Užít si zimní krajinu jako z pohádky můžeme díky skialpům a sněžnicích třeba u sousedů na Slovensku. Máme tu tři tipy na parádní zimní hřebenovky!
Kniha 100 nejhezčích výletů po Česku a Slovensku je studnicí inspirace pro jednodenní výlety pro celou rodinu od jara do zimy. Cestovatel a publicista Jan Hocek připravil rovnou stovku tipů na výlety pěšky, na kole, lodi či na lyžích po přírodních skvostech Česka a Slovenska.
Máte už za sebou první ledolezecké krůčky, které jste udělali například na ledové stěně ve Víru, anebo kdekoliv jinde? Pokud máte chuť se po krůčcích posouvat dál, je pro vás Chata pri Zelenom plese, které horolezci neřeknou jinak než Brnčálka, a nedaleké ledy pod Svišťovkou ve Vysokých Tatrách ideálním místem. Když si vás tam vezme pod křídla někdo zkušenější, můžete za jeden víkend udělat v ledolezení velký posun.
S duchu hesla „Všude dobře, doma nejlíp“ se cestovatel a publicista Jan Hocek zaměřil ve své třetí cestopisné knize na naši domovinu. 4 roční období, 1600 km, 10 národních parků a 16 chráněných území po Česku a Slovensku – to je v číslech jeho 33 tipů na výpravy po krásných a zajímavých místech české a slovenské přírody.
Máte rádi přírodu, romantiku, ale davy turistů pro vás nejsou to pravé? V tom případě jste právě objevili vaše vysněné místo. Útulňa Andrejcová se nachází na centrálním hřebenu Nízkých Tater ve výšce 1425 m n. m., a když k ní dojdete po celodenním treku a složíte těžký batoh, budete se cítit doslova jako v pohádce.
Česká republika není na vysokohorskou turistiku předurčena. Sněžka měří něco málo přes 1600 m a vyšší bod bychom hledali marně. Nebývalo tomu tak vždy a za dob Československa jsme měli Tatry. Desítky špičatých a strmých vrcholů, přesahujících 2000 m. Přinášíme TIP na výlet na Roháče, jednoho z nejblížších míst v Tatrách, jsme-li čeští turisté.
Jirka a Ondra Švihálkovi mají za sebou devět let zkušeností na horách, na svých výpravách se podívali do Himalájí, Peru nebo Maroka, proježděné od shora dolů ale mají také Tatry a Alpy. Kdo jiný by tedy mohl lépe poradit, kam za nejlepším skialpem.
Bača je v rámci ČR dlouhodobě uznávaným horolezcem, který do pokladnice českého horolezectví pravidelně přispívá hodnotnými prvovýstupy na území Tater či Alp. Letos si toho všimli i porotci Piolets d’Or (Zlaté cepíny), když výstup „Dračí let“ v severovýchodní stěně Les Droites, který uskutečnil společně s Honzou Strakou, zařadili do širší nominace.
Taky si vzpomínáte, když jste byli malí a při turistice ve Vysokých Tatrách jste potkávali podivně vypadající chlapy s lanem na zádech a spoustou cinkátek? Rodiče vám možná tehdy řekli: „To jsou horolezci“ a možná to i někteří z nich doplnili o: „Ti blázni“.
Pro spoustu turistů je parťákem při jejich výšlapech čtyřnohý „nejlepší přítel člověka“. Co se Tatranského národního parku týče, je u takovýchto výletů potřeba dodržovat určitá nařízení. Ta se týkají především toho, kde všude v NP můžete psa vzít, jaké podmínky musí splňovat a co je potřeba dodržovat?
Jedním z vrcholů Západních Tater je Bobrovec. Nachází se nedaleko severozápadního vstupu do Tatranského národního parku, těsně u hranic s Polskem.
Jak název napovídá, Muránský hrad se nachází na okraji Muránské planiny, nad vsí Muráň. Byl vystavěn na protáhlé plošině vrchu Cigánka (v nejvyšším bodě má 935 m). Patřil mezi největší hrady na Slovensku, uvádí se, že v určitém období snad vůbec největší. Na délku měří úctyhodných 40 m. Vzhledem k nadmořské výšce přes 900 m patří také mezi nejvýše položené slovenské hrady.
Když nejvyšší české a slovenské hory přikryje bílá peřina, máme většinou pocit, že se z hor stává velké hřiště bez pravidel. Je tomu ale opravdu tak? Co se v našich a sousedních „bratrských“ horách v zimě smí a nesmí a jaké jsou tresty, pokud „hrajeme nedovoleně“?
Skupina čtyř horských ledovcových jezer je doslova magickým místem na severní straně hlavního hřebene Západních Tater, nazývaných také Roháče.
Belianská jeskyně je jedna z mála zpřístupněných jeskyní v celých Tatrách. Je paradoxem, že Slovensko je jeskyňářským královstvím, ale jen zlomek z něj je zpřístupněn veřejnosti.