Výstup na snadnou čtyřtisícovku Breithorn ve Walliských Alpách
Treky

Výstup na snadnou čtyřtisícovku Breithorn ve Walliských Alpách

Breithorn (4165 m) na švýcarsko-italském pomezí bývá označován za nejlehčí alpskou čtyřtisícovku. Výstup z švýcarského horského města Zermatt usnadňuje lanovka na Klein Matterhorn, která nás vyveze až do výšky 3820 m. Výstup po ledovci není technicky obtížný, výhledy z vrcholu jsou ovšem velkolepé.

Walliské Alpy – Švýcarsko

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Švýcarsko
Další státy
Itálie, Švýcarsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
9 km
Nejvyšší bod
4165 m n. m.
Převýšení
770 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
neuvedeno
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Nejsnáze dostupné švýcarské čtyřtisícové vrcholy nalezneme v masivu Breithorn, i když na to svoji mohutností a hrůzu nahánějícím vzhledem rozhodně nevypadá. Hřeben se skládá z pěti vrcholků, z nichž ten nejvyšší – západní – má 4165 m. Na západě masiv odděluje sedlo Breithornpass (3831 m), na východě Schwarztor (3 734 m).

O co příkřeji vypadá ze švýcarské strany, o to pozvolnější je z jihozápadní italské strany, kudy vede pěší cesta přes ledovec na vrchol. Výstup z italské i švýcarské strany se dá zkrátit lanovkou. Ačkoli je vyvezení lanovkou velmi pohodlným způsobem získání výškových metrů, není radno podcenit předchozí aklimatizaci. Výška nad 3500 metrů už bývá cítit a bylo by škoda si výstup kazit bolestí hlavy nebo jinými projevy začínající výškové nemoci.

Ze švýcarského Zermattu

Ze známého horského městečka Zermatt (1611 m) v údolí Mattertal nás nejvýše položená lanovka v Evropě se dvěma přestupy vyveze asi za hodinu 2200 výškových metrů k horní stanici Klein Matterhorn (3820 m), do místa zvaného také Matterhorn glacier paradise (turistické atrakce jako ledovcová jeskyně, vyhlídková plošina). Trasa nejprve míjí sedlo Breithornpass, které zůstává po pravé ruce, a dál stoupá jihozápadním firnovým svahem k vrcholu.

Z italské Cervinie

Z italské strany vyjedete lanovkou na Testa Grigia (3840 m) a čeká vás cesta podél vleku k jihovýchodu a pak stále východním směrem po lyžařské trati na Breithornplateau. Horní stanice na Klein Matterhornu zůstane poněkud vlevo, sedlo Bretihornpass zase vpravo.

Ledovcové plato na Klein Matterhornu, Breithorn, Walliské Alpy, Švýcarsko.Ledovcové plato na Klein Matterhornu, Breithorn, Walliské Alpy, Švýcarsko.

Vrcholový výšvih

Nejvyšší vrchol Breithornu je od stanice Klein Matterhorn vzdálený necelé dvě hodiny stoupání přes ledovcové plato, od stanice Testa Grigia trvá výstup asi dvě a půl hodiny.

Samozřejmostí je vybavení mačkami a cepínem. I když v ledovci nebývá mnoho trhlin, je potřeba se pro jeho přechod navázat na lano. Nejprve mírný sklon svahu se totiž postupně přiostřuje a v horní části dosahuje víc než 40 stupňů, a hrozí proto uklouznutí.

Pro další postup na vrchol od pláně Breithornplateau je důležitým faktorem dobrá viditelnost. V případě mlhy zde hrozí nebezpečí zbloudění. Trasa, která slouží i jako sestupová, není značená, přesto orientačně jednoznačná. Problémy při výstupu mohou nastat pouze na úzkém vrcholovém hřebeni, kde jsou exponovaná místa.

Výhledy jsou dechberoucí. Severozápadnímu horizontu dominuje impozantní skalní pyramida Matterhornu (4478 m), dál na západ se proti nebi tyčí italská strana Mont Blancu (4810 m). Na sever se otvírá pohled na vrcholky Bernských Alp v čele s zaledněným vrcholem Jungfrau (4158 m). Téměř na dosah ruky se kousek dál na východ zdá nejvyšší vrchol Švýcarska – Dufourspitze (4634 m) v masivu Monte Rosy. Jihozápadním směrem se přes údolí Valle d´Aosta v odlescích ledovcového příkrovu leskne další z těch „lehčích“ čtyřtisícovek – italské Gran Paradiso.

Delší verze

Pokud někdo holduje poctivému nástupu po svých, dá se na Klein Matterhorn vystoupat z Zermattu nebo z mezistanice lanovky Trockener Steg (2939 m). Odtud se pokračuje kolem Gandegghütte (2980 m) a po ledovci na jih až do sedla Theodulplass (3295 m) k italské chatě Rifugio du Theodule (www.rifugioteodulo.it). Další postup (následující den) vede kolem stanice Testa Grigia (viz výše).

Orientační časy:

Zermatt – Trockener Steg (2939 m): 3,5 hodiny

Trockener Steg (2939 m) – Rifugio du Theodule (3327 m): 2 hodiny

Ubytování a jídlo

Rifugio Guide del Cervino (3480 m): www.rifugioguidedelcervino.com – u stanice Testa Grigia

Rifugio du Theodule (3327 m)www.rifugioteodulo.it – v sedle Theodulplass (3295 m) asi půl hodiny od horní stanice Testo Grigia, 1,5 hodiny od Gandegghütte nebo 2 hodiny od Trockener Steg

Gandegghütte (3029 m): www.gandegghuette.ch – asi půl hodiny od mezistanice lanovky na Klein Matterhorn –  Trockener Steg (2939 m)

Bivacco Cesare Volante e Giorgio Rossi (3750 m): na jižním ostruhu Roccia Nera (nejvýchodnější vrchol masivu Bretihornu) – přístup přes sedlo Breithornpass a po ledovci Verragletscher (2 h od Klein Matterhornu, 2,5 h od od chaty Rifugio Ottorino Mezzalama)

Potřebné vybavení

Jedná se o VHT, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbava nabízí včetně maček či cepínu. Dále lano, jistící prostředky nebo helmu. Mohou se hodit také trekové hůlky. Nutností je v létě a na ledovci opalovací krém a sluneční brýle.

Horskému městečku Zermatt vévodí pohled na impozantní Matterhorn. Walliské Alpy, Švýcarsko.Horskému městečku Zermatt vévodí pohled na impozantní Matterhorn. Walliské Alpy, Švýcarsko.

Breithorn, Walliské Alpy, Švýcarsko.Breithorn, Walliské Alpy, Švýcarsko.

Výstup po ledovci, Breithorn, Walliské Alpy, Švýcarsko.Výstup po ledovci, Breithorn, Walliské Alpy, Švýcarsko.

Přístup na začátek

Do Breuil Cervinia vede silnice SR46, na kterou se dostanete sjetím z dálnice A5 v cahtillonu.
Do Zermattu se nedá dojet autem – přístup možný vlakem nebo taxi Täsche (5 km).

Základní trasa

Testa Grigia/Klein Matterhorn - Breithorn a zpět

Orientační rozpis po dnech

Celou túru je možné zvládnout v rámci jednoho dne, anebo s mezipřespáním kvůli aklimatizaci.

Další možnosti túr v okolí

Horolezecky náročnější variantou je traverz celého hřebene Breithornu, při kterém se během celodenní túry vystoupá na všechny jeho vrcholy. Na to už jsou ovšem potřeba jak předchozí zkušenosti, tak vhodné lezecké vybavení, protože trasa obsahuje úseky do obtížnosti UIAA III.

Výstup na další čtyřtisícovky Walliských Alp: Weisshorn, Matterhorn, Allalinhorn, Dom, Weissmies nebo Castor.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: