Krušnohorská magistrála na kole

Krušnohorská magistrála na kole

Krušné hory už dávno nejsou synonymem pro těžbou zničenou přírodu. Zvlněná krajina našeho nejdelšího horského masivu v současnosti opět hýří barvami a láká návštěvníky v každém ročním období. Na své si zde přijdou jak výletníci, trekaři a cyklisté, tak i milovníci zimních sportů, lyží a běžek. Navíc zde oproti jiným českým pohořím potkáte nesrovnatelně méně turistů. Nezaměnitelný ráz krušnohorské krajiny si tak můžete vychutnat v naprostém klidu. A to rozhodně stojí za pokus…

Krušné hory – dříve opomíjené, mnohými zatracované a dnes znovu objevované. V minulosti utrpěly značné škody na životním prostředí. Postupně ale vstávají jako bájný Fénix z popela. Dávno neplatí, že by krušnohorské lesy a zdejší příroda byly měsíční krajinou. Svědčí o tom i narůstající návštěvnost a rozvoj turistické infrastruktury. Krušné hory se znovu stávají příjemným a stále atraktivnějším místem pro turisty, a to ve všech čtyřech ročních obdobích. Rozhodně mají svým návštěvníkům co nabídnout.

Toto pohoří je protkáno sítí turistických stezek, cyklostezek a běžeckých tratí. Můžete vystoupat na některou z krušnohorských tisícovek, projít se už znovu hustými lesy, rozhlédnout se po krajině z mnoha přírodních, ale i lidskou rukou vytvořených vyhlídek, kochat se krásou přírody na hřebenových túrách. Můžete projet hory na běžkách po hřebenech po celé jejich délce nebo zdolávat jejich svahy na kolech. Na horolezce čekají bizarní vrcholky skalních měst, na lyžaře pak desítky kilometrů sjezdovek protínající krušnohorské hvozdy.

Krušnohorská magistrála v létě i v zimě

Krušnohorská magistrála, označená jako Národní cyklotrasa č.23, je jednou z páteřních cyklostezek Ústeckého kraje. Tato 242 km dlouhá trasa začíná u vodní nádrže Skalka u Chebu a do Ústeckého kraje vstupuje v oblasti Klínovce (1 244 m n. m.). Po svých hřebenech vás dovede až na Sněžník u Děčína (723 m n. m.), odkud lze přes Děčín navázat na Labskou stezku. Cesta vede většinou po širokých lesních cestách s upraveným povrchem. 

V zimě potom části Krušnohorské magistrály slouží především milovníkům bílé stopy. Krušnohorská lyžařská magistrála totiž představuje jednu z nejkrásnějších dálkových tras u nás. Pravidelně jsou v zimě udržovány dva úseky: 40 km dlouhý západní úsek od Bublavy k Božímu Daru a 90 km dlouhý východní úsek od Mezihořského vrchu k Děčínskému Sněžníku. Při dostatku sněhu je možné přejet celé Krušné hory (část trasy nebude strojově upravená) a uskutečnit tak jeden z nejdelších lyžařských přejezdů na našem území. Oba úseky navíc protíná spousta dalších běžeckých stop. Hned za německou hranicí potom vedou další kilometry upravovaných stop, které jsou na mnoha místech propojeny s českými trasami. 

Poblíž staré osady Měděnec najdete skalní útvar Sfingy (foto Renata Menclová)
Poblíž staré osady Měděnec najdete skalní útvar Sfingy (foto Renata Menclová)

Pro aktuální informace o Krušných horách včetně výletních tras, zajímavých turistických cílů a možností ubytování a služeb navštivte webové stránky www.krusnehory.eu nebo Facebook: Krušné hory – volný čas a turistika.

Ráj pro cyklisty

Na české straně lze Krušnými horami putovat po Krušnohorské magistrále, na německé straně sousledně běží jedna z nejvýznamnějších dálkových cyklotras Německa nesoucí příznačný název Saská středohoří – Sächsische Mittelgebirge I-6

Nový příhraniční cykloregion tvoří síť téměř 600 kilometrů okružních cyklotras, spojených novými dobře vyznačenými propojkami. Propojky jsou lehce rozpoznatelné podle cedulek, na kterých je z jedné poloviny umístěno pod číslem 23 známé označení Krušnohorské magistrály a z druhé pak logo oranžového cyklisty, které představuje saskou cyklotrasu. Dvanáct propojek nabízí skutečně pestrou škálu výletů pro náročně sportovce i „sváteční“ milovníky cykloturistiky a tvoří pomyslné příčky žebříku, který propojené cyklotrasy evokují.

Odreagujte se v Klínech!

Vedle mnoha příležitostí k outdoorovým aktivitám nabízí Krušné hory také adrenalinové odreagování. Sport areál Klíny nabízí celou řadu možností. Lyžařské sjezdovky se na jaře promění na bikepark s různě náročnými singletreky.

Bobová dráha Klíny leží v nadmořské výšce 720 m n. m., měří necelých 900 m a překonává převýšení 130 m. Je jedinou bobovkou v Česku a na Slovensku, která k dopravě osob a bobů na start využívá čtyřsedačkovou lanovku. Celkový zážitek se tak násobí.

ZIPLINE v Klínech je v Česku unikátní. Vychutnejte si 2,2 km dlouhou lehce adrenalinovou jízdu po ocelovém laně přes Šumenské údolí ve výšce až 150 m nad zemí, rychlostí až 75 km/hod. Nejdříve zažijete 1 400 metrů dlouhý přelet nad Šumenským údolím na protější kopec do krásné krušnohorské divočiny na přestupní stanici. Tady vás instruktor přejistí na druhé lano a posvištíte 800 metrů zpátky k nástupišti lanovky, která vás odveze zpět do Sport areálu Klíny.

Více informací najdete na stránkách www.kliny.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: