HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nejnovější

Trek ke Sněžnému jezeru po ledovcích Biafo a Hispar s možností výstupu na Workman Peak

Jeff, i assume you put up a lot of videos on youtube about Pakistan. correct me if i am wrong?

I am doing Hisperla this year(July-Aug) with some friends flying in from around the world, and the same group did K2 and ggla back in 2018. Cant wait to get out there and enjoy the wilderness.

Asi si to neprectes, ale tam se fakt neda zabloudit ... je to jasne prehledne, nejlepsi je, ze tam fakt nikdo neni, vsichni se zenou na Baltoro, prvnich asi 10 km - asi 3 km pred nastupem na ledovec Biafo je spolecnych. Misto, kde se rozdeluji proste nelze minout, trekar na Baltoro jdou pres reku Braldu a na Biafo se reka neprechazi. Pak uz je jen "Askole polo ground", coz neni stadion, ale prirodni planinka. Ta se prejde, pak maly vysvih a jiz ma clovek pred sebou Biafo. Az do stredni casti se clovek matozi v bludisti skal a ledu, ale pak je "dalnice" az k sedlu. Po ceste je hlavne Baintha nadherna ... Snow Lake je jako vystrizeny z Antarktidy, je ale nutne pripocist neskutecne vedro pres den a silny mraz v noci. Za Hispar La, se schazi take pomerne jasne ... Jinak neni problem si v Askole najit "Gajda" a nosice ... coz je lepsi nez GPS. Kdo se boji najima uz v CR, nebo ve Skardu, ale take vice zaplati ... V Askole mam radu pratel a spolecnych blech. Byl jsem tam jiz 5 krat, fakt je to uzasny (asi nejlepsi trek ve Vysoke Asii vubec - mam s cim srovnavat) a vzhledem k tomu, ze pracuji v teto casti sveta, je pro mne lehke se tam vracet.

DWD

Nejdiskutovanější

Výzva (petice) k ukončení plošného zákazu ekonomických aktivit a cestování a jeho nahrazení odůvodněnými selektivními opatřeními

Nemoci byly , jsou a budou . Tenhle problém nemá jiné řešení než očkování . Opakované lockdowny nikam nevedou - i kdyby se počet nákaz srazil na nulu , přijede sem jeden nakaženej turista a je to tu nanovo . A proočkováno nebude dřív než na podzim 2021 , pokud vůbec . To jako budeme všichni rok a půl ( od jara 2020 ) zavřený doma ? Rok a půl , co celé masy živnostníků budou živořit ? Zachráníme nějaké důchodce nad hrobem , ale na konci budeme sčítat zástupy hospodskejch a kadeřnic , co se oběsej na šňůře na prádlo , protože to prostě nedaj .

Dle slov samotného minista zdravotnictví přímo na covid zemřela jenom asi 1/3 z těch , co v době smrti byli covid pozitivní . Čili v tuto chvíli celkem covid-pozitivních-mrtvých : cca 15 0000 lidí , čili na covid skutečně zemřelo cca 5000 lidí . Dáno do perspektivy : každý rok zemře v čr přirozenou smrtí cca 100 000 lidí .

Ve Švédsku za stejnou dobu pouze 11 000 covid-mrtvých celkem .

Pokud bude sekera státního rozpočtu 500 miliard .... a řekněme , že jsme zachránili 50% těch , co by bez opatření umřeli , tzn. také 5000 lidí ....pak nás jeden zachráněný důchodce ( průměrný věk covid mrtvého 78 let ) vyšel na 100 000 000 Kč pouze na státním dluhu .... + připočtěte odhadem ještě jednou tolik za soukromý sektor . Jestli mi někdo chce tvrdit , že cena života je nevyčíslitelná , tak at se zeptá svojí zdravotní pojišťvny , na kolik si ona cení jednoho roku kvalitního lidskýho života .

Ať už s tim všim jde naše posraná vláda do prdele .

Moje řešení : uvolnit . Všechno . Hned . A kdo má strach , ať si o svojí vlastní vůli dobrovolně nosí respirátor a nebo se zavře doma . Nikdo mu bránit nebude .

Nazdar .

Navrhovala bych rozšířit petici o perspektivu ekonoma a soc. geografa z Katedry environmentu na MU Brno viz
https://a2larm.cz/2020/04/globalni-ekonomika-neni-schopna-celit-koronaviru-natoz-zmenam-klimatu-karantena-je-prilezitost/
Podepsala jsem, ale pokud by petice nehrála na starý dobrý "business as usual", ale na skutečnou transformaci naší konzumní společnosti pomocí konceptů, na kterých se shodne většina inovativně smýšlejících ekonomů, ekologů atd., podepsala bych mnohem raději. (Podepsala jsem proto, že se obvykle se na nic jiného, než na kapitál, jak jej postaru chápeme, neslyší, ale návrat k iluzi "trvale udržitelného růstu", kterou tu praktikujeme za cenu sebezničení a zničení všech ostatních přírodních druhů, není cesta.)

Trek Everest BC a Gokyo

Ahoj, Děkuji za pochvalu článku.
Souhlasím stím co píše Libor. Bez průvodce Island Peak přináší nejspíš více starostí než radostí. Četl jsem příběhy, kdy se lidé, kteří to zkoušeli bez průvodce (i tak je třeba zaplatit povolení k výstupu, v base campu to prý docela kontrolují) museli vrátit z hranice nad 6000m kdy je potřeba vylést po fixech na vrcholový hřeben a pruvodci ostatních skupin je na jejich fixy prostě nepustili a vlastní materiál si tam nenesli, jelikož počítali stím, že s tím nebude problém i za případny poplatek za využití. A přesně jak píše Libor v Chhukungu již bude pozdě na zařizování výstupu, takže bych to řešil v KTM. Osobně myslím, že Tvůj "plán" treku s Jiri přes 3 sedla s výstupem na Island Peak a zpět do Saleri je během měsíce (běžná délka viza, lze připlatit i delší) hodně na krev, možná by to šlo stihnout za skvělého počasí, kdy by si nebyl nucen nikde čekat (hlavě výstup na I.P.) ale na to se spolehnout nemůžeš. Co se týče Kongma La, pro nás to bylo sedlo s nejhorším počasím (v průběhu se zhoršilo), ale stále byla aspon částečná viditelnost, takže se dalo sedlo najít. V případě viditelnosti na pár desítek metrů bych to taky nedoporučoval. Ze strany od Chhukungu je to v nízké viditelnosti orientačně dosti složité. Osobně se taky chci do Nepálu ještě podívat, láká mě právě zmíněný Anapurna Circiut a taky vrcholy Mera Peak a island Peak. Letos to ale určitě nebude jelikož plánuji Peru kde je taky plno krásných a zajímavých možností k trekům.

Ahoj,
nemáte někdo zkušenost, zda je stále množné absolvovat trek kolem Everestu bez průvodce/nosiče? Je nutné si před příletem do KTH zajišťovat permit, poplatek za park a TIMS? Nebo se to dá v pohode zvládnout samostatně v Kathmandu?
Díky, Petr