Přechod Orobských Alp s dětmi
Treky

Přechod Orobských Alp s dětmi

Jednoduchý trek nádhernou krajinou Orobských Alp vhodný i pro děti! Třídenní putování méně frekventovaným koutem italských Alp bez jakýchkoli technických obtíží či exponovaných úseků vás zavede k průzračným jezerům i na vrcholky hor.

Orobské Alpy – Itálie

Typ
4-6 denní, Túra vhodná pro děti
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
4
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
23 km
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení, úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Orobské Alpy (Alpi Orobie) jsou horský celek na severozápadě Itálie, vklíněný mezi turisticky vyhledávanější jezero Lago di Como a masivy Adamello-Presanella a čtyřtisícovou Piz Bernina. To však tomuto pohoří na jižní straně Alp neubírá nic na kráse!

Trasa vhodná pro děti

Naším cílem se Orobské Alpy staly začátkem července pro horský přechod s dětmi. Jedná se o nádhernou túru, kterou jsme šli s 15 dětmi, nejmladšímu účastníkovi byly 4 roky. Trasa je rozvržená na 3 dny, bez jakýchkoli technických obtíží či exponovaných úseků. Všechny 3 dny je trasa pod 5 hodin i s dětmi a velmi volným tempem. Trasu lze dle libosti protáhnout a udělat zajímavější pro starší děti, viz další popis. Základní variantu ujde průměrně zdatné pětileté dítě bez problémů (čtyřleté bylo občas poponeseno). Kromě úplného začátku kolem lanovky je trasa zcela bez lidí, za 4 dny jsme nepotkali kromě obsluhy chat vůbec nikoho. Ubytování na chatách je tradičně italsky skvělé, jídlo luxusní, obsluha chat vstřícná a milá.

Popis trasy

Den 1

Trasa začíná u lanovky Barzio – Bobbio, kterou jsme se vyvezli na Piano di Bobbio. Lístek pro rodinu stál myslím cca 40 EUR. Z Piano di Bobbio trek začíná po jasně vyznačené turistické trase směrem za Zucco del Corvo a Rifugio Alberto Grassi. Během dne převýšení méně než 500 m. Skvělé živé pivo z minipivovaru na chatě, a pak už jen primi piatti, secondi piatti, deserti, vini, pivi, atd. K snídani trochu nepříjemně překvapila mísa sušenek s kakaem (Italové moc nesnídají), ale pak jsme vyžebrali chleba, sýr a salám a bylo dobře.

Den 2

Nejkratší varianta trasy kolem Lago di Sasso je asi na 2-3 hodiny dětským tempem. O něco delší varianta po Sentiero del Cardinale je nádherná, kdy většinu dne postupujete horským amfiteátrem nad jezerem a končí hezkým přiměřeně technickým sestupem s několika řetězy k chatě. Řetězy jsou spíše k přidržení, expozice trochu byla, děti si to užily všechny, některé maminky méně. Rifugio Santa Rita je krásná dřevěná stavba s útulnými pokojíky a usměvavým týmem 4 slečen, které nás přivedly k dalšímu gastronomickému vytržení. Poučeni, část večeře jsme si schovali na ráno k sušenkám.

Letní přechod Orobských Alp, který zvládnou i děti
Letní přechod Orobských Alp, který zvládnou i děti

Den 3

Tatínci si ráno vyběhli ferratu na Pizzo di Trona. Spíše lehká ferrata, zkušenější ferratisti či horolezci zvládnou i bez vybavení (my se ani necvakali). Pro děti ovšem nevhodné – značná expozice.

S dětmi jsme ten samý den vylezli na Pizzo dei Tre Signori (v GPX souboru neuvedeno – v mapě dohledáte). Nádherný kopec s řadou jemně technických úseků a minimální expozicí, který si děti maximálně užily. Ve vrcholové části několik úseků s řetězy, všechny děti zvládly bravurně. Pro sestup doporučuji použít stejnou trasu. Neznačená direttisima přímo k Lago di Sasso byla značně exponovaná, a ačkoli konec dobrý, všechno dobré, asi jsme měli jít okolo.

Den 4

Sestup začíná velmi příjemně. Po hodině dojdete k Rifugio Madonna della Neve, presso, zákusek, stinné posezení. Zbytek sestupu může být poněkud zdlouhavý, ačkoli nikterak obtížný. Celou dobu se jde podél potoka, v případě vedra možnost vykoupání kdykoli. V Introbiu bych doporučil Bar Bucaneve, kde se můžete najíst zmrzlinou, až prasknete. Rekord 3 kopečky, 2 ledové pralinky, ovocný košíček, presso a frappe. Tatínci si pro vytrávení dají švih k autu k lanovce (cca 1h).

Přechod lze vhodně zkombinovat s tradičnějším pojetím dovolené u Lago di Como. My bydleli v Camping Ideal na druhém břehu jezera, což mohu s klidným srdcem doporučit jako skvělé místo. Do kempu jsme přijeli z ČR a po dobu treku v něm za mírný poplatek nechali postavené stany a vrátili se tam jak domů. Pláž u nosu, studené pivo na recepci, ovečky za plotem, nejbližší velkokapacitní kemp s diskotékou kilometry daleko.

Ubytování a jídlo

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: