HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nejlepší outdoorové batohy a krosny: výběr testerů Světa outdooru

Nejlepší outdoorové batohy a krosny: výběr testerů Světa outdooru

Dobrý turistický batoh na jednodenní výlety i vícedenní přechody ocení nejen naše záda. Proto jsme v redakci dali hlavy dohromady a připravili tipy na zajímavé outdoorové batohy pro tuto sezónu!

Jaký batoh by si vybrali redaktoři a testeři Světa outdooru? Připravili přehled novinek ale i osvědčených modelů.

JSME ODBORNÍCI NA VYBAVENÍ

Testujeme od roku 1997. Více než 1000 produktů. Přes 14 000 hodin testování na stovkách výprav do celého světa.
V týmu testerů Světa outdooru, vedeném horským vůdcem UIAGM Vojtou Dvořákem, je řada špičkových sportovců a lidí, kteří outdoorové vybavení používají doslova denně.
Sledujeme trendy a účastníme se odborných akcí u nás i v zahraničí. Na každé recenzi pracuje více lidí. Snažíme se stále zlepšovat a učit.
Výsledek recenze si nelze koupit. Stejně jako zařazení do výběru nejlepšího vybavení.

Podrobné recenze outdoorových batohů

Batohy jsou rozdělené podle velikosti (na denní akce, víkend se spaním na chatě, víkend se spaním venku, delší trek). Na závěr přidáváme tipy na (horo)lezecké speciály.

Ještě než se do toho pustíme, možná bude dobré osvěžit si některé rady a principy, jak vybírat batoh. Než si vyberete svého favorita, je určitě potřeba si ho vyzkoušet, jak vám sedne, a neškodí taky přečíst si uživatelské recenze.

Turistický batoh na jednodenní výlety nebo túry

Batoh na jednodenní túry mívá zpravidla objem 10-30 l a vejde se do něj svačina, pití a oblečení na túru. Většinou má odvětraný zádový systém a pohodlné ramenní popruhy, bederní pás může být jenom popruhový. Batoh je vybaven více kapsami včetně elastických (na rukavice, čepice a lahev), pláštěnkou na batoh a uchycením a vývodem pro camelback. Některé mají i systém na nošení trekových holí či cepínu.

Salewa Alp Trainer 25Osprey Talon Pro 20
Technický batoh s komfortním zádovým systémem AIR FIT 2.0 a rozdělenými ramenními popruhy pro maximální ventilaci vzduchu. Dvojitý kompresní systém TCS umožňuje udržet zátěž v blízkosti těla.Bestseller od firmy Osprey v novém kabátě, nízká váha, zajímavý design, vhodný pro aktivní pohyb v přírodě. Velice pohodlný nastavitelný zádový systém s propracovanou ventilací.
Recenze starší verze batohu Osprey Talon
unisexpánský
1060 g900 g
3050 Kč4229 Kč
Pinguin Ride 25Lowe Alpine Aeon ND 25
Batoh Pinguin Ride 25 je určen na jednodenní cesty pěšky nebo na kole a má optimální objem, skvěle odvětraný zádový systém a nízkou váhu.Aeon 25 je jeden z nejoblíbenějších batohů v řadách Lowe Alpine. Tento lehký dámský batoh je skvěle vybavený pro použití na kolo, běh, lezení či turistiku.
unisexdámský
900 g840 g
1423 Kč2320 Kč

Batoh na víkendy se spaním na chatě

Do batohu se vejdou potřeby na víkend – náhradní oblečení a boty, hygienické potřeby, případně lehký spacák (či tzv. bílá paní). Většinou se tyto nezbytnosti vejdou do batohu o objemu 25-40 l. Batoh by měl být vybaven výztuhou zad, bederním pásem, hrudním popruhem a balančními dotahy. Různé kapsy a prostorné víko přístupné zvenčí zvýší komfort ukládání věcí. Hodí se kapsa na bederním pásu na telefon nebo foťák. Vybrané kousky se hodí pro přechody českých hor, ale také alpské hřebenovky a horské výstupy se spaním na chatě či v bivaku.

Osprey Tempest 34 IIIOrtovox Peak 40 DryDeuter Guide 34+
Dámský univerzální a lehký batoh pro všechny druhy outdoorových sportů. Série Tempest staví na pohodlí, všestrannosti, odolnosti a nízké váze. Navíc má i atraktivní design.Batoh Ortovox Peak 40 Dry je určený pro alpinisty, kteří chtějí být v horách bez ohledu na počasí. Díky použitým materiálům je batoh voděodolný, robustní a technicky vybavený.Objem 34 litrů poskytuje dostatek místa pro uložení veškerého vybavení, včetně 3 l hydrovaku nebo přidělání lyží či helmy. Díky systému Alpine Back System sedí batoh pevně a blízko těla. 
dámskýunisexunisex
1100 g1440 g 1330 g
3676 Kč5347 Kč3432 Kč

TIP NA ČESKÝ BATOH: Rebelt Lake 35 

Lehký jednokomorový batoh o objemu 35 l + 5 ve vnějších kapsách. Je vyrobený z lehkého laminátu X-Pac ve třech gramážích. Materiál je nepromokavý, ale batoh nemá lepené švy, a tak není zcela vodotěsný. Vyrobeno v Českých Budějovicích.

  • Určení: Pánské/Dámské
  • Hmotnost: 720 – 950 g dle volitelného příslušenství
  • Cena: 6000 Kč

Batoh na (prodloužený) víkend se spaním venku

Do batohu by se měly vejít potřeby na víkendové spaní venku – stan, spacák, karimatka, náhradní oblečení, potřeby na vaření a jídlo. Podle míry minimalizace nákladu bude potřeba batoh o objemu 40-60 l, nadšenci ultralightu to zvládnou i do menšího batohu. Ono je vlastně potřeba sbalit vše skoro stejně jako na vícedenní přechod, jenom bude v batohu méně jídla 🙂 Batoh by měl mít propracovaný a nastavitelný nosný systém a stahovací popruhy pro stabilizaci nákladu, výhodou pro snazší balení jsou oddělené komory. Vhodné je také prostorné víko s kapsami, systém na uchycení karimatky, holí nebo cepínu a pláštěnka na batoh.

Mammut Lithium Crest 40+7lMillet UBIC 50+10 Gregory Maya 40
Odolný turistický batoh s voděodolnou úpravou je vhodný na dlouhé a namáhavé túry se středně těžkou zátěží. Tento batoh nabízí hodně prostoru, velkou svobodu pohybu a výškově nastavitelný zádový systém.Všestranný dvoukomorový batoh. Díky pohodlným zádům s pěnovými polstry a laminátovou výztuhou ve tvaru písmene X se ponese dobře i těžší náklad.Špičkový dámský batoh s flexibilním zádovým systémem BioSync vyztuženým rámem z lehké slitiny. Velký přední U-zip umožňuje rychlé balení a dokonalý přehled o obsahu batohu.
Pánská verze Gregory Miwok 42
unisexunisexdámský
1560 g1830 g 1200 g
2635 Kč4365 Kč2934Kč

Batoh na vícedenní přechody: 50 – 90 l

Do batohu se vejdou potřeby na více dní – stan, spacák, karimatka, jídlo, oblečení a vaření. S rostoucím počtem dní v divočině porostou i nutné zásoby jídla a náklad v batohu. Měl by mít co nejlepší nosný systém, který přesně a pohodlně sedí na zádech, a bytelný bederák pro lepší rozložení váhy. Po dobu akce se bude mnohokrát vybalovat a zase balit, i v průběhu dne je třeba mít přístup k věcem. Výhodou jsou proto dva vstupy, nástavec a prostorné víko (oddělitelné) s kapsami a boční kapsy. Hlavní komora rozdělená na dvě části zvyšuje komfort při balení a vybalování. Nezbytná je i pláštěnka na batoh.

Osprey Eja 58Lowe Alpine Cerro Torre 65:85lDeuter Aircontact 65+10
Nejpoužívanější dámský batoh na PCT. Kombinuje velmi nízkou hmotnost s pohodlím a praktickými detaily. Navržen na míru ženské postavě.
Pánská verze Osprey Exos 58
Dvoukomorový batoh, který pobere vše na velké horské dobrodružství. Z vrchlíku vytvoříte malý útočný batůžek.
Dámská verze: Lowe Alpine Cerro Torre ND 60:80
Velký expediční batoh od léty prověřené značky Deuter je velice praktickým a pevným batohem, který je vhodný na dlouhé cesty díky promyšlenému zádovému systému.
Dámská verze Deuter Aircontact 50+10 SL
dámský pánský pánský
1190 g2880 g 2540 g
4859 Kč5399 Kč4263 Kč

Ultralight batoh

Popularita ultralehkého vybavení rychle stoupá a není se, čemu divit. Kdo by chtěl s sebou tahat kila navíc, že? Batoh je vedle spacáku a stanu součástí tzv. „zlaté trojky“, tedy vybavení, u něhož se dá na hmotnosti nejvíc ušetřit. Ale pozor, ultralight batoh vyžaduje také ultralight přístup k ostatnímu vybavení, daní za nižší hmotnost bývá i menší nosnost. Níže najdeš dva tipy na větší batohy na delší putování a dva menší batohy na kratší výpravy.

Gossamer Gear Mariposa 60Osprey Levity 60l
Batoh oblíbený na dlouhých pěší poutích kombinuje velmi nízkou hmotnost při dostatečném objemu a komfortu nošení. Batoh oceněný portálem Outdoorgearlab.com.Špičkový ultralehký batoh v minimalistickém pojetí, s komfortním odvětraným zádovým systémem (což u ultralight batohů není pravidlem).
unisexunisex
880 g (s bederákem M)870 g
6990 Kč5349 Kč
Bergans Helium V5 40Montane Featherlite 30l
Pevný a odolný s nízkou hmotností a vysokým komfortem nošení. Odnímatelný bederní pás a víko batohu lze spojit do bederní tašky pro vrcholový útok nalehko.Minimalistický batoh sbalitelný do malého balíčku. Zádový panel z pevné odnímatelné karimatky, kterou lze použít jako bivakovací podložku.
unisexunisex
910 g698 g
5980 Kč1665 Kč

Lezecký či horolezecký batoh

Do lezeckého batohu se vejde lano a další lezecké vybavení, záložní oblečení, lékárnička a svačina. Batoh by měl mít štíhlý tvar, který umožňuje lezecký pohyb. Vhodný je odnímatelný bederák s poutky na karabiny, poutka na připevnění cepínu a maček a výškově nastavitelné víko, pod které se vejde lano.

Deuter Guide Lite 24Altus Poincenot 35Crux AK27
Nejlehčí verze legendárního batohu Deuter Guide. Úsporu gramů najdeme v použitých přezkách, lehčím materiálu, zádech, bederním pásu a víku, ale při zachování kvality a pevnosti.Batoh jak stvořený pro akce začínající turistickým nástupem a končící lezeckou pasáží. Vše potřebné se vejde dovnitř batohu, vně batohu je systém na připevnění lana, cepínů či holí.Třetí generace úspěšné série batohů, která se od předchozí liší novým odlehčeným materiálem tvořeným směsí Kevlaru a Cordury a inovovanou konstrukcí se zatavenými švy zaručujícími nepromokavost.
650 g1150 g850 g
2279 Kč3890 Kč4790 Kč

TIP NA ČESKÝ BATOH: Singing Rock Rocking 40

Lezecký batoh do skal nebo na stěnu s horním a zadním vstupem do hlavní komory a spoustou praktických vychytávek. Testováno Světem outdooru.

  • Určení: unisex
  • Hmotnost: 1190 g
  • Cena: 2700 Kč

Recenze batohu Singing Rock Rocking 40

Doplňky k batohům

Pár maličkostí, co se hodí mít s sebou na každé výpravě.

Vodotěsný kompresní obal Sea To Summit eVENT Ultra-Sil Dry SackPláštěnka na batohVak na vodu
Kompresní vak, který zmenší objem spacáku, péřovky nebo oblečení, a zároveň je ochrání proti vodě a vlhkosti.Pokud tvůj batoh pláštěnku nemá nebo se někde zatoulala, pořiď si novou! Mít po celodenním pochodu suché převlečení je k nezaplacení 🙂Běžnou součástí většiny batohů je kapsa či systém uchycení a vývod na hydrovak. Při celodenním pohybu venku vak zajistí dostatečnou hydrataci bez otravného sundávání batohu a šátrání v bočních kapsách.
90 g (vel. M)podle velikosti a výrobcepodle objemu
od 755 Kč (podle velikosti)od 260 Kčod 450 Kč

Testeři Světa outdooru připravili výběr nejlepšího vybavení:

Zkušenosti čtenářů

Jakub

Pinguin a Hannah jako ,,český batoh“ ? Obě firmy už Léta páně vyrábějí v Asii, v ČR v lepším případě zůstal RaD. Jestli je to u Singáče jiné, nevím.

Vojtěch Dvořák
Jakub:

Dobrý den,
máte pravdu. Měli jsme spíše uvést české značky než Tip na český batoh. Takových, kteří vyrábějí batohy v Česku je jako šafránu.
S pozdravem
Vojtěch Dvořák, Svět outdooru

David
Vojtěch Dvořák:

Drtivá většina těchto batohů vydrží stěží par sezon. Jsou šité v Asii a stojí majlant. Úplně vám tam chybí batohy co vydrží opravdu extrém a ani po deseti letech se nerozpadnou. Napadá mne třeba Brněnská Gemma.

Petr Svetr

V kategorii do 20l doporučím Osprey Syncro II 20. Má více užitečných kapsiček a hlavně lepší technologii odvětrávání zad než Talon 22.

Mársy

Nejlepší??? Vždyť je to seznam aktuální nabídky na trhu. Popisky dle výrobců,ne dle zkušeností. Článek na prd.

Vojtěch Dvořák
Mársy:

Dobrý den,
přesně tak. Je to seznam batohů, které jsou momentálně na trhu. Uvádět do seznamu batohy, které již nejsou na trhu nebo nejsou již vůbec k sehnání? K čemu by to bylo?
A batohy, které teprve budou? O tom byly články z veletrhu ISPO, kde se představují novinky.
Parametry jsou převzaty od výrobců. Jak jinak?
Nicméně cca 15 batohů z uvedeného přehledu bylo v recenzích Světa outdooru!
S pozdravem
Vojtěch Dvořák, Svět outdooru

Miloš

Toto je bohužial dosť smutný zoznam, 90% týchto značiek je len masovka, ale keď chce človek niečo poriadne, tak sa musí pozerať inde:
Hyperlite Mountain Gear, ULA Equipment, Gossamer Gear, Granite Gear a to nehovorím o custom bathoch…

Vojtěch Dvořák
Miloš:

Dobrý den,
velmi si vážíme vašeho názoru.
Rádi uveřejníme nějaký článek o „jiných“ batozích, které nejsou v Česku běžné nebo ani třeba v podstatě dostupné, ale mohou být opravdu pro naše čtenáře zajímavé.
Zhostil byste se takového úkolu? Máte s nimi zkušenosti? Používáte nějaký konkrétní?
Děkuji a těším se na případnou spolupráci.
S pozdravem
Vojtěch Dvořák, Svět outdooru

Roman

Mám problém s tím, že výrobci i prodejci upřednostňují batohy malé. Já potřebuji batohy velké a odolné do kterých se daj věci třeba i našlapat, a nevadí mi že budou těžké. Takže expediční pro těžkou turistiku. Denně chodím do práce s 35 litrovým batohem a sotva se vejdu. Pro mě ultralight abych stačil skupině na týdenním pochodu v horách nahoru a dolu je 60l narvanej batoh + žracák. Běžně chodím výlety s Treksportem Tatran 80l + 15. Nedovedu si představit jak do 35l batohu zabalim k věcem třeba ještě zrcadlovku, velkej bochník chleba a kilo buřtů. Za mě bych vybral batoh mezi 70 a 90 litrama. Třeba Fjalraven Kajka 85 litrů v zelené barvě. No a zkuste ho sehnat!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: