Dálkové treky v Evropě: když je cesta cílem

Dálkové treky v Evropě: když je cesta cílem

Dálkové treky se ve světě těší rok od roku větší popularitě. Putování přírodou, režim podle střídání dne a noci, starost jen o to, co budu jíst a kde si ustelu… Dlouhé traily umožňují vyčistit si hlavu a přehodnotit životní priority. Řada krásných tras vede v Evropě, ale také u nás za poslední rok rostou dálkové trasy jako houby po dešti. Vyrazit může každý!

K nejznámějším a nejoblíbenějším dálkovým trekům patří americký Pacific Crest Trail (PCT) či Svatojakubská cesta (Camino de Santiago) – ultra-traily se zkrátka stávají fenoménem. Evropská krajina je nesmírně rozmanitá a ukrývá nespočet nádherných zákoutí, také Evropu protíná křížem krážem řada dálkových turistických tras. Pojďme si představit ty nejzajímavější.

Přechod Karpatského oblouku

Přechod Karpat prochází jedněmi z posledních divokých koutů Evropy. Vede po hřebenech pohoří v České republice, na Slovensku, v Polsku, na Ukrajině a v Rumunsku, kde u Dunaje končí. Trasa dálkového treku má více variant, karpatská romantika zaručena!

Pohoří Rodna, Karpaty, Rumunsko
Pohoří Rodna, Karpaty, Rumunsko

Via Dinarica

Pro většinu z vás to bude velká neznámá. Tahle nová dálková trasa začala vznikat teprve před pár lety. Vede těmi nejkrásnějšími, ale zároveň nejodlehlejšími místy celého Balkánu. V podstatě je to jedna z posledních možností, kde v Evropě zažít velké dobrodružství v divočině a bez davů turistů. Ovšem není to zadarmo. Via Dinarica se se svým převýšením řadí mezi nejtěžší traily světa. Balkán je plný kontrastů – důvěrně známý a současně orientální. Přívětivý i drsný. Ne náhodou vyhlásil prestižní magazín National Geographic Via Dinaricu za nejlepší nový trail na světě.

Kaňon řeky Neretva poblíž města Jablanica, Bosna a Hercegovina.
Kaňon řeky Neretva poblíž města Jablanica, Bosna a Hercegovina.

Cesta svatého Olafa

Svatoolafská pouť je tisíc let stará síť poutních stezek po státech Skandinávie, vedoucí nádhernou skandinávskou přírodou. Vybraná trasa Østerdalsleden (Cesta východním údolím) vede z Reny do Trondheimu a trvá asi 20 dnů. Konečným cílem je impozantní katedrála Nidaros – nejseverněji položená středověká katedrála na světě a místo posledního odpočinku svatého Olafa.

Cesta svatého Olafa z Osla do Trondheimu, Norsko
Cesta svatého Olafa z Osla do Trondheimu, Norsko

Svatojakubská pouť Portugalskem

Varianty Svatojakubské cesty prochází celým Portugalskem. Stále oblíbenější úsek o délce 250 km vede do Santiaga de Compostela z portugalského přístavu Porto.

0. kilometr ve městě Fisterra, Camino de Santiago, Portugalsko.
0. kilometr ve městě Fisterra, Camino de Santiago, Španělsko.

Pyrenejská GR 11

Hlubokými kaňony, podél zurčících potoků a kaskádovitých vodopádů, po horských loukách a přes vysokohorská sedla pod třítisícovými vrcholy Pyrenejí prochází trasa GR 11, spojující pobřeží Atlantiku a Středozemního moře. Vysokohorská trasa dlouhá 840 kilometrů protíná od západu na východ nejkrásnější části španělských Pyrenejí včetně řady národních parků.

NP Aigüestortes, GR11, Pyreneje, Španělsko.
NP Aigüestortes, GR11, Pyreneje, Španělsko.

Kungsleden: Královská stezka švédským Laponskem

Jedná se o poslední oblast Evropy se skutečně divokou přírodou, jež je domovem původního obyvatelstva – Sámů. Dálkové trase vedoucí z velké části za polárním kruhem dominují nedotčené hory, četná jezera, ledovce a ryzí severská krajina. Kungsleden patří díky neporušené krajině Laponska, zapsané mezi světové dědictví UNESCO, k nejkrásnějším dálkovým stezkám v Evropě a k nejoblíbenějším ve Švédsku. Nemusíte se však obávat, že byste na cestě potkali davy lidí. Z osady Abisko na břehu malebného jezera Torneträsk na severu země vede cesta jihozápadním směrem až do osady Hemavan, vzdálené zhruba 21 dní chůze. Nejzajímavější úseky jsou koncentrovány v její severní části, kde prochází impozantními horami národních parků Abisko, Stora Sjöfallet, Padjelanta a Sarek.

Královská cesta Kungsleden – napříč švédskou tundrou
Královská cesta Kungsleden – napříč švédskou tundrou

Slovenska planinska pot

Dálkový trek přes slovinské hory Slovenska planinska pot (Slovenian Mountain Trail) prochází na svých více než 600 km vrchovinu Pohorje i hřebeny Kamnicko-Savinjských Alp, Karavanek i Julských Alp. Náročná trasa s úctyhodným převýšením je velkou výzvou pro milovníky ultratrailů a thu-hikingu.

Kamnické sedlo, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko.
Kamnické sedlo, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko.

GR 5 přes francouzské Alpy

Francouzská část GR 5 začíná u břehu Ženevského jezera a po 620 kilometrech končí u Středozemního moře v prosluněném Nice (trasa se ve skutečnosti vine už z Nizozemska a měří cca 2 200 km). Zažijte nádherný dlouhý trek přes francouzské Alpy!

V údolí město Samoëns, bivak asi 3 km před městem, přechod GR5 přes francouzské Alpy
V údolí město Samoëns, bivak asi 3 km před městem, přechod GR5 přes francouzské Alpy

West Highland Way

Dálkový trek The West Highland Way (WHW) je magnetem pěší turistiky již od svého otevření v roce 1980, kdy se stala první dálkovou trasou pro pěší ve Skotsku. Putování tajuplnou krajinou travnatých kopců, podmáčených vřesovišť a hlubokých jezer, v jejichž ocelově šedých hladinách se odrážejí těžká dešťová mračna, vzbouzí až magicky zádumčivou náladu. Trasa West Highland Way se klikatí 154 kilometrů od jihu na sever skrz široká údolí a po úbočích hor Skotské vysočiny. West Highland Way spojuje Milngavie, ležící nedaleko skotské metropole Glasgow, a městečko Fort William, nad nímž se vypíná nejvyšší hora Britských ostrovů, 1343 metrů vysoký Ben Nevis. Zhruba týdenní putování s nevelkým převýšením po starých honáckých a vojenských cestách provede ročně tisíce trekařů jedněmi z nejpoutavějších míst Skotska.

V závěru West Highland Way dominuje horizontu nejvyšší vrchol Britských ostrovů, Ben Nevis.
V závěru West Highland Way dominuje horizontu nejvyšší vrchol Britských ostrovů, Ben Nevis.

Okruh GRP kolem Andorry

Malý hornatý stát Andorra v srdcí Pyrenejí nadchne každého milovníka hor. Dvoutýdenní okruh natěžko kolem celého knížectví po trase GRP je opravdovou perlou mezi evropskými dálkovými treky.

GRP kolem Andorry
GRP kolem Andorry

V roce 2020 zažily velký boom dálkové trasy i po Česku. Trasu od nejzápadnějšího po nejvýchodnější bod republiky kopírují podél severní i jižní hranice přes 2000 km dlouhé trasy Cesta Českem a Severní stezka a Jižní stezka Via Czechia.

Na vybavení záleží

Od zkušených thru-hikerů máme pár tipů, jak si dlouhé traily užít bez zbytečné zátěže a bezpečně. Než vyrazíš, přečti si návod od Petra Koska – držitele prestižní Tripple Crown za absolvování tří dálkových trailů přes USA (Pacific Crest Trail, Continental Divide Trail a Appalachian Trail), jak odlehčit výbavu na trek. Seznam jak se zabalit na trek pod 7 kilo, připravila milovnice ultratrailů Viktorka Hlaváčková.

Co se ti na každém treku určitě bude hodit, je dobře zásobená outdoorová lékárnička, trekové hole, které ušetří tvé klouby, a taky bys měl/a vědět, jak ošetřit puchýře, protože těm se asi nevyhne nikdo.

Tip na vybavení: Altra Lone Peak 5

Osvědčený model americké značky Altra svou neuvěřitelnou odolností podrážky a tlumením zajistí pohodlí a bezpečnost jak při jednodenních trecích v českých horách, tak na dlouhých přechodech hor. Není divu, že je to nejpopulárnější bota na amerických dálkových trasách.

Více na www.alpitrek.cz

Zkušenosti čtenářů

Natálie
Michal

Za zmínku určitě stojí i připravovaný Hexatrek (hexatrek.com) – 2500 km francouzskými národními parky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: