Redakce Světa outdooru zve na podzimní seriál přednášek o dálkový (š)trekách, které se budou konat v příjemném prostředí pražského Klubu cestovatelů.
HRP (Haute Randonnée Pyrénéenne) je vysokohorský trail přes Pyreneje, který se právem řadí k nejnáročnějším trekům v Evropě. Jaký je v porovnání s GR 11 a co když si ho vyšperkujete výstupem na Korunu Pyrenejí a chůzí mimo stezky?
Dálkové stezky jsou čím dál populárnějším způsobem trávení aktivní dovolené. Hodně rad najdete na internetu, někdy se ale objeví informace protichůdné nebo neúplné. Anglické nakladatelství Cicerone nabízí širokou nabídku propracovaných průvodců (nejen) na dálkové treky. Čím nás zaujaly?
Na světových dálkových trasách můžete narazit na tzv. Trail Angels. Jsou to lidé, kteří bydlí poblíž takové trasy a ve svém volnu nezištně pomáhají trekařům. Někam je zavezou, nechají natočit vodu, starají se o Magic boxy… každý dle svých možností. Dá se ale něco tak pěkného vytvořit v Česku?
Alpy pokrývají dvě třetiny rozlohy Rakouska. Tato malá země je rájem pro milovníky horské turistiky. Najdeme tu jak široké travnaté hřebeny spadající do zelených údolí, tak ostré horské štíty a rozeklané masivy. Každá část rakouských Alp má své osobité kouzlo. Vybrali jsme 10 pohoří ideálních pro vícedenní trek se stanem či se spaním na chatách.
Slovinsko nabízí několik dálkových treků, jako je Juliana Trail a Slovinská planinska pot, Cesta míru a Zasavská stezka, na jeho území vede také trasa tří dálkových trans-evropských přechodů, jako je Alpe-Adria Trail či dvě trasy Via Alpina.
Cestovatelka, hikerka a nezdolná optimistka, která se nebojí si splnit i ta nejšílenější přání ze svého bucket listu. Lucie Kutrová si po Pacifické hřebenovce, evropských dálkových stezkách a dalších outdoorových dobrodružstvích střihla se svým nerozlučným čtyřnohým parťákem Marvelem dvouměsíční putování okolo českých hranic – Stezku Českem. Co tomuto nápadu předcházelo? Dá se u nás zažít to, co na světových dálkových stezkách? A proč dělá Stezka Českem svět lepším místem? Pojďte se začíst…
Paráda, další článek, který radí, jak to dělat jinak, progresivně, líp… a co se tím vlastně myslí – „dálkové treky“? Jsem technik, tak bych ten nadpis rád vysvětlil hned na úvod. Když jsme s partou v roce 2010 šlapali v Peru vyhlášený, zhruba 50kilometrový „extrémní“ Santa Cruz trek s tradičními velkými krosnami, měli jsme pocit, že překonáváme určitou hranici. Když jsme o dva týdny později vyráželi na Huayhuash trek, něco přes 130 kilometrů odlehlými oblastmi Cordillera Blanca, tak nám přišlo, že nic víc už prostě není. A pak jsme po týdnu v cíli potkali pár Američanů s legračně malými batohy…
Dálkové trasy v Česku rostou jak houby po dešti. Stručný přehled dálkových a poutních stezek po Česku najdeš tady.
Chystáte se na svůj první dálkový trek nebo chcete odlehčit batoh? Seznam, co si sbalit na dálkový trek, a jak se na trek připravit a vše naplánovat, pro vás napsal zkušený thru-hiker Kuba Šolc.
Mnoho z nás se do přírody vydává za absolutní svobodou. Žádné plány, žádné zamluvené chaty, alespoň chvíli fungovat tak, jak se nám chce. Dojít kam potřebujeme, přespat kde se to zrovna hodí. Nikdo z nás ale nechce být probuzen ochránci přírody a hned po probuzení zaplatit nemalou částku za to, že složil hlavu na jehličí. Pojďme si v následujícím článku společně se zástupci CHKO a NP objasnit, jak to s tím bivakováním na území České republiky je.
Výběr trekových bot na dálkovou stezku nemusí být pro začátečníky snadný. Boty, ve kterých se chystáme šlapat stovky, možná tisíce kilometrů, by měly být hlavně pohodlné a prodyšné. V čem chodí na dálkové treky ostřílený hiker Kuba Šolc alias Kuboj?
Rozmanitou krajinou Libereckého kraje prochází několik dálkových tras, po nichž se můžeme vypravit po hřebenech českých hor, kolem hradů a pískovcových věží Českého ráje, poutnickou stezkou Via Sacra nebo po stopách zlatého moku na Pivní stezce Lužických hor nebo Krkonošské pivní stezce. Tak vzhůru na výšlap!
Dlouhé traily nás učí pokoře a minimalismu a umožňují nám poznat sám sebe. Řada krásných tras vede napříč Evropou: přes Alpy, Pyreneje, Karpaty i v horách Balkánu. Orientaci usnadní stručný přehled evropských dálkových tras.
Pro většinu z vás to bude velká neznámá. Tahle nová dálková trasa začala vznikat teprve před pár lety. Vede těmi nejkrásnějšími, ale zároveň nejodlehlejšími místy celého Balkánu. V podstatě je to jedna z posledních možností, kde v Evropě zažít velké dobrodružství v divočině a bez davů turistů. Ovšem není to zadarmo. Via Dinarica se se svým převýšením řadí mezi nejtěžší traily světa. Balkán je plný kontrastů – důvěrně známý a současně orientální. Přívětivý i drsný. Ne náhodou vyhlásil prestižní magazín National Geographic Via Dinaricu za nejlepší nový trail na světě. Bylo tedy na čase ochutnat tohle všechno na vlastní kůži!