m). Dále na východ to jsou skupiny Falkengruppe (Risser Falk, 2 413 m), HinterauVomperkette a mnoho dalších. Pohoří je zpřístupněno nejen turistickými, mnohdy značně náročnými stezkami (klettersteigy), ale také soustavou horských silniček (většinou se zákazem vjezdu), které jsou ideálním terénem pro cyklisty (Karwendeltal, Risstal, Bächental a další).

Bikkarspitze (2749 m) – nejvyšší vrchol Karwendelu

Výstup na střechu Karwendelu začíná čtyřhodinovou „šlapačkou“ z Scharnitzu nekonečným údolím Karwendeltal na chatu Karwendelhaus, kde doporučujeme přespat. Výstup na Bikkarspitze si místo cesty nudnou normálkou můžeme okořenit zajištěnou cestou Brendelsteig přes 2 km dlouhý a ostrý skalnatý hřeben spojující všechny tři vrcholy Ödkarspitze. Od dřevěné bivakovací budky Birkarhütte v sedle Schlauchkarsattel (2 639 m) se již před námi se již vypíná pyramida nejvyššího vrcholu Karwendelu. Vzhůru vede opět zajištěná, ale vcelku krátká cesta. Rozhled od vrcholového kříže uchvátí a ohromí. Celý bizarní svět skalnatých hrotů a zelených údolí nám leží u nohou.

Pokud nejsme nuceni vrátit se do výchozího místa, pak se nám nabízí pokračování přechodu z vrcholu Birkkarspitze na jih do nádherně zelené doliny Hintertautal. 

BIkkarspitze, Karwendel, Rakousko
BIkkarspitze, Karwendel, Rakousko

Přechod Karwendelu za tři dny

Třídenní přechod spojuje horskou vesnici Scharnitz a městečko Pertisau na břehu jezera Achensee. Během treku se podíváme do nitra této úžasné části tyrolských Alp i na vyhlídkové vrcholy Mahnjoch a Sonnjoch (2 547 m), který je jednou z tvarově nejkrásnějších hor Karwendelu. Přehlédneme odtud nejen celé pohoří a hlavní hřeben Alp, ale také pohoří Rofan a část tyrkysového klenotu Tyrolska – jezero Achensee.

Pohoří Karwendel v Tyrolsku, rakouské Alpy.
Pohoří Karwendel v Tyrolsku, rakouské Alpy.

Feratové radovánky na Großer Bettelwurf

Masiv Großer Bettelwurf dominuje jižní části pohoří Karwendel v rakouských Alpách. Výstup na něj potěší všechny milovníky zajištěných cest. Od chaty Bettelwurfhütte zvolíme nástup na perfektně odjištěnou cestu na Kleine Bettelwursf. Oba vrcholy pak spojuje odvážný hřebenový přechod, který spolehlivě zvedne hladinu adrenalinu v krvi. Sestup z Grosser Bettelwurfu vedeme „normálkou“.

Tyrolská vesnice Volders pod vrcholem Bettelwurf, Karwendel
Tyrolská vesnice Volders pod vrcholem Bettelwurf, Karwendel

Hřebenový přechod přes Lamsenspitze a Hochnisslspitze

Východní části pohoří Karwendel v rakouských Alpách vévodí vrchol Lamsenspitze, který se zvedá na západním břehu jezera Achensee. Než však dojdeme k této přehlídce drsné horské krásy, musíme pěkně dlouho šlapat z Pertisau nekonečným údolím Falzthurntal. K noclehu využijeme chatu Lamsenjochhütte, položenou v úžasném divokém prostředí pod masívem Hochnissl.

Další den čeká vrcholový výstup k vrcholovému kříži Lamsenspitze s naprosto jedinečným rozhledem. Náročný vápencový terén ve formě strmých stěn je na několika místech zajištěn, přičemž mnohá místa jsou docela vzdušná a vzrušující. Po návratu na chatu je možné navázat průchodem originálním Lamsentunnelem, který je dlouho do léta znesnadněn navátým zmrzlým sněhem, a pokračovat přes vrchol Hochnisslspitze. Místo návratu stejnou cestou je možné pokračovat dále přes hřeben a sejít na jih do obce Vomp v blízkosti města Schwaz. Celková délka, převýšení více než 1 500 m, nestálé počasí a exponovaný terén předurčují tuto túru pouze zkušeným a vytrvalým horalům.

Lamsenjochhütte pod vrcholem Lamsenspitze, Karwendel, rakouské Alpy
Lamsenjochhütte pod vrcholem Lamsenspitze, Karwendel, rakouské Alpy

Výstup na vrchol Hochiss v pohoří Rofan 

Na východní straně jezera Achensee sousedí s pohořím Karwendel malé a nenápadné pohoří Rofan, které patří k tak trochu zapomenutým a jen málo vyhledávaným koutům rakouského Tyrolska. Cílem většiny návštěvníků je nádherné jezero Achensee, které se stává díky perfektně vybudované infrastruktuře vyhledávaným letoviskem především mezi majetnější klientelou (místo si oblíbil již císař Maxmilian I., který zde chodil na ryby). Ovšem také „normální“ smrtelník zde najde přijatelná místa k životu. Vrchol Hochiss je výškou 2299 m nejvyšším bodem tohoto kapesního pohoří, tvořeného pouze jediným hřebenem, který se ve tvaru půlměsíce táhne v délce cca 12 km od východu na západ.

Hochiss má při pohledu od severu tvar ostrého skalnatého zubu. Zatímco k vodám tyrkysového Achenského jezera spadá vrchol strmě a impozantně, na opačnou stranu se po okrajovém kolmém srázu poněkud ztrácí v pozvolna klesajících náhorních plošinách. Vrchol je zároveň snadným turistickým cílem, pokud však jsme ochotní překonat převýšení 1 300 metrů. Pouze v závěru na hřebeni, vedoucím k vrcholové kupce, narazíme na několik umělých pomůcek (ocelové lano), jejichž překonání zvládnou i děti.

Hochiss, Rofan, Karwendel, rakouské Alpy
Hochiss, Rofan, Karwendel, rakouské Alpy

Německá strana Karwendelu

Výstup na Soiernspitze (2257 m)

Horizontálními vrásami „proužkovaná“ pyramida vrcholu Soiernspitze je jedním z nejoriginálnějších geologických útvarů pohoří Karwendel. Když k tomu ještě připočteme nádherně zelený kotel Soiernkessel se dvěma smaragdovými oky ples a hřeben hned několika dvoutisícových vrcholů dostaneme lákavý horský cíl prvotřídního významu. Přitom je kupodivu tato část hor jen zřídka navštěvovaná. Výlet do kotle Soiernkessel a hřebenovka po okolních štítech však rozhodně není jednodenní záležitostí. Nocleh na chatě Soiernhaus je víceméně nutností.

Soiernkessel, Karwendel, Německo.
Soiernkessel, Karwendel, Německo.

Hřebenová ferata Mittenwalden Klettersteig (B)

Tato cesta přechází v délce téměř 6 km hraničním hřebenem na severozápadě pohoří Karwendel a poskytuje neobyčejně vzrušující zážitky.

Mittenwalder Höhenweg, Karwendel, Rakousko
Mittenwalder Höhenweg, Karwendel, Rakousko

 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: