České hřebenovky na (prodloužený) víkend

České hřebenovky na (prodloužený) víkend

I za (prodloužený) víkend se dá zažít pořádné dobrodružství! České hory lákají na krásné hřebenovky a horské přechody. Tak kam vyrazit?

České hory se začínají oblékat do podzimního hávu, pojďme se pokochat zemitými tóny, kterými hýří naše příroda! Výpravu za barvami podzimu si naplánuj na konec září či začátek října.

Přechod Jizerských hor za dva dny

Přechod Jizerských hor z Liberce do Nového Města p. Smrkem obsahuje to nejlepší z celého pohoří. Výhledy, rašeliniště, tiché lesy a poznání nového koutu českých hor. Doporučujeme se vyhnout všudypřítomnému asfaltu odbočkami např. přes rašeliniště Černé hory nebo výstupem na Jizeru s fantastickým výhledem. Jednou z nejlepších vyhlídek v Jizerkách je Frýdlantské cimbuří, kam doporučuji podniknout odbočku. Třešničkou na dortu je výstup na nejvyšší horu Jizerek (na české straně) – Smrk (1124 m).

Chodníčky přes mokřady na Černé hoře, Jizerské hory
Chodníčky přes mokřady na Černé hoře, Jizerské hory

Sudetský okruh přes Jeseníky a Králický Sněžník

Krásný horský okruh přes Hanušovickou vrchovinu, Králický Sněžník, Rychlebské hory a Hrubý Jeseník. Nejedná se o ucelený hřebenový přechod, čemuž odpovídá i poměrně slušné převýšení atakující 5000 metrů, které prověří vaši fyzičku. Turistický chodník je většinu času ukrytý v lese, ale prochází několika hřebenovými úseky s krásnými výhledy. Nejdelší z nich je v pohoří Hrubého Jeseníku mezi Ovčárnou a vrcholem Pecný, pokochat se dá i z dalších vrcholů, jako je Králický Sněžník, Brousek či Keprník.

Východ Slunce z Králického Sněžníku
Východ Slunce z Králického Sněžníku

Hřebenovka Krkonoš za (prodloužený) víkend

Přechod Krkonoš by měl zažít každý horal z Česka. Hřebenovka Krkonoš se dá zvládnout za (prodloužený) víkend s přespáním na horských chatách. Celou trasu z Harrachova po Cestě česko-polského přátelství na Pomezní boudy korunuje výstup na Sněžku. Trasu je možné prodloužit o odlehlejší východní cíp Krkonoš a sejít až do Žacléře. V průběhu výšlapu se mění ráz krajiny, chvílemi si připadáte v italských dolomitech, chvílemi v dávném pravěku. Živoucí důkaz, že za krásnou přírodou není třeba jezdit na druhý konec světa.  Oblíbeným zážitkem je také pozorování východu slunce na Sněžce – něco, co by měl každý milovník hor zažít!

Výhled na Sněžku z hřebene nad ledovcovými jezery, Krkonoše
Výhled na Sněžku z hřebene nad ledovcovými jezery, Krkonoše

Tajný tip pro samotáře: Přechod Rychlebských hor

Odlehlé Rychlebské hory, jejichž hlavní hřeben se táhne na severozápad od Jeseníků a tvoří hranici s Polskem, stály od nepaměti ve stínu vyšších českých a moravských pohoří. Jejich špatné dostupnosti využívaly před sametovou revolucí ke svým setkáním třeba osobnosti českého disidentu. Dodnes zůstává jejich hlavní hřbet komerční turistikou téměř nepolíben, ale časy se pomalu mění. Proto neleníme a vyrážíme na víkendový přechod, při němž se nám v plné kráse ukážou panenské bukové lesy oděné v zemitých tónech podzimu a chladné večery u táboráku zavoní pravou trampskou romantikou.

Smrk, Rychlebské hory.
Smrk, Rychlebské hory.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: