Běžky nebo pěšky: TOP výlety zimní Šumavou

Běžky nebo pěšky: TOP výlety zimní Šumavou

Běžky nebo pěšky je seriál zimních výletů v Plzeňském kraji, které lákají k návštěvě přírodních zajímavostí, ať už v zimě napadne sníh, nebo nikoli. Přesvědčte se, že Šumava má co nabídnout v každé roční době!

V zimě nabízí Šumava jednu z nejrozsáhlejších sítí upravovaných běžeckých tras v Česku. Najdete tu ideální podmínky jak na dálkový přejezd na běžkách po Šumavské magistrále, tak na jednodenní výlety za horskými panoramaty i krásami zasněžených hvozdů a vrchovišť.

No, a pokud Mrazík svou berlou Mrazilkou nestihne zahalit krajinu pod nadýchanou bílou peřinu, není třeba zůstávat za pecí! Seriál zimních výletů Běžky nebo pěšky nabízí vždy alternativu zimní pěší turistiky pro případ malé sněhové pokrývky. Milovníci aktivního trávení času si tedy na své přijdou za každých podmínek!

Proti proudu Modravského potoka

Modrava je jedním z vyhlášených center pro běžecké lyžování v srdci Šumavy, a proto byste ji rozhodně neměli minout. Bývalá dřevorubecká osada a dějiště románů Karla Klostermanna je vstupní branou do odlehlého údolí Modravského potoka, jímž vede 16km trasa pro běžkaře či pěší. Mírné stoupání vede hlubokými hvozdy až do šumavských vrchovišť k samotě Březník (letní občerstvení), kde se otevírá pohled do nepřístupného příhraničního Luzenského údolí s majestátnou horou Luzný (Lusen, 1373 m).

K Tříjezerní slati

Trojice rašelinných jezírek je oblíbeným cílem zejména v létě, ale v zimě má krajina šumavských vrchovišť také své kouzlo. K Tříjezerní slati lze vyrazit pěšky i na běžkách nenáročným 11km okruhem z osady Modrava poklidným údolím meandrujícího Roklanského potoka. O něco větší výzvou je 18km okruh z osady Srní, na němž objevíte pozůstatky Hauswaldské kaple, zajímavost v podobě Vchynicko-tetovského plavebního kanálu nebo vlčí výběh.

Z Hojsovy Stráže za šumavskými výhledy

Za jasného počasí vám tato trasa nabídne perfektní výhledy na šumavské vrcholky, a při dobré viditelnosti se možná v dálce ukážou i Alpy. Na vrchol hory Můstek (1235 m) vede z osady Hojsova Stráž 11 km pěší okruh, na běžkách lze obkroužit šumavskými hvozdy okruh dlouhý 30 km přes Můstek i vrchol Pancíř (1214 m) s rozhlednou.

Na Poledník

Další daleké výhledy nabízí rozhledna na vrcholu Poledník (1315 m), k níž vás zavede trasa z Prášil. Pěší varianta měří 18 km, na 22 km dlouhém okruhu pro běžky se navíc sklouznete po úbočí Jezerního hřbetu.

Poledník, Šumava. Foto Klára Růžková
Poledník, Šumava. Foto Klára Růžková

Ke Křemelné

Horská říčka Křemelná, pramenící pod vrcholem Pancíře, vymodelovala nejhlubší údolí na Šumavě. Její zachované přirozené řečiště poskytuje útočiště řadě rostlin a živočichů. Oba okruhy – pěší 12km stejně jako 22 km dlouhý okruh pro běžky – z vesničky Prášily zavítají nejen k řece Křemelné, ale procházejí také několika bývalými německými osadami.

Běžky nebo pěšky? Slovní hříčka jasně vybízející k aktivnímu pohybu. Milujete-li pobyt v přírodě, nenechte vaši touhu spát. Pokud je pro vás poznávání zimní krajiny nepopsanou kapitolou, Plzeňský kraj vás příjemně překvapí a nezklame. Jukněte na seriál zimních výletů „Běžky nebo pěšky“ na www.turisturaj.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: