Pochopte své zdraví: Zdravotní ukazatele v sportovních hodinkách

Pochopte své zdraví: Zdravotní ukazatele v sportovních hodinkách

Sportovní hodinky už dávno nejsou zaměřeny jenom na profesionální sportovce. Většina z nich je nabitá funkcemi a senzory, které vám kromě výkonů a běžných “smart” funkcí poskytnou také přehled o zdraví a procesech, které ho ovlivňují. Díky tomu budete mít informace, které vám pomohou dělat správné kroky na cestě k zdravějšímu a delšímu životu.

Sledování spánku: Investice do vašeho zdraví a energie

Nedostatek spánku se na našem zdraví podepisuje mnoha negativními způsoby. Jeho sledování vám pomůže s identifikací oblastí, které je potřeba zlepšit, a zajistí tak, že se každé ráno probudíte odpočinutí a plní energie.

I když se obecně doporučuje 7-9 hodin spánku pro dospělé, je potřeba zdůraznit, že kromě délky je důležitá taky kvalita spánku. Během hlubokého a regeneračního spánku procházíme všemi spánkovými fázemi 3 až 5 krát. Pro optimální regeneraci svalů a mozku je kromě lehkého spánku nezbytné dosáhnout především fází REM a hlubokého spánku. Hodinky COROS po základním nastavení automaticky detekují spánek, všechny jeho fáze a taky probuzení. Údaje pak kromě hodinek najdete v přehledných grafech v aplikaci, kde si je můžete porovnat v čase.

Hodinky COROS sledují jednotlivé fáze spánku a nabízí přehledné údaje, které si můžete v čase porovnat také v grafech v aplikaci.

Sledování srdeční frekvence: Základní indikátor srdečního zdraví

Měření srdeční frekvence (HR) už dávno není jen doménou profesionálních sportovců a je součástí téměř všech sportovních hodinek. Kromě monitorování sportovního výkonu vám sledování srdeční frekvence pomůže lépe poznat fungování vašeho srdce, jeho kondice, a dokonce i emočního stavu. Zvláště důležitá je klidová srdeční frekvence, která slouží jako jednoduchý, ale spolehlivý indikátor zdraví srdce. Mnoho studií prokázalo, že čím vyšší je klidová srdeční frekvence, tím se zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob a předčasného úmrtí. U mužů až dvojnásobně a u žen až trojnásobně!

Přesto má mnoho lidí klidovou srdeční frekvenci zbytečně vysokou. Důvody mohou být různé: nadměrná konzumace kofeinu, dehydratace, sedavý způsob života nebo chronický stres. Hodinky COROS pomáhají tyto faktory identifikovat a s jejich regulací tak přispívají k dosažení optimálního zdraví a kondice.

Hodnota klidové srdeční frekvence slouží jako jednoduchý, ale spolehlivý indikátor zdraví srdce. Hodinky Coros.
Hodnota klidové srdeční frekvence slouží jako jednoduchý, ale spolehlivý indikátor zdraví srdce. Hodinky Coros.

HRV: Váš klíč k pochopení stresu a regenerace

Variabilita srdeční frekvence (HRV) je mírou toho, jak se mění délka intervalu mezi jednotlivými údery vašeho srdce. Tato variabilita je ovlivněna autonomním nervovým systémem, který řídí mnoho důležitých funkcí v těle, jako je srdeční frekvence, dýchání a trávení. Nižší HRV obvykle znamená větší stres a únavu, zatímco vyšší HRV indikuje odpočinek a regeneraci.

Kromě informací o stresu a regeneraci vám HRV může poskytnout i cenné indicie o tom, zda se u vás blíží nemoc. Nižší HRV je totiž často spojována s oslabeným imunitním systémem a náchylností k infekcím. Sledováním trendu vaší HRV v čase tak můžete včas zachytit pokles, který by mohl signalizovat nadcházející chorobu a dát vám tak šanci přijmout preventivní opatření, jako je dostatek odpočinku, zdravá strava a zvýšený příjem vitamínů.

Ideální hodnoty jsou pro každého jiné, proto vám hodinky COROS po 5 dnech nošení nastaví individuální základní rozmezí HRV. To vám slouží jako referenční bod, od kterého se můžete odrazit a sledovat, zda se vaše HRV v průběhu času významně odchyluje od normálu.

Automatické měření HRV je praktické a pohodlné, ale vzhledem k citlivosti této metriky na vnější faktory může být méně přesné. Proto hodinky COROS kromě automatického měření během noci nabízí i možnost manuálního měření, které vám dává větší kontrolu nad procesem a zajišťuje maximální přesnost.

Hodnoty variability srdeční frekvence (HRV) pomáhají vyhodnotit míru odpočinku, únavy a oslabení organismu. hodinky Coros.
Hodnoty variability srdeční frekvence (HRV) pomáhají vyhodnotit míru odpočinku, únavy a oslabení organismu. hodinky Coros.

Jak vás ovlivňuje úroveň stresu?

Stres je základní fyzická a duševní reakce na vnitřní i vnější podněty. Určitou úroveň stresu pociťujeme u všech činností, od náročného tréninku až po pouhé procházení po domě, stres navozují dokonce některé procesy ve spánku. COROS po celý den vypočítává úroveň stresu na základě vaší srdeční frekvence a HRV na škále od 1 do 100, díky čemuž můžete sledovat, jak různé aktivity ovlivňují hladinu stresu a naopak, jak samotný stres ovlivňuje váš výkon i běžný život.

Hodinky COROS po celý den vypočítávají úroveň stresu, díky čemuž můžete sledovat, jak jeho hladinu ovlivňují různé aktivity.
Hodinky COROS po celý den vypočítávají úroveň stresu, díky čemuž můžete sledovat, jak jeho hladinu ovlivňují různé aktivity.

COROS wellness check: Všechno v jednom testu

Kromě automatického měření zdravotních ukazatelů najdete v hodinkách COROS taky funkci Wellness Check. Je navržená tak, aby vám poskytla komplexní přehled o vašem zdravotním stavu v jednom krátkém měření. Během pár sekund tak dostanete hodnoty pěti zdravotních ukazatelů:

  • Srdeční frekvence (HR)
  • Variabilita srdeční frekvence (HRV)
  • Úroveň stresu
  • Saturace krve kyslíkem (SpO2)
  • Dechová frekvence
Funkce Wellness Check v hodinkách COROS poskytuje komplexní přehled o vašem zdravotním stavu.

Výrobky značky Coros jsou vyvíjeny tak, aby pomáhali sportovcům trénovat a neustále zlepšovat výkony. Hodinky Coros kombinují vysoce kvalitní hardware a inovativní technologie. Poskytují tak vytrvalostním sportovcům vybavení, na které se mohou spolehnout i v nejextrémnějších podmínkách. Pro tvůrce Coros inovace nikdy nekončí.

Více na www.coros.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: