Běžky nebo pěšky: Poznejte krásy Českého lesa v zimě

Běžky nebo pěšky: Poznejte krásy Českého lesa v zimě

Kam v Českém lese na běžky nebo pěší túru? Seriál zimních výletů Běžky nebo pěšky přináší inspiraci na toulky po Českém lese za každých podmínek.

Bohužel,  jistota dobrých sněhových podmínek se v posledních letech často mění v nejistotu, a tak je vždycky dobré mít v záloze i náhradní plán. I když venku neleží závěje sněhu, pohyb na čerstvém vzduchu vám zaručeně prospěje stejně tak. Seriál zimních výletů Běžky nebo pěšky proto nenechává nic náhodě a přináší alternativní trasy jak pro běh na lyžích, tak pro zimní pěší turistiku. Sníh ani slunce zajistit nelze, co ale zaručit lze, ať ve stopě nebo po svých, je velká porce zážitků a dobrodružství! Kam tedy v Českém lese v zimě vyrazit?

Svérázné Chodsko

Západní výspu naší republiky chrání pásmo vrchoviny Český les, který ve středověku střežili sveřepí ochránci hranic Chodové. Oblasti Domažlicka se dodnes říká Chodsko a zachovává si svébytné lidové tradice a folklor.

Z hlediska běžeckého lyžování není Český les příliš známou destinací, o to více vás překvapí vysoká kvalita jednotlivých okruhů. Profesionálně vyfrézované stopy a dobře značené trasy vás zavedou do tajemné, přírodně hodnotné krajiny, která se svým charakterem odlišuje od ostatních tradičních běžkařských destinací. Pokud vás láká objevování nových míst stranou masového turismu, může být Český les tajným tipem.

Zajímavé příležitosti pro běžecké lyžování se strojově udržovanou stopou najdete v jižním cípu pohoří, za dobrých sněhových podmínek se upravují tratě kolem nejvyšší hory Čerchov (1042 m n.m.) a vesničky Capartice.

Čerchovský okruh

Na běžkách podnikněte z rozcestí Pod Čerchovem 13 km dlouhý běžkařský okruh, který sice míjí nejvyšší horu Českého lesa – Čerchov (ale pokud máte dostatek sil, můžete jej zdolat a odměnou vám budou neopakovatelné výhledy do kraje Chodů). Na středně obtížné trase se střídají stoupání a klesání, která jistě prověří vaši fyzičku. Pokud je sněhu na běžky málo, vystoupejte při 10km pěším okruhu na samotný vrchol a užijete si jedinečnou scenerii (pozor: rozhledna Kurzova věž v zimě uzavřena).

  • Na běžkách: Pod Čerchovem – útulna Na Malinovce – Kamenná loučka – lesní chata Pod Vodárnou – Na Zlomu – Rajská vyhlídka – Pod Čerchovem
  • Pěšky: Pod Čerchovem – Na Čerchov – Čerchov – Hanova cesta – Česká studánka – Zelená chýše – Pod Čerchovem
Čerchovský okruh, Český les. Foto Do Quoc Viet
Čerchovský okruh, Český les. Foto Do Quoc Viet

Capartický okruh

Bývalou dřevorubeckou osadu Capartice postihlo po druhé světové válce vysídlení většiny německého obyvatelstva, dnes slouží rekreaci jako chatová osada. V zimě je nástupním místem do několika běžkařských okruhů. Okruh dlouhý 8,5 km objíždí vrcholky Sádek (854 m) s malým lyžařským areálem a Bučina (860 m), dalších 8 km si přidáte, pokud trasu prodloužíte o hřebenovku na vrchol Škarmanka (888 m). Na obdobnou, 14km trasu, se můžete za špatných sněhových podmínek vydat i pěšky. Na závěr se vyplatí ze Sádku pokračovat po žluté k vyhlídce Výhledy, můžete přehlédnout překrásné panorama chodské krajiny spolu se spisovatelem a patriotem Jindřichem Šimonem Baarem.

  • Na běžkách: Capartice – Sádek – Sádkova skála– Haltrava – Škarmanka – Haltrava – Sádkova skála – Sádek – Capartická louka – Capartice
  • Pěšky: Capartice – Pod Haltravou – Haltrava – Škarmanka – Sádkova skála – Sádek – Výhledy – Capartice

Běžky nebo pěšky? Slovní hříčka jasně vybízející k aktivnímu pohybu. Milujete-li pobyt v přírodě, nenechte vaši touhu spát. Pokud je pro vás poznávání zimní krajiny nepopsanou kapitolou, Plzeňský kraj vás příjemně překvapí a nezklame. Jukněte na seriál zimních výletů „Běžky nebo pěšky“ na www.turisturaj.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: