Krkonoše s dětmi: spojte turistiku a zábavu pro celou rodinu

Krkonoše s dětmi: spojte turistiku a zábavu pro celou rodinu

Zabavit děti může být někdy fuška. Pokud si chcete užít turistiku v Krkonoších a zároveň naplánovat výlety, které budou bavit i děti, máme pro vás několik tipů.

Herní krajina Pecka u Portášek

Zajímavý soubor dřevěných soch zvířat v nadživotní velikosti vyrostl před pár lety u Portášovy boudy nad Velkou Úpou. Deset zastavení plných prolézání, šplhání a dovádění je volně přístupných na louce nedaleko horské chaty. Nejen děti nadchne například obří socha rysa, vyhlídka do kraje z paroží jelena, prolézačky ptačími hnízdy, skrz rozestavěné mraveniště nebo jezevčí či liščí noru.

Farmapark Muchomůrka

Tento sympatický zoo koutek leží trochu stranou turistického šílenství kolem krkonošské stezky v korunách stromů. Dostat se sem dá jedině pěšky – stačí sbalit turistický batoh se svačinou (na místě si koupíte maximálně sušenku) a vyrazit krátkou procházkou z Jánských Lázní nebo Svobody nad Úpou. Oplocený výběh farmaparku zahrnuje řadu atrakcí pro děti (houpačky, klouzačky, prolézačky), mezi nimiž se volně pohybují rozličná domácí zvířata, která si děti můžou pohladit nebo i nakrmit.

Zvířecí stezkou na Moravskou boudu

Zatímco předchozí dva tipy jsou čistě letní, tuhle krátkou túru si užijete celoročně, v zimě možná i o něco víc 😊 Ze Špindlerova Mlýna vás autobus vyveze celoročně do horského sedla u Špindlerovy boudy. Odtud se vydáme na západ krátce po hřebeni, z něhož uhneme k Moravské boudě. Tato krátká odbočka vede po lesní stezce, kterou lemují sochy typických krkonošských zvířat – od tetřívka, lišky až po majestátního jelena. Moravská bouda nabízí příjemné občerstvení i výhledy, v zimě se zahřejete, v létě se děti vyřádí venku na trampolíně a hřišti. Kolem Davidových bud postupně klesneme až do Špindlerova Mlýna.

TIP: Od Moravské boudy už cesta jen klesá, takže v zimě boby s sebou! V létě vede cesta z větší části po asfaltu, několik terénních úseků s kamením však provede důkladný test kočárků do terénu.

U Moravské boudy, Krkonoše
U Moravské boudy, Krkonoše

Benecko: Lufťákova stezka a rozhledna Žalý

Jako středisko vstřícné především k rodinám s dětmi se profiluje v posledních letech Benecko. Malá horská osada položená poměrně vysoko nabízí několik zajímavých atrakcí pro nejmenší. Projít si můžete zábavnou Lufťákovu stezku (pojmenovanou podle „lufťáků“, tedy turistů), která vede po trase Bucharovy stezky v délce 4,5 km. Na Benecku byste také neměli vynechat výstup na oblíbený vrchol Žalý, odkud nabízí perfektní výhledy na krkonošské hřebeny zdejší kamenná rozhledna. Trasu můžete prodloužit také o okruh přes občerstvení Rovinka, které je v zimě oblíbeným cílem běžkařů a v létě pěších turistů, cyklistů, ale rovinka z Benecka se dá projet také na in-linech.

Hlídka na Stráži nad Rokytnicí nad Jizerou

V zimě oblíbené lyžařské středisko s širokou nabídkou ubytování Rokytnice nad Jizerou láká v létě naopak klidnější zázemí. Za návštěvu stojí celoročně vyhlídkový lesopark na vrcholku Stráž nad městem, který v roce 2021prošel zásadní proměnou. Na skalních výběžcích vrcholu vznikly čtyři architektonicky zajímavé vyhlídkové plošiny z dílny libereckého studia Mjölk. Přibližují návštěvníkům nejen perspektivu vzdálených horských hřebenů, ale také intimitu lesního prostředí. Inspirací pro lehké stavby ze dřeva a oceli byly postavy ze znaku města Rokytnice nad Jizerou. Na město dohlíží na skalách Strážníku čtyři patroni ze znaku města – Liška, Medvěd, Ovce a Horník – Hlídka na Stráži.

Vyhlídka Horník. Hlídka na Stráži, Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše
Vyhlídka Horník. Hlídka na Stráži, Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše

Harrachov: Mumlavský vodopád

Také západní cíp Krkonoš má rodinám s dětmi co nabídnout. Velmi oblíbeným cílem krátkých výletů je v tomto horském středisku impozantní kaskáda Mumlavského vodopádu. Výlet k němu můžete spojit v pěkný okruh po staré Harrachově cestě k vodopádu, od něhož se vydáte ke kratičké hravé Liščí stezce, navštívíte hornické muzeum, projdete si centrum horského střediska a rodiče na konci možná potěší návštěva sklárny a pivovaru Novosad.

Další atrakce pro děti v Krkonoších

 • Zábavní park Lemuria a bobová dráha v Peci pod Sněžkou
 • Zábavní park Baldův svět v Mladých Bukách
 • Stezka korunami stromů Krkonoše
 • Luxusní výhledy na Krkonoše a velké (i když často dost plné) dětské hřiště je na horní stanici lanovky Medvědín. Dostupné lanovkou ze Špindlerova Mlýna nebo pěšky z Horních Míseček.
 • Pěkné dětské hřiště a možnosti krátkých procházek najdete také na Strážném hned u parkoviště.
 • V letní sezoně jezdí kyvadlový autobus z Horních Míseček až na Zlaté návrší u Vrbatovy boudy, odkud se nabízí vrcholový okruh přes pramen Labe a kolem Labské boudy a Pančavského vodopádu. Ušetříte si tak dost stoupání (a možná i nervů? 😊). Vyšlápnout si na Zlaté návrší ale můžete za fantastickými výhledy i v zimě, na cestu dolů nezapomeňte boby či sáňky!

(Nejen) když prší:

 • Pohádková expozice v informačním centru ve Svobodě nad Úpou
 • Krkonošské muzeum ve Vrchlabí
 • Expozice ruční výroby vánočních ozdob ze skleněných perel Rautis v Poniklé
 • Aquapark ve Špindlerově Mlýně nebo ve Vrchlabí
 • Vnitřní překážková dráha v Bowling baru na Benecku

TIP: S dítětem přes Krkonoše? Že by to nešlo? Mrkni na reportáž z přechodu Krkonoš mamky s ročním dítětem po horských boudách.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: