Nejlepší outdoorové batohy a krosny: výběr testerů Světa outdooru

Nejlepší outdoorové batohy a krosny: výběr testerů Světa outdooru

Dobrý turistický batoh na jednodenní výlety i vícedenní přechody ocení nejen naše záda. Proto jsme v redakci dali hlavy dohromady a připravili tipy na zajímavé outdoorové batohy pro tuto sezónu!

Jaký batoh by si vybrali redaktoři a testeři Světa outdooru? Připravili přehled novinek ale i osvědčených modelů.

JSME ODBORNÍCI NA VYBAVENÍ

Testujeme od roku 1997. Více než 1000 produktů. Přes 14 000 hodin testování na stovkách výprav do celého světa.
V týmu testerů Světa outdooru, vedeném horským vůdcem UIAGM Vojtou Dvořákem, je řada špičkových sportovců a lidí, kteří outdoorové vybavení používají doslova denně.
Sledujeme trendy a účastníme se odborných akcí u nás i v zahraničí. Na každé recenzi pracuje více lidí. Snažíme se stále zlepšovat a učit.
Výsledek recenze si nelze koupit. Stejně jako zařazení do výběru nejlepšího vybavení.

Podrobné recenze outdoorových batohů

Batohy jsou rozdělené podle velikosti (na denní akce, víkend se spaním na chatě, víkend se spaním venku, delší trek). Na závěr přidáváme tipy na (horo)lezecké speciály.

Ještě než se do toho pustíme, možná bude dobré osvěžit si některé rady a principy, jak vybírat batoh. Než si vyberete svého favorita, je určitě potřeba si ho vyzkoušet, jak vám sedne, a neškodí taky přečíst si uživatelské recenze.

Turistický batoh na jednodenní výlety nebo túry

Batoh na jednodenní túry mívá zpravidla objem 10–30 l a vejde se do něj svačina, pití a oblečení na túru. Většinou má odvětraný zádový systém a pohodlné ramenní popruhy, bederní pás může být jenom popruhový. Batoh je vybaven více kapsami včetně elastických (na rukavice, čepice a lahev), pláštěnkou na batoh a uchycením a vývodem pro camelback. Některé mají i systém na nošení trekových holí či cepínu.

Deuter Speed Lite 22 SLORTOVOX Traverse 20Haglöfs L.I.M 25
Lehký dámský batoh se zádovým systémem Aircontact Lite. Kompatibilita s pitným vakem. Možnost připnutí teleskopických holí a dvou cepínů.Univerzální batoh pro horská dobrodružství vyrobený z částečně recyklovaného polyesteru. Vnější meshová kapsa a poutka na teleskopické hole. Jednokomorový batoh s odvětrávaným síťovým zádovým systémem. Pružné boční kapsy na lahve s vodou. Pružné kapsy na bederním pásu.
dámskýunisexunisex
Hmotnost: 680 gHmotnost: 765 gHmotnost: 840 g
Cena: 2 890 KčCena: 2 840 KčCena: 3 349 Kč

Batoh na víkendy se spaním na chatě

Do batohu se vejdou potřeby na víkend – náhradní oblečení a boty, hygienické potřeby, případně lehký spacák (či tzv. bílá paní). Většinou se tyto nezbytnosti vejdou do batohu o objemu 25–40 l. Batoh by měl být vybaven výztuhou zad, bederním pásem, hrudním popruhem a balančními dotahy. Různé kapsy a prostorné víko přístupné zvenčí zvýší komfort ukládání věcí. Hodí se kapsa na bederním pásu na telefon nebo foťák. Vybrané kousky se hodí pro přechody českých hor, ale také alpské hřebenovky a horské výstupy se spaním na chatě či v bivaku.

Osprey Talon Pro 30Rab Aeon 35Pinguin Fly 30
Batoh vyrobený z recyklovaného nylonu. Přístup k pitnému vaku z vnější strany. Síťovaná kapsa uvnitř batohu, dvě kapsy na bederním pásu. Poutka na cepíny, trekové hole i helmu.Velmi lehký batoh určený pro turistiku nebo cyklistiku. Poutko pro cyklistickou blikačku, poutka na trekové hole, integrovaná pláštěnka a nastavitelná délka zad.Jednoduchý design s jednou hlavní kapsou a vrchlíkem. Trekové hole lze upnout na ramenní pás. Vyjímatelná zádová deska s duralovou výztuží. 
pánskýunisexunisex
Hmotnost: 1 210 gHmotnost: 1 050 gHmotnost: 1 040 g
Cena: 5 399 KčCena: 3 211 KčCena: 2 529 Kč

TIP NA ODOLNÝ BATOH ZE SEVERU: Bergans Helium 40 

Batoh od norské značky Bergans je dostatečně odolný i přes svoji váhu do 1 kg.

Zádový systém je nastavitelný a problém nebudou mít ani jedinci nižšího vzrůstu. Velmi praktická je možnost čelního vstupu. Možnost uložení vodního rezervoáru (případně notebooku). Při lezeckých výpravách oceníte možnost upnutí lana a poutka na cepíny. Na odnímatelném a výškově nastavitelném vrchlíku jsou poutka pro připevnění další výbavy (karimatka, lezecká helma). V případě prázdného batohu skvěle funguje boční kompresní systém gumiček.

  • Hmotnost: 960 g
  • Vybavení: odnímatelné víko, nastavitelný zádový systém, čelní vstup
  • Cena: 5 400 Kč

Batoh na (prodloužený) víkend se spaním venku

Do batohu by se měly vejít potřeby na víkendové spaní venku – stan, spacák, karimatka, náhradní oblečení, potřeby na vaření a jídlo. Podle míry minimalizace nákladu bude potřeba batoh o objemu 40–60 l, nadšenci ultralightu to zvládnou i do menšího batohu. Ono je vlastně potřeba sbalit vše skoro stejně jako na vícedenní přechod, jenom bude v batohu méně jídla 🙂 Batoh by měl mít propracovaný a nastavitelný nosný systém a stahovací popruhy pro stabilizaci nákladu, výhodou pro snazší balení jsou oddělené komory. Vhodné je také prostorné víko s kapsami, systém na uchycení karimatky, holí nebo cepínu a pláštěnka na batoh.

Osprey Kestrel II 48Salewa Alptrek 50+10 Bp WsOrtlieb Atrack 45
Odolný turistický batoh. O pohodlí se stará zádový systém AirScape™. Součástí je pláštěnka. Trekové hole dostupné i za chůze. Batoh lze rozdělit na dvě komory.Všestranný dvoukomorový batoh. Díky pohodlným zádům s pěnovými polstry a laminátovou výztuhou ve tvaru písmene X se ponese dobře i těžší náklad.Vodotěsný batoh, který se otevírá jako taška (zip na zádech). Množství vnitřních kapsiček pro jednoduchou orientaci v obsahu.
RECENZE
pánskýdámskýunisex
Hmotnost: 1 630 gHmotnost: 1 770 gHmotnost: 1 560 g
Cena: 4 799 KčCena: 5 039 KčCena: 5 390 Kč

Batoh na vícedenní přechody: 50–90 l

Do batohu se vejdou potřeby na více dní – stan, spacák, karimatka, jídlo, oblečení a vaření. S rostoucím počtem dní v divočině porostou i nutné zásoby jídla a náklad v batohu. Měl by mít co nejlepší nosný systém, který přesně a pohodlně sedí na zádech, a bytelný bederák pro lepší rozložení váhy. Po dobu akce se bude mnohokrát vybalovat a zase balit, i v průběhu dne je třeba mít přístup k věcem. Výhodou jsou proto dva vstupy, nástavec a prostorné víko (oddělitelné) s kapsami a boční kapsy. Hlavní komora rozdělená na dvě části zvyšuje komfort při balení a vybalování. Nezbytná je i pláštěnka na batoh.

Gregory Katmai 65Forclaz MT500 Symbium 70Fjällräven Kajka 75
Špičkový batoh se síťovaným polstrovaným zádovým systémem s nastavitelnou délkou. Horní, spodní,čelní a boční vstup. Boční elastické kapsy.Plně nastavitelný batoh pro dlouhé pochody. Možnost otevřít jako kufr. Boční kapsy na lahve dostupné i při chůzi. Kapsy na drobnosti na bederním pásu.Velký a robustní batoh od švédské firmy Fjällräven ocení hlavně vyznavači tradičního cestování, kteří neřeší každý gram na zádech.
pánskýdámský pánský
Hmotnost: 2 270 gHmotnost: 2 200 gHmotnost: 3 300 g
Cena: 6 561 KčCena: 2 799 KčCena: 9 990 Kč

TIP NA TECHNICKÝ BATOH PRO DLOUHÉ VÝPRAVY: QUANTUM 60–80 RF

Batoh Boll QUANTUM 60-80 je zkonstruovaný pro použití prakticky do jakýchkoli podmínek. S objemem 60–80 litrů je vhodný jak pro dlouhé a náročné expedice, tak i pro technické výstupy v horách s minimalistickým pojetím. Komplexní modularita, nízká hmotnost, vysoká odolnost materiálů, propracovaný funkční design a inovativní zádový systém staví batoh mezi špičku na outdoorovém trhu.

Ultralight batoh

Popularita ultralehkého vybavení rychle stoupá a není se, čemu divit. Kdo by chtěl s sebou tahat kila navíc, že? Batoh je vedle spacáku a stanu součástí tzv. „zlaté trojky“, tedy vybavení, u něhož se dá na hmotnosti nejvíc ušetřit. Ale pozor, ultralight batoh vyžaduje také ultralight přístup k ostatnímu vybavení, daní za nižší hmotnost bývá i menší nosnost. Níže najdeš dva tipy na větší batohy na delší putování a dva menší batohy na kratší výpravy.

Hyperlite Mountain Gear 2400 Windrider (40 l)Montane Trailblazer 44Granite Gear Virga 2
Extrémně odolný batoh jednoduché konstrukce, který se hodí i do deštivých oblastí a vlhkého prostředí. Vyroben z nepromokavého materiálu Dyneema®.Technicky zpracovaný batoh britské firmy Montane. Roll top plnění umožní přizpůsobení velikosti. Délkově stavitelný zádový systém Zephyr AD. Batoh pro vyznavače minimalismu. Batoh nemá výztuhy, polstrování zad a nadbytečné popruhy a očka. Dvě velké postranní kapsy.
unisexunisexunisex
Hmotnost: 848 gHmotnost: 980 gHmotnost: 540 g
Cena: 8 550 KčCena: 3 177 KčCena: 3 240 Kč

Lezecký či horolezecký batoh

Do lezeckého batohu se vejde lano a další lezecké vybavení, záložní oblečení, lékárnička a svačina. Batoh by měl mít štíhlý tvar, který umožňuje lezecký pohyb. Vhodný je odnímatelný bederák s poutky na karabiny, poutka na připevnění cepínu a maček a výškově nastavitelné víko, pod které se vejde lano.

Blue Ice Firecrest 38ORTOVOX Trad 28Deuter Guide 42+8 SL
Robustní horolezecký batoh. Oddělitelná kapsa na svatou trojici, pohodlný boční vstup a kapsy na bederním pásu. Na boku batohu je pružná kapsa. Dvě dostupné velikosti zad.Minimalistický batoh do hor s RECCO systémem vyhledání. Možnost vyjmutí hliníkového rámu. Poutka na cepíny, lano i helmu. Kompatibilita s hydrovakem.Lehký horolezecký batoh i pro zimní použití. Jednoduchý design, odolný materiál a dostupná verze s kratšími zády (dámská verze). Vstup i z čelní strany.
Hmotnost: 980 gHmotnost: 960 gHmotnost: 890 g
pánskýunisexdámský
Cena: 4 299 KčCena: 3 790 KčCena: 5 699 Kč

Summit pack

Pro výstup na vrchol občas lze využít malý, lehký a skladný batůžek, který je umístěný v hlavním batohu. Je tak akorát velký na vodu, svačinu a zateplovací/nepromokavou vrstvu. Podobný batoh se dá využít i jako obal např. na hygienické věci nebo cokoli, co potřebujete mít rychle dostupné (čelovka, nůž, rukavice). Některé batohy umožňují připevnění cepínu nebo lana.

Sea To Summit Ultra Sil Nano Day Pack 18lORTOVOX Trad Zero 18Forclaz Travel 100 10 l
Batoh z ultralehkého silikonizovaného 15D nylonu s asymetrickým zipem. Zesílené švy v bodech zatížení.Lehký lezecký batoh s boční kapsou na drobnosti. Popruh na lano a integrovaný nouzová karta pro záchranáře.Těžko byste hledali cenově dostupnější skladný batůžek. Možnost složení do vlastní kapsy. Hlavní kapsa a kapsa na zip.
Hmotnost: 30 gHmotnost: 370 gHmotnost: 45 g
Cena: 909 KčCena: 1 890 KčCena: 74 Kč

TIP NA BATOH, JEHOŽ JMÉNO NEVYSLOVÍTE: Savotta Jääkäri

Někomu možná chybí batohy ze staré školy – jednoduché, festovní, dědící se z generace na generaci. S batohem Savotta Jääkäri si můžete vyzkoušet, jaké vybavení se používá ve Finsku. Batoh je totiž navržen podle malého batohu finské pohraniční stráže (který si taktéž můžete koupit pod názvem Kevyt Rajapartio). Jedná se o robustní batoh s MOLLE vazbou je vyráběn ve Finsku a Estonsku.

  • Určení: unisex
  • Materiál: Cordura 1000D s PU zátěrem
  • Hmotnost: 1 750 g
  • Cena: 5 790 Kč

Tradiční/oldschool/hipsterské batohy

Každý z nás potřebuje nějaké zavazadlo pro potřeby každodenního života. Ráno zabalíte notebook, udržitelný hrnek na kávu, svačinu ve voskovaném plátnu, lezečky a sekyru a vyrazíte do víru povinností a zábavy. A proč pro tuto příležitost nevyužívat batoh, který bude dobře vypadat, bude funkční, bude z udržitelných materiálů a bude nějakým způsobem spjatý s historií značky (nebo historií batohů obecně)?

Lowe Alpine KlettersackFjallraven Greenland TopBraasi Rolltop Canvas
Plátěný ruksak inspirovaný originálním horolezeckým batohem bratří Loweových z roku 1985. Kožené dno a kapsa s klipem na klíče.Batoh z materiálu s voskovým zátěrem G-1000 Heavy Duty Eco (65 % recyklovaný polyester, 35 % bio bavlna). Odolnost je možné zvýšit voskováním.Retro elegantní městský batoh s roll top uzavíráním. Vyroben z barevného plátna a italské kůže. Nepromokavá podšívka.
Hmotnost: 1 000 gHmotnost: 700 gHmotnost: výrobce neudává
Cena: 2 390 KčCena: 3 490 KčCena: 3 100 Kč

Duffel bags/cestovní tašky

Loďák, taška, jezevec…pořád máme na mysli velkoobjemové zavazadlo, které přežije i hrubší zacházení. Toto řešení je ke zvážení ve chvíli, kdy neplánujete náklad přenášet převážně na zádech (i když tašky mají často ramenní popruhy). Při výběru se kromě vhodného objemu zaměřte na technické vychytávky (kapsy na uložení drobností/mokrého oblečení, madla na přenášení, boční kompresní popruhy.

The North Face Base Camp Duffel Deuter Aviant Duffel ProThule Chasm Duffel
Legendární nezničitelný duffel prověřený množstvím expedic. Kapsa na mokré oblečení, vnitřní síťovaná kapsa na zip a madla na všech stranách pro snadné přenášení.Voděodolná taška s možností nesení na zádech nebo přes jedno rameno. Dvě boční kapsy, vnitřní organizér a stahovací popruhy uvnitř.Technicky řešený duffel od severské značky. Síťové kapsy uvnitř, možnost nosit jako tašku. Vnější kapsa na zip. Možnost skrýt všechny popruhy.
Hmotnost: 1 840 gHmotnost: 1 500 gHmotnost: 2 000 g
Objem: 95 lObjem: 90 lObjem: 90 l
Cena: 3 890 KčCena: 3 999 KčCena: 3 399 Kč

Doplňky k batohům

Pár maličkostí, co se hodí mít s sebou na každé výpravě.

Sea To Summit eVENT Ultra-Sil Dry SackPláštěnka na batohVak na vodu
Kompresní vak, který zmenší objem spacáku, péřovky nebo oblečení, a zároveň je ochrání proti vodě a vlhkosti.Pokud tvůj batoh pláštěnku nemá nebo se někde zatoulala, pořiď si novou! Mít po celodenním pochodu suché převlečení je k nezaplacení 🙂Běžnou součástí většiny batohů je kapsa či systém uchycení a vývod na hydrovak. Při celodenním pohybu venku vak zajistí dostatečnou hydrataci bez otravného sundávání batohu a šátrání v bočních kapsách.
Hmotnost: 90 g (vel. M)Hmotnost: podle velikosti a výrobceHmotnost: podle objemu
Cena: od 755 Kč (podle velikosti)Cena: od 260 KčCena: od 450 Kč

Jak jsme batohy vybírali?

Výběr nejlepších batohů pro pobyt v přírodě je dílem týmu testerů a spolupracovníků Světa outdooru. Garantem článku je Martin Slezáček a podíleli se na něm také horský vůdce Vojtěch Dvořák, šéfredaktorka Světa outdooru Natálie Kohoutková, Ondřej Müller, David Gladiš a další.

Testeři Světa outdooru připravili výběr nejlepšího vybavení:

Zkušenosti čtenářů

Jakub

Pinguin a Hannah jako ,,český batoh“ ? Obě firmy už Léta páně vyrábějí v Asii, v ČR v lepším případě zůstal RaD. Jestli je to u Singáče jiné, nevím.

Vojtěch Dvořák
Jakub:

Dobrý den,
máte pravdu. Měli jsme spíše uvést české značky než Tip na český batoh. Takových, kteří vyrábějí batohy v Česku je jako šafránu.
S pozdravem
Vojtěch Dvořák, Svět outdooru

David
Vojtěch Dvořák:

Drtivá většina těchto batohů vydrží stěží par sezon. Jsou šité v Asii a stojí majlant. Úplně vám tam chybí batohy co vydrží opravdu extrém a ani po deseti letech se nerozpadnou. Napadá mne třeba Brněnská Gemma.

Petr Svetr

V kategorii do 20l doporučím Osprey Syncro II 20. Má více užitečných kapsiček a hlavně lepší technologii odvětrávání zad než Talon 22.

Mársy

Nejlepší??? Vždyť je to seznam aktuální nabídky na trhu. Popisky dle výrobců,ne dle zkušeností. Článek na prd.

Vojtěch Dvořák
Mársy:

Dobrý den,
přesně tak. Je to seznam batohů, které jsou momentálně na trhu. Uvádět do seznamu batohy, které již nejsou na trhu nebo nejsou již vůbec k sehnání? K čemu by to bylo?
A batohy, které teprve budou? O tom byly články z veletrhu ISPO, kde se představují novinky.
Parametry jsou převzaty od výrobců. Jak jinak?
Nicméně cca 15 batohů z uvedeného přehledu bylo v recenzích Světa outdooru!
S pozdravem
Vojtěch Dvořák, Svět outdooru

Miloš

Toto je bohužial dosť smutný zoznam, 90% týchto značiek je len masovka, ale keď chce človek niečo poriadne, tak sa musí pozerať inde:
Hyperlite Mountain Gear, ULA Equipment, Gossamer Gear, Granite Gear a to nehovorím o custom bathoch…

Vojtěch Dvořák
Miloš:

Dobrý den,
velmi si vážíme vašeho názoru.
Rádi uveřejníme nějaký článek o „jiných“ batozích, které nejsou v Česku běžné nebo ani třeba v podstatě dostupné, ale mohou být opravdu pro naše čtenáře zajímavé.
Zhostil byste se takového úkolu? Máte s nimi zkušenosti? Používáte nějaký konkrétní?
Děkuji a těším se na případnou spolupráci.
S pozdravem
Vojtěch Dvořák, Svět outdooru

Josef Trneček
Vojtěch Dvořák:

Dobrý den, pokud byste měli v redakci zájem o zkušenosti s dlouhodobým používáním batohu Granite Gear Crown 2 60L, tak mohu dodat postřehy. 🙂

Roman

Mám problém s tím, že výrobci i prodejci upřednostňují batohy malé. Já potřebuji batohy velké a odolné do kterých se daj věci třeba i našlapat, a nevadí mi že budou těžké. Takže expediční pro těžkou turistiku. Denně chodím do práce s 35 litrovým batohem a sotva se vejdu. Pro mě ultralight abych stačil skupině na týdenním pochodu v horách nahoru a dolu je 60l narvanej batoh + žracák. Běžně chodím výlety s Treksportem Tatran 80l + 15. Nedovedu si představit jak do 35l batohu zabalim k věcem třeba ještě zrcadlovku, velkej bochník chleba a kilo buřtů. Za mě bych vybral batoh mezi 70 a 90 litrama. Třeba Fjalraven Kajka 85 litrů v zelené barvě. No a zkuste ho sehnat!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: