HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nejnovější

Kolem Menorky po GR 223 – Camí De Cavalls
Horská turistika

Ještě několik připomínek. Osobně bych pochod kolem Menorky dělal jinak. Ubytování na jednom místě, vypůjčení vozu z půjčovny a jeden člověk by byl řidičem, který by vždy turisty odvezl ráno na určité místo a odpoledne je vyzvedl. řidič může být člověk, který je rád na pláži nebo se budou účastníci střídat. Ubytování na začátku sezóny v levnějším hotelu a větším městě (asi Ciutadella, je tam možnost levného nákupu potravin funguje tam např. i Lidl). Na Menorce není delší vzdálenost z jednoho místa do druhého než 60 km. Ubytoval bych se na 14 dní a střídal pochod s poznáváním historických památek ve vnitrozemí. Mezi Maó a Ciutadellou je dobré autobusové spojení cca každých 30 minut. Pokud bych cestu podnikal sám nebo ve dvou nebál bych se bivakovat na osamělých místech. Problém je pouze voda. Při bivakování ale nerozdělávat oheň v tom jsou nekompromisní. I když je ostrov v podstatě celý brán jak rezervace, strážce rezervace jsem viděl pouze jednou a na motorce. Na skalnatém pobřeží je dost různých převisů a jeskyň které poskytnou úkryt v době nepohody. Termín bych zvolil v druhé polovině května, je už delší den, nejsou prázdniny a sezóna začíná. K trase GR bylo vydáno několik publikací a i soubor map ale to bylo někdy kolem roku 2010-12. Zda jsou k sehnání nevím. Jinak na začátku každé etapy je informační panel kde je vše popsáno. Španělé mají cestu rozdělenou na 10 dnů. Ostrov jsem naposledy navštívil v roce 2015 tak nevím zda vše co tady píšu je aktuální.

Jen pár poznámek. Na Menorku jsem jezdil od roku 2004. Stezka kolem pobřeží je pěkná ale osobně bych to nechrtil za 7 dnů a pobyl tam déle. O Menorce se říká, že je to muzeum pod širým nebem. Je tam spousta kamenných objektů z období 2-3000 let před naším letopočtem, ty jsou však ve vnitrozemí. Pro milovníky vojenské tématiky je tam několik vojenských pevností z nichž největší je la Mola, vojenské muzeum v es Castelu stojí také za zhlédnutí. Na ostrově je také několik jeskyní z nichž největší je Coves des Coloms, k níž je nejlépe dojít odpoledne kdy je osvícen vnitřek sluncem. Nevím jak je to nyní ale vše jsem navštívil ještě před rokem 2010. Také vrchol Santa Agueda na který dojdete po staré římské cestě je nezapomenutelný zážitek. Jinak z cesty GR 223 se v podstatě nedá sejít. Je značena zabetonovanými dřevěnými trámky, které jsou nahoře červené. Problémem je pitná voda na severní části ostrova (na jižní jsou městečka kde se dá koupit). Ne Menorce jsou pozemky oddělené kamennými zídkami. Pokud je chcete překonat a nejsou tam typická dvířka z olivovníku, tak zajděte do rohu a tam ze zídky vyčnívají kameny (jako schody). Kamenných zídek stavěných na sucho skládaných kamenů je na ostrově 23000 km, a byla tam učňovská škola kde se tento obor (stavění zídek z kamenů) vyučoval. Pokud budete nakupovat potraviny tak doporučuji menorský polotvrdý sýr a jejich gin je také vynikající.

Kouzelné koberce: to základní, co byste měli vědět o stoupacích pásech a jejich údržbě
Lyžování a zimní turistika

Hezký den,
díky moc za připomínku. Myslím, že tady došlo k záměně pojmů, na mysli byla podobná folie, běžně také označovaná jako síťka, jako zde: https://www.vodahory.cz/vybaveni/skialpove-vybaveni/kohla-protective-net-ochranna-folie-1-9-m-140-mm-detail

Odstavce jsem upravila, aby byly přesnější:
Nevýhodou vykrojených pásů je, že po přeložení nemusí přesně přiléhat k sobě. Pak bude vhodnější použít ochrannou síťku, která se nalepí na pás. Výhodou je, že pás se síťkou vysychá lépe než pás přeložený a slepený.

Pro dlouhodobé skladování je lepší speciální ochranná folie, protože prodlužuje životnost lepidla. Běžně mívá vroubkování, aby se dala snadněji odlepit. Další variantou je speciální papírová folie s teflonovou vrstvou, vhodná zejména pro dlouhodobé uložení pásů, pro transport a manipulaci s pásy v terénu méně vhodná (je lehká, poletuje, může se zmačkat). Mimo sezonu je dobré skladovat řádně vysušené a impregnované pásy na tmavém místě a v igelitovém pytli (zabrání vysychání lepidla).

To opravdu myslíte vážně, že doporučujete pro dlouhodobé uložení stoupacích pásů ochrannou transportní mřížku ?!? Cituji - "Pak bude vhodnější použít ochrannou síťku, která se nalepí na pás. Výhodou je, že pás se síťkou vysychá lépe než pás přeložený a slepený. Síťka je vhodná i pro dlouhodobé skladování, protože prodlužuje životnost lepidla."
Tohle může napsat jen absolutní amatér - dlouhodobé uložení pásů s nalepenou mřížkou urychluje vysychání lepidla a díky vytlačení mřížky do lepící plochy v podstatě znemožňuje pozdější nalepení pásů - díky vzniklým kostičkám je adheze pásu o 80% nižší - a je po pásech. Také kostičkované lepidlo vyschne mnohem rychleji - a opět je po adhezi. Mřížka je pouze TRANSPORTNÍ - slouží tedy pouze pro krátkodobou ochranu lepící plochy při trasportu. V žádném případě NE pro uložení pásů přes léto. K tomu slouží hladké teflonové folie - doporučuji opravit v textu, protože tohle je návod jak co nejkrychleji zničit lepící vrstvu - řešíme to každoročně při mnoha servisech! V.

Nejdiskutovanější

Trek Everest BC a Gokyo

Ahoj, Děkuji za pochvalu článku.
Souhlasím stím co píše Libor. Bez průvodce Island Peak přináší nejspíš více starostí než radostí. Četl jsem příběhy, kdy se lidé, kteří to zkoušeli bez průvodce (i tak je třeba zaplatit povolení k výstupu, v base campu to prý docela kontrolují) museli vrátit z hranice nad 6000m kdy je potřeba vylést po fixech na vrcholový hřeben a pruvodci ostatních skupin je na jejich fixy prostě nepustili a vlastní materiál si tam nenesli, jelikož počítali stím, že s tím nebude problém i za případny poplatek za využití. A přesně jak píše Libor v Chhukungu již bude pozdě na zařizování výstupu, takže bych to řešil v KTM. Osobně myslím, že Tvůj "plán" treku s Jiri přes 3 sedla s výstupem na Island Peak a zpět do Saleri je během měsíce (běžná délka viza, lze připlatit i delší) hodně na krev, možná by to šlo stihnout za skvělého počasí, kdy by si nebyl nucen nikde čekat (hlavě výstup na I.P.) ale na to se spolehnout nemůžeš. Co se týče Kongma La, pro nás to bylo sedlo s nejhorším počasím (v průběhu se zhoršilo), ale stále byla aspon částečná viditelnost, takže se dalo sedlo najít. V případě viditelnosti na pár desítek metrů bych to taky nedoporučoval. Ze strany od Chhukungu je to v nízké viditelnosti orientačně dosti složité. Osobně se taky chci do Nepálu ještě podívat, láká mě právě zmíněný Anapurna Circiut a taky vrcholy Mera Peak a island Peak. Letos to ale určitě nebude jelikož plánuji Peru kde je taky plno krásných a zajímavých možností k trekům.

Ahoj,
nemáte někdo zkušenost, zda je stále množné absolvovat trek kolem Everestu bez průvodce/nosiče? Je nutné si před příletem do KTH zajišťovat permit, poplatek za park a TIMS? Nebo se to dá v pohode zvládnout samostatně v Kathmandu?
Díky, Petr