Krajinou podstávkových domů: Cyklotoulky nejsevernějším koutem Čech

Krajinou podstávkových domů: Cyklotoulky nejsevernějším koutem Čech

Nové cyklotrasy v oblasti Šluknovska, Lužických a Žitavských hor zvou za poznáním kulturního dědictví a zdejší svébytné lidové architektury. Díky přírodní rozmanitosti a kvalitní infrastruktuře nadchne cyklistické putování po severních Čechách a německém příhraničí celou rodinu.

Oblast na samém severním cípu naší republiky je například oproti sousednímu Českému Švýcarsku méně turisticky vytížená, pro cyklistiku však nabízí pestré terény a k vidění řadu přírodních krás i historických zajímavostí.

Ke specialitám místní architektury patří tzv. podstávkové domy, typické pro oblast Trojzemí: severních Čech a přilehlého území Německa a Polska. Tento typ roubených domů se v kraji Horní Lužice stavěl od středověku, na cyklovýletech budete obdivovat domy pocházející převážně z 18. a 19. století. Podstávka neboli konstrukce z dřevěných sloupů, která obíhá přízemí domu a podpírá střechu nebo první patro, slouží jako statický prvek, díky němuž roubený dům nesesedá. Chaloupky s nádherně zdobeným vyřezáváním a výstavními štíty obloženými vícebarevnou břidlicí působí jako malované. Podstávkové domy dnes slouží k bydlení i chalupaření, některé nabízí nocleh, v dalších najdete restaurace.  

Své cykloputování můžete začít jak na české, tak na německé straně hranice. Region je snadno dostupný také vlakem. To nejzajímavější vám představí následujících pět cyklookruhů, které vedou po značených cyklostezkách s převážně zpevněným povrchem.

Okruh po podstávkových domech

Nejdelší okruh prochází územím Šluknovska a je vhodný pro zdatné cyklisty. Do pedálů šlápnete v úžasných přírodních kulisách Labských pískovců a Národního parku České Švýcarsko. Trasa nabízí setkání s lidovou architekturou podstávkových domů v památkové zóně Dlouhý Důl, v místní části Kopec a Doubice, a ve výjimečně zachovalé podobě také v německém Großschönau. Nevšední zážitek poskytne prohlídka poutní loretánské kaple Panny Marie v Rumburku a o historii těžby stříbra se dozvíte víc ve štole sv. Jana Evangelisty v Jiřetíně pod Jedlovou.

Trasa po podstávkových domech délka okruhu: 71 km,
převýšení: 216 v. m
Rumburk – Krásná Lípa – Dlouhý Důl – Vlčí Hora – Brtníky – Kopec – Kyjovské údolí, most – Kyjov – Doubice – Rybniště – Jiřetín pod Jedlovou – Großschönau – Varnsdorf – Seifhennersdorf – Rumburk

Českým Nizozemím

České Nizozemí se přezdívá oblasti ze tří stran obklopené Saskem, pro niž je typická liduprázdná krajina polí a luk, četných alejí a křížových cest. Okruh míří ze Šluknova, jehož lákadlem je celoročně přístupný Šluknovský zámek, a vede převážně na německé straně hranice. Míří nejprve do obce Taubenheim, proslavené čtyřmi desítkami slunečních hodin. Severně od Lobendavy se dá z trasy odbočit na nejsevernější bod ČR Nordkap. Krátká odbočka vede také do Lipové, vesnice roku 2019, v níž se nachází rekonstruovaný podstávkový dům čp. 424 s informačním střediskem, expozicí místní historie a postupně zachraňovaným barokním zámkem.

Trasa Českým Nizozemímdélka okruhu: 34 km,
převýšení: 204 v. m
Šluknov – Rožany – Sohland a. d. Spree – Schirgiswalde – Steinigtwolmsdorf – Severní – Liščí – Šluknov
Nové cyklotrasy v oblasti Šluknovska, Lužických a Žitavských hor zvou za poznáním kulturního dědictví a zdejší svébytné lidové architektury.
Nové cyklotrasy v oblasti Šluknovska, Lužických a Žitavských hor zvou za poznáním kulturního dědictví a zdejší svébytné lidové architektury.

Po stopách pašeráků

Pohodový okruh se startem ve Varnsdorfu nabízí projížďku mezi autenticky dochovanými podstávkovými domy, které je možné pozorovat na nábřeží řeky Mandavy v obci Großschönau přímo z cyklistického sedla. Dál projedete obec Hainewalde s barokním zámkem a hřbitovní kaplí rodiny Kanitz-Kyawsche a v Leutersdorfu zavítáte na území bývalé české enklávy, kde do roku 1849 platily zákony českého království. Jako své útočiště ho koncem 18. století využíval např. proslulý loupežník Jan Karásek, více prozradí Karáskovo muzeum v Seifhennersdorfu.

Pašerácká trasa délka okruhu: 30 km,
převýšení: 100 v. m
Varnsdorf – Großschönau – Hainewalde – Leutersdorf – Seifhennersdorf – Varnsdorf

Lužický okruh

Lužická trasa vede po úzkých asfaltových silničkách kolem vrchu Hvozd (749 m n. m.) a je určena zdatnějším cyklistům. Okruh nabízí seznámení s Lužickými a Žitavskými horami (Zittauer Gebirge) a odmění výhledy na Ještědský hřbet a Jizerské hory. Z lázeňské obce Jonsdorf, kde si nenechte ujít pěší okruh po pískovcovém Jonsdorfském skalním městě, míří cyklotrasa do Krompachu s podstávkovými domy, opečovávanými chalupáři. Za zastávku stojí Resort Malevil v Heřmanicích v Podještědí s restaurací, adrenalinovými aktivitami a minizoo. V závěru podnikněte odbočku na působivou zříceninu středověkého hradu a kláštera Oybin, odpočinkové sídlo císaře Karla IV.

Lužická trasa délka okruhu: 25 km,
převýšení: 251 v. m
Jonsdorf – Krompach – Mařenice – Petrovice – Lückendorf – Jonsdorf
Krajina podstávkových domů, Vysoká Lípa.
Krajina podstávkových domů, Vysoká Lípa.

Královská trasa

V Hrádku nad Nisou začíná fyzicky náročnější trasa, jejíž název odkazuje na královské město Žitava, jemuž udělil městská práva český král Přemysl Otakar II. Žitava láká na prohlídku půvabného historického jádra, zdejším unikátem je dvojice postních pláten (Fastentuch) s biblickými výjevy z 15. a 16. století vystavená v kostele sv. Kříže a v městském muzeu. Po několika stoupáních a sjezdech se můžete osvěžit v zatopeném lomu Olbersdorfer See nebo vodní nádrži Kristýna poblíž trojmezí Česka, Německa a Polska. Informace o regionu poskytne multifunkční centrum Brána Trojzemí v Hrádku nad Nisou.

Královská trasa délka okruhu: 33 km,
převýšení: 348 v. m
Hrádek n. N. – Žitava – Oybin – Lückendorf – Petrovice – Hrádek n. N.

Pět cyklotras bylo připraveno jako součást projektu Ústeckého kraje a jeho partnerů s názvem „Za společným dědictvím na kole i pěšky“.  

Pro více informací o projektu načti QR kód.

Projekt je financován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Programu na podporu přeshraniční spolupráce ČR – Sasko 2014 – 2020.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: