Nejlepší české cyklostezky: Českem na kole

Nejlepší české cyklostezky: Českem na kole

Cykloturistice se daří v Evropě ale i v Česku, které má potenciál stát se jednou z evropských TOP cykloturistických destinací, a to díky rozmanitému reliéfu krajiny, MTB areálům nebo např. díky tematickým terénním stezkám. S portálem Stezky.cz nebylo plánování cyklovýletů nikdy jednodušší!

K oblibě tuzemské cykloturistiky přispívá také hustá síť značených cyklotras, dobrá dopravní dostupnost a přímé sousedství s největším trhem cykloturistiky – Německem. Naopak dluh má země v relativně nízkém podílu kompletně dobudovaných úseků cyklostezek, financování výstavby bezpečné infrastruktury a potenciál má stále ještě i ve zlepšování kvality služeb.

Nejde přitom o vůbec zanedbatelné odvětví cestovního ruchu. Evropskou ekonomiku obohacuje cykloturistika každoročně o 44 mld. EUR, té české pak přináší zhruba 180 mil. EUR ročně. Rok 2020 sice zasadil zejména sektoru cestovního ruchu tvrdou ránu v podobě pandemie koronaviru, ale dobrou zprávou je, že lidé během pandemie více jezdí na kole. Tématem posledních let byla tuzemská dovolená a zvýšený zájem o cyklovýlety. To potvrzují i data z automatických sčítačů návštěvníků cyklostezek viz např. údaje na www.mereninavstevnosti.cz. Sčítače za celý loňský rok zaznamenaly nárůst počtu cyklistů na všech měřených úsecích významných cyklotras v ČR až o desítky procent. Vzhledem k platným omezením však poklesl počet přenocování i návštěvníků stravovacích služeb a většiny turistických cílů.

KAM VYRAZÍME?

Výběr toho nejlepšího z tuzemské cykloturistické nabídky zprostředkovává českým i zahraničním zájemcům nový webový portál www.stezky.cz s nabídkou TOP dálkových cyklotras ČR certifikovaných služeb Cyklisté vítáni. Moderní, plně responzivní web souhrnně představuje hlavní české i moravské dálkové cyklotrasy, včetně tuzemských úseků mezinárodních cyklotras EuroVelo, s odkazem na samostatné stránky každé z uvedených tras. Najdete zde informace o délce a vedení tras (včetně možnosti stažení ve formátu GPX), jejich časové náročnosti i přehledné zobrazení zázemí služeb pro cykloturisty s jejich lokalizací a medailonkem každé z certifikovaných služeb včetně kontaktů. Vychutnejte si některou z prezentovaných dálkových cyklotras – budete mile překvapeni, jakým nevšedním dobrodružstvím může být dovolená na kole.

Celkem na vás v Česku čeká síť více než 5 300 km dálkových cyklotras propojujících nejkrásnější místa naší země. Přijměte pozvání na ty nejkrásnějších z nich:

Labská stezka

Jedná se o TOP evropskou dálkovou cyklotrasou a je jednoznačně jednou z nejkrásnějších a nejoblíbenějších říčních stezek v Evropě. Od pramene Labe v Krkonoších až k Severnímu moři nabízí 1 300 km jedinečného spojení historie, architektury a přírody. Díky atraktivnímu a rovinatému profilu, pestré nabídce turistických atrakcí a perfektnímu zázemí prověřených služeb s certifikací Cyklisté vítáni je stezka vhodná i pro pohodové cykloturisty. www.labska-stezka.cz.

Moravské vinařské stezky 

1 200 km značených vinařských cyklotras, které vás provedou jihomoravskou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. Navštivte malebná města i vinařské vesničky s typickou sklepní architekturou, historické a přírodní památky UNESCO a užijte si také folklór či vína pohostinných moravských vinařů. www.vinarske.stezky.cz.

Greenway Praha – Vídeň

Objevte historická města a vesničky, navštivte romantické hrady, středověké kláštery, zakuste atmosféru starých židovských hřbitovů, vyzkoušejte tradiční řemesla v některé ze starých dílen či vychutnejte dobré moravské víno ve vinných sklepích. To vše nabízí nejstarší dálková cyklotrasa Greenway Praha – Vídeň, která je zároveň první zelenou stezkou (greenway) ve střední Evropě. www.prahaviden.cz.

Greenway Jizera

Vede po cyklotrasách Jizerskými horami, západními Krkonošemi, Českým rájem a Polabím. Údolí a říční niva Jizery si dosud zachovaly přírodní kouzlo, které nepoznáte, projíždíte-li tudy jen autem či vlakem. Jizera se vlévá do Labe u Lázní Toušeň, cyklotrasa 17 / EuroVelo 4 ale pokračuje dále až do Prahy. www.greenway-jizera.cz.

Greenway Jizera, Českem na kole s portálem Stezky.cz
Greenway Jizera, Českem na kole s portálem Stezky.cz

Cyklotrasa EuroVelo 9 

Nabízí kromě spojení dvou důležitých evropských moří Baltu a Jadranu i horské partie Jeseníku. K jedinečným zážitkům patří průjezd Moravským krasem s návštěvou jeskyně Macochy či prohlídka památek UNESCO v Olomouci a Brně. Napříč jižní Moravou doputujete až do romantického Mikulova a Lednicko-valtického areálu s četnými architektonickými skvosty rozesetými v přírodě. www.eurovelo.cz.

Stezka železné opony – EuroVelo 13

Podél více než 800 km dlouhého pásu na česko-bavorsko-rakouském pomezí můžete dva týdny putovat po jednotně vyznačené cyklotrase, která spojuje evropské dějiny, kulturu a přírodu. Díky nepřístupnosti dříve přísně střeženého území se příroda podél železné opony mohla poměrně nerušeně vyvíjet. www.eurovelo13.cz.

Cyklisté vítáni

Cykloturistická nabídka v Česku dokáže uspokojit všechny typy milovníků cyklistiky, ať už se jedná o silniční cyklisty, výletníky a pohodové cykloturisty, rodinky s dětmi a seniory nebo adrenalinové bikery. Vedle atraktivní infrastruktury, odpovídající příslušné cílové skupině, a kvalitního marketingu jednotlivých produktů či destinací je klíčem k úspěchu především nabídka perfektního zázemí služeb pro cykloturisty. I proto již od roku 2005 funguje v Česku pod patronací Nadace Partnerství certifikace Cyklisté vítáni. Jde o celonárodní certifikační systém kvality turistických služeb, do kterého jsou zapojeny stravovací a ubytovací zařízení, kempy a turistické cíle vybavené pro specifické potřeby cyklistů. V současné době je v tuzemsku certifikováno téměř 1 000 poskytovatelů služeb. Obdobné certifikační systémy fungují ve všech cykloturisticky vyspělých destinacích Evropy, a vytvářejí tak společný standard služeb pro cestovatele s kolem. Mezi základní poskytované služby patří kvalitní a bezpečné parkování pro kola, základní nářadí pro jednoduché opravy kol či přenosná lékárnička k zapůjčení, možnost vyprání a usušení oblečení a výstroje či prostor a vybavení pro umytí kola během ubytování. Většina certifikovaných zařízení také počítá s potřebou dobíjení elektrokol. Hledáte kvalitní zázemí při cestách na kole? Pak jsou tu služby s certifikací Cyklisté vítáni právě pro vás, naleznete je na www.cyklistevitani.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: