Dálkové treky v Evropě: když je cesta cílem

Dálkové treky v Evropě: když je cesta cílem

Dálkové treky se ve světě těší rok od roku větší popularitě. Putování přírodou, režim podle střídání dne a noci, starost jen o to, co budu jíst a kde si ustelu… Dlouhé traily umožňují vyčistit si hlavu a přehodnotit životní priority. Řada krásných tras vede v Evropě, ale také u nás za poslední rok rostou dálkové trasy jako houby po dešti. Vyrazit může každý!

K nejznámějším a nejoblíbenějším dálkovým trekům patří americký Pacific Crest Trail (PCT) či Svatojakubská cesta (Camino de Santiago) – ultra-traily se zkrátka stávají fenoménem. Evropská krajina je nesmírně rozmanitá a ukrývá nespočet nádherných zákoutí, také Evropu protíná křížem krážem řada dálkových turistických tras. Pojďme si představit ty nejzajímavější.

Přechod Karpatského oblouku

Přechod Karpat prochází jedněmi z posledních divokých koutů Evropy. Vede po hřebenech pohoří v České republice, na Slovensku, v Polsku, na Ukrajině a v Rumunsku, kde u Dunaje končí. Trasa dálkového treku má více variant, karpatská romantika zaručena!

Pohoří Rodna, Karpaty, Rumunsko
Pohoří Rodna, Karpaty, Rumunsko

Via Dinarica

Pro většinu z vás to bude velká neznámá. Tahle nová dálková trasa začala vznikat teprve před pár lety. Vede těmi nejkrásnějšími, ale zároveň nejodlehlejšími místy celého Balkánu. V podstatě je to jedna z posledních možností, kde v Evropě zažít velké dobrodružství v divočině a bez davů turistů. Ovšem není to zadarmo. Via Dinarica se se svým převýšením řadí mezi nejtěžší traily světa. Balkán je plný kontrastů – důvěrně známý a současně orientální. Přívětivý i drsný. Ne náhodou vyhlásil prestižní magazín National Geographic Via Dinaricu za nejlepší nový trail na světě.

Kaňon řeky Neretva poblíž města Jablanica, Bosna a Hercegovina.
Kaňon řeky Neretva poblíž města Jablanica, Bosna a Hercegovina.

Cesta svatého Olafa

Svatoolafská pouť je tisíc let stará síť poutních stezek po státech Skandinávie, vedoucí nádhernou skandinávskou přírodou. Vybraná trasa Østerdalsleden (Cesta východním údolím) vede z Reny do Trondheimu a trvá asi 20 dnů. Konečným cílem je impozantní katedrála Nidaros – nejseverněji položená středověká katedrála na světě a místo posledního odpočinku svatého Olafa.

Cesta svatého Olafa z Osla do Trondheimu, Norsko
Cesta svatého Olafa z Osla do Trondheimu, Norsko

Svatojakubská pouť Portugalskem

Varianty Svatojakubské cesty prochází celým Portugalskem. Stále oblíbenější úsek o délce 250 km vede do Santiaga de Compostela z portugalského přístavu Porto.

0. kilometr ve městě Fisterra, Camino de Santiago, Portugalsko.
0. kilometr ve městě Fisterra, Camino de Santiago, Španělsko.

Pyrenejská GR 11

Hlubokými kaňony, podél zurčících potoků a kaskádovitých vodopádů, po horských loukách a přes vysokohorská sedla pod třítisícovými vrcholy Pyrenejí prochází trasa GR 11, spojující pobřeží Atlantiku a Středozemního moře. Vysokohorská trasa dlouhá 840 kilometrů protíná od západu na východ nejkrásnější části španělských Pyrenejí včetně řady národních parků.

Co je to síť dálkových turistických tras s označením GR a kudy vedou?

NP Aigüestortes, GR11, Pyreneje, Španělsko.
NP Aigüestortes, GR11, Pyreneje, Španělsko.

Kungsleden: Královská stezka švédským Laponskem

Jedná se o poslední oblast Evropy se skutečně divokou přírodou, jež je domovem původního obyvatelstva – Sámů. Dálkové trase vedoucí z velké části za polárním kruhem dominují nedotčené hory, četná jezera, ledovce a ryzí severská krajina. Kungsleden patří díky neporušené krajině Laponska, zapsané mezi světové dědictví UNESCO, k nejkrásnějším dálkovým stezkám v Evropě a k nejoblíbenějším ve Švédsku. Nemusíte se však obávat, že byste na cestě potkali davy lidí. Z osady Abisko na břehu malebného jezera Torneträsk na severu země vede cesta jihozápadním směrem až do osady Hemavan, vzdálené zhruba 21 dní chůze. Nejzajímavější úseky jsou koncentrovány v její severní části, kde prochází impozantními horami národních parků Abisko, Stora Sjöfallet, Padjelanta a Sarek.

Královská cesta Kungsleden – napříč švédskou tundrou
Královská cesta Kungsleden – napříč švédskou tundrou

Slovenska planinska pot

Dálkový trek přes slovinské hory Slovenska planinska pot (Slovenian Mountain Trail) prochází na svých více než 600 km vrchovinu Pohorje i hřebeny Kamnicko-Savinjských Alp, Karavanek i Julských Alp. Náročná trasa s úctyhodným převýšením je velkou výzvou pro milovníky ultratrailů a thu-hikingu.

Kamnické sedlo, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko.
Kamnické sedlo, Kamnicko-Savinjské Alpy, Slovinsko.

GR 5 přes francouzské Alpy

Francouzská část GR 5 začíná u břehu Ženevského jezera a po 620 kilometrech končí u Středozemního moře v prosluněném Nice (trasa se ve skutečnosti vine už z Nizozemska a měří cca 2 200 km). Zažijte nádherný dlouhý trek přes francouzské Alpy!

V údolí město Samoëns, bivak asi 3 km před městem, přechod GR5 přes francouzské Alpy
V údolí město Samoëns, bivak asi 3 km před městem, přechod GR5 přes francouzské Alpy

West Highland Way

Dálkový trek The West Highland Way (WHW) je magnetem pěší turistiky již od svého otevření v roce 1980, kdy se stala první dálkovou trasou pro pěší ve Skotsku. Putování tajuplnou krajinou travnatých kopců, podmáčených vřesovišť a hlubokých jezer, v jejichž ocelově šedých hladinách se odrážejí těžká dešťová mračna, vzbouzí až magicky zádumčivou náladu. Trasa West Highland Way se klikatí 154 kilometrů od jihu na sever skrz široká údolí a po úbočích hor Skotské vysočiny. West Highland Way spojuje Milngavie, ležící nedaleko skotské metropole Glasgow, a městečko Fort William, nad nímž se vypíná nejvyšší hora Britských ostrovů, 1343 metrů vysoký Ben Nevis. Zhruba týdenní putování s nevelkým převýšením po starých honáckých a vojenských cestách provede ročně tisíce trekařů jedněmi z nejpoutavějších míst Skotska.

V závěru West Highland Way dominuje horizontu nejvyšší vrchol Britských ostrovů, Ben Nevis.
V závěru West Highland Way dominuje horizontu nejvyšší vrchol Britských ostrovů, Ben Nevis.

Okruh GRP kolem Andorry

Malý hornatý stát Andorra v srdcí Pyrenejí nadchne každého milovníka hor. Dvoutýdenní okruh natěžko kolem celého knížectví po trase GRP je opravdovou perlou mezi evropskými dálkovými treky.

GRP kolem Andorry
GRP kolem Andorry

V roce 2020 zažily velký boom dálkové trasy i po Česku. Trasu od nejzápadnějšího po nejvýchodnější bod republiky kopírují podél severní i jižní hranice přes 2000 km dlouhé trasy Cesta Českem a Severní stezka a Jižní stezka Via Czechia.

Na vybavení záleží

Od zkušených thru-hikerů máme pár tipů, jak si dlouhé traily užít bez zbytečné zátěže a bezpečně. Pro začínající trekaře máme návod, jak se připravit a vybavit na dálkový trek po Česku. Než vyrazíš, přečti si návod od Petra Koska – držitele prestižní Tripple Crown za absolvování tří dálkových trailů přes USA (Pacific Crest Trail, Continental Divide Trail a Appalachian Trail), jak odlehčit výbavu na trek. Seznam jak se zabalit na trek pod 7 kilo, připravila milovnice ultratrailů Viktorka Hlaváčková.

Co se ti na každém treku určitě bude hodit, je dobře zásobená outdoorová lékárnička, trekové hole, které ušetří tvé klouby, a taky bys měl/a vědět, jak ošetřit puchýře, protože těm se asi nevyhne nikdo.

Tip na vybavení: Altra Lone Peak 5

Osvědčený model americké značky Altra svou neuvěřitelnou odolností podrážky a tlumením zajistí pohodlí a bezpečnost jak při jednodenních trecích v českých horách, tak na dlouhých přechodech hor. Není divu, že je to nejpopulárnější bota na amerických dálkových trasách.

Více na www.alpitrek.cz

Zkušenosti čtenářů

Natálie
Michal

Za zmínku určitě stojí i připravovaný Hexatrek (hexatrek.com) – 2500 km francouzskými národními parky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: