Treky

Výstup na čtyřtisícovku Allalinhorn ve Walliských Alpách

Jedna z těch lehčích čtyřek ve Švýcarsku.

Alpy/Walliské – Švýcarsko

Typ
Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Švýcarsko
Další státy
Švýcarsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
6 km
Nejvyšší bod
4027 m n. m.
Převýšení
600 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Je to další z Alpských vrcholů nad 4 000 metrů, který se řadí do skupiny „snadných“. Jeho výška je 4 027 metrů. Leží nedaleko svého vyššího bratříčka Dom (4 545 m). Vzdušnou čarou jsou od sebe tyto dva vrcholy vzdáleny jen 6 kilometrů. Ze švýcarských vesnic je mu nejblíže Saas-Fee (1 800 m), která leží v údolí Saasertal.

V okolí Saas-Fee a tedy i okolí Allalinhornu se tyčí několik vrcholů. Jsou to například Ulrichshorn (3 925 m), Balfrin (3 796 m), Bigerhorn (3 626 m), Lammenhorn (3 190 m), Egginer (3 367 m) a mnoho dalších. V Saas-Fee se jezdí závody světového poháru ve sjezdovém lyžování. Za to vesnička vděčí dvěma velkým ledovcům, které spadají do její těsné blízkosti (Feegletscher a Hohlaugletscher).

Co se týče samotného Allalinhornu, tak ze čtyřtisícových vrcholů jsou mu nejblíže Rimpfischhorn(4 199 m) a Alphubel (4 206 m). Druhý jmenovaný je rovněž lehce dostupný díky lanovce, která vás doveze až do výšky 2 869 metrů. Tady se nachází chata Längflue (2 867 m). Chata je výchozím bodem jak pro výstup na Allalinhorn, tak pro výstup na Alphubel. Pokud si chcete cestu ještě usnadnit, můžete vyjet zubačkou až do výšky 3 456 metrů (Mittel Allalin).

Allalinhorn je tvořen čtyřmi skalními hřebeny. Každý přichází z jiné světové strany. Kromě východního hřebene končí všechny cca 200 výškových metrů pod vrcholem. Pouze zmíněný východní vede až do samého závěru a de facto vytváří vrchol.

Výstupové cesty

K vrcholu vede šest základních výstupových cest. Normálkou je zde trasa od Mittel Allalinu (3 456 m, horní stanice zubačky). Poté, co vystoupíte ze zubačky, se dáte jihozápadním směrem do sedla Feejoch (3 826 m). Vaše kroky povedou přes ledovec  Feegletscher. Ze sedla vám cesta k vrcholu zabere asi hodinu. K vrcholu vás dovede hřeben se sklonem maximálně 40°.

(jakékoliv parametry v rámci článku, jako převýšení, počet km apod., jsou věnovány této trase s použitím zubačky, tedy s výstupem od Mittel A.)

Další cesty jsou:

1. severovýchodním hřebenem – Hohlaubgrat, obtížnost PD+

2. jihozápadním hřebenem, obtížnost PD

3. severovýchodním hřebenem, obtížnost AD+

4. severozápadní a severovýchodní stěnou, obtížnost TD

5. jižní stěnou, obtížnost závisí na cestě, kterou ve stěně zvolíte

Prvovýstup

v roce 1856 se jihozápadním hřebenem přes ledovec Fee Gletscher a sedlo Feejoch  podařilo vystoupit faráři Johanovi Josephu Imbodenovi, kterého doprovázeli Franz Joseph Andenmatten a anglický právník Edward Levi Ames.

Zajímavosti

Pokud jste jeden/jedna z lidí, kteří rádi zkoušejí něco neobvyklého, vylezte v jednom dni jak Allalinhorn, tak Alphubel. Je to možné uskutečnit hřebenem, který oba vrcholy spojuje. Při přechodu musíte překonat ještě vrchol Feechopf (3 888 m).

V roce 1907 byl uskutečněn první zimní výstup R. Brackenem. Na vrchol vystoupil sólo.

Vesnička Saas-Fee, ve které žije něco málo přes 1700 obyvatel, je označována jako „perla Alp“.

Ze Saas-Fee vede lanovka a podzemní zubačka. Vyvezou vás až do výšky 3 457 metrů. Tady se nachází panoramatická restaurace.

Výstup na Allalinhorn je oblíbenou skialpovou túrou.

Ubytování a jídlo

Mittel Allalin

Potřebné vybavení

Jedná se o VHT, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbava nabízí včetně maček či cepínu. Dále lano, jistící prostředky nebo helmu. Mohou se hodit také trekové hůlky. Nutností je v létě a na ledovci opalovací krém a sluneční brýle.

Přístup na začátek

Zubačkou

Základní trasa

Mittel Allalin - sedlo Feejoch - Allalinhorn

Další možnosti túr v okolí

Tři výstupové cesty na Weissmies ve Walliských Alpách

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: