Rozmanitou krajinou Libereckého kraje prochází několik dálkových tras, po nichž se můžeme vypravit po hřebenech českých hor, kolem hradů a pískovcových věží Českého ráje, poutnickou stezkou Via Sacra nebo po stopách zlatého moku na Pivní stezce Lužických hor nebo Krkonošské pivní stezce. Tak vzhůru na výšlap!
I v Beskydech si přijdou na své všechny typy běžkařů – ti, kteří upřednostňují svištění ve strojově upravených stopách, i pohodáři s batůžkem a svačinkou. Podobně jako v Jeseníkách, také zde je opravdu velké množství parádních běžkařských túr. Je-li nasněženo, pak co kopec, hřeben či hřebínek, to stopa. Upravená nebo jen vyšlapaná místními znalci. Pokud je sněhu méně, nevadí, v nejvyšších polohách to bude aspoň na běžky „kameňačky“. A kam v Beskydech vyrazit?
Mezinárodní filmový festival Expediční kamera je největší cestovatelská a outdoorová akce v ČR. Tento unikátní projekt přinese nejlepší filmy sezóny z celého světa i novinky z domácí produkce.
Že v našich malých horách nemáme ledovec? Ale ano, jeden by se našel – „moravským ledovcem“ bývá nazývána centrální část Jeseníků s nejvyšší horou Pradědem (1491 m). A ne nadarmo. Sníh se tu drží obvykle až do pozdního jara a zimní sportovci se tu vyřádí, i když už v údolí kvetou petrklíče. Podnebí v nejvyšších polohách Jeseníků je opravdu drsné – průměrná roční teplota nepřekročí 0,9 stupňů a vrchol Pradědu se řadí k nejvíce větrným místům republiky. Drsný kraj pro drsné běžkaře. Těm se tu totiž otevírá ráj hřebenovek s fantastickými výhledy a možnostmi.
Valašsko je nádherný kus Česka, jako stvořený pro nejrůznější outdoorové aktivity, běžky nevyjímaje. Na své si přijdou všechny typy běžkařů – ti, kteří upřednostňují svištění v upravených stopách, i ti, kteří decentním tempem brázdí hřebeny s dalekohledem a slivovicí v batohu. Vezměme to popořádku a vyberme ty největší běžkařské perly Valašska.
Zabavit děti může být někdy fuška. Pokud si chcete užít turistiku v Krkonoších a zároveň naplánovat výlety, které budou bavit i děti, máme pro vás několik tipů.
Krkonoše jsou lyžařské a lyžuje se na nich od nepaměti. A i vy se můžete díky skialpovým lyžím vracet ke kořenům. Chodit po svých bez lanovek. Každý sjezd si totiž musíte zasloužit a pak si ho taky náležitě užíváte. A taky pamatujete. Proto jsem pro vás připravil pár typů a rad na skialpování po hřebenech našich nejvyšších hor. Tedy Krkonoš.
V České republice je velké množství terénů, kde se backcountry lyže dobře uplatní. Například tam, kde není jistota celoroční sněhové pokrývky a proto tam běžně nejsou upravované běžkařské trasy. Hřebeny a Brdy u Prahy, Drahanská vysočina u Brna, Česká Sibiř i Kanada, jsou jen namátkovým výčtem, kde si na backcountry, padne-li dost sněhu, výborně zalyžujete.
Se současným rozmachem skialpinismu se jako rodič dříve či později dostanete k myšlence vzít na výlet i své děti, zasvětit je do tajů této aktivity a ukázat jim nádherná místa v horách. Jak to provést elegantně a hlavně bezpečně vám poradíme v tomto článku.
Když se ti v jednom týdnu sejde svátek tvojí holky, výročí vašeho vztahu, a ještě k tomu ten poblázněný Valentýn, tak seš na první dobrou totálně v háji. To prostě nemůžeš dát a vymyslet. Teda pokud nenasadíš polárnickej čundr na Šumavě v −25 °C, na který jistojistě nezapomene. Prostě ledová romantika.
I za (prodloužený) víkend se dá zažít pořádné dobrodružství! České hory lákají na krásné hřebenovky a horské přechody. Tak kam vyrazit?
Podzim je v Krkonoších mým nejoblíbenějším obdobím. Množství letních turistů je pryč a příroda kouzlí s paletou zemitých tónů. Za mě ideální čas vyrazit na putování nejvyšším pohořím Česka!
Cykloturistice se daří v Evropě ale i v Česku, které má potenciál stát se jednou z evropských TOP cykloturistických destinací, a to díky rozmanitému reliéfu krajiny, MTB areálům nebo např. díky tematickým terénním stezkám. S portálem Stezky.cz nebylo plánování cyklovýletů nikdy jednodušší!
Zajištěné cesty, neboli via ferraty, už dávno nejsou jen doménou alpských zemí. Kde je najdeme v Česku?
Mnoho z nás se do přírody vydává za absolutní svobodou. Žádné plány, žádné zamluvené chaty, alespoň chvíli fungovat tak, jak se nám chce. Dojít kam potřebujeme, přespat kde se to zrovna hodí. Nikdo z nás ale nechce být probuzen ochránci přírody a hned po probuzení zaplatit nemalou částku za to, že složil hlavu na jehličí. Pojďme si v následujícím článku společně se zástupci CHKO a NP objasnit, jak to s tím bivakováním na území České republiky je.