Běžky nebo pěšky: Zimní výlety v CHKO Brdy

Běžky nebo pěšky: Zimní výlety v CHKO Brdy

Dlouhá léta uzavřená Brdská vrchovina láká nedotknutou přírodou, svými hlubokými lesy i rozsáhlými vřesovišti k prozkoumávání. Inspiraci na výlety v Brdech v zimním období přináší seriál zimních výletů Běžky nebo pěšky.

Dobrodružství, které z gauče nezažiješ

Příroda ve své proměnlivosti ukazuje svoje kouzlo v každou roční dobu. Tam, kde v létě obdivujeme barevnost, a naši zvědavost dráždí závoj košaté zeleně, vytáhne Paní zima oponu a představí zcela nové pohledy na místa, jež v létě zůstávají skryta. Ať už se příroda obleče do sněhu, či si ponechá prostý zemitý šat, neexistuje lepší duševní hygiena než zastavit se uprostřed krajiny, zavřít oči, nasát pomalu chladný vzduch a zaposlouchat se do ticha. Harmonie prostoupí duší a do žil se vlije zvláštní energie a radost.

Za tichem brdských lesů

Nejmladší česká chráněná krajinná oblast byla zřízena na území bývalého vojenského újezdu a dvou stávajících přírodních parků v lednu 2016. Díky dlouholeté izolaci a omezeným zásahům člověka si zdejší lesy, louky nebo vřesoviště zachovaly svůj původní ráz a staly se útočištěm řady vzácných druhů fauny i flory.

Nově vyznačené trasy pro pěší a cyklisty doplňují v zimních měsících také tratě pro běžecké lyžování, a to zejména v jižní části Brd. Kvůli nižší nadmořské výšce se však i v zimě může stát, že sněhu nebude na lyžování dostatek – v tom případě radíme se nevzdávat a vyrazit do Brd pěšky. Seriál zimních výletů Běžky nebo pěšky přináší alternativní trasy výletů za každých podmínek.

K Padrťským rybníkům

Padrťské rybníky, pojmenované podle zdejší zaniklé obce Padrť, jsou jedním z nejvýznamnějších turistických cílů Brd. Od svého založení v 16. století sloužily jako zdroj vody pro plavení dřeva pro místní hutě. Vodní plocha obklopená zvlněnou zalesněnou krajinou připomíná šumavské pláně.

Nenáročný rovinatý okruh dlouhý 10,5 km vede z vesničky Trokavec nejprve kolem vrcholu Okrouhlík (707 m) a kolem skály Marie Terezie zamíří k severnímu břehu Hořejšího Padrťského rybníka. Kolem pozůstatků kláštera Teslíny se trasa stáčí zpět.

  • Na běžkách/pěšky: Trokavec – Okrouhlík – hráz Hořejšího Padrťského rybníka – teslínský klášter – Břízkovec – Trokavecká skála – Trokavec
Padrťské rybníky, Brdy. foto Lenka Boříková
Padrťské rybníky, Brdy. foto Lenka Boříková

Za zaniklými obcemi Brd

Také okruh z malé obce Míšov vás zavede k Padrťským rybníkům. Trasa pro běžkaře dlouhá 18 km vás zavede kolem zaniklého benediktinského teslínského kláštera k Hořejšímu Padrťskému rybníku. Po jeho hrázi zamíříte k travnatým pláním, kde stávaly osady Přední a Zadní Zábělá, které za druhé světové války obsadili Němci a v padesátých letech byly armádou vysídleny a srovnány se zemí. Stejný osud potkal i osadu Padrť nedaleko hráze Dolního Padrťského rybníka, podél jehož břehu zamíříme zpátky do Míšova. Pěší kratší varianta z Míšova k bývalé osadě Padrť a zpět měří 14 km.

  • Na běžkách: Míšov – Břízkovec – teslínský klášter – hráz Hořejšího Padrťského rybníka – Přední Záběhlá – Zadní Záběhlá – Padrť – hráz Dolejšího Padrťského rybníka – hráz Hořejšího Padrťského rybníka – Dzůrovka – teslínský klášter – Břízkovec – Míšov
  • Pěšky: Míšov – Břízkovec – teslínský klášter – hráz Hořejšího Padrťského rybníka – hráz Dolejšího Padrťského rybníka a zpět

Běžky nebo pěšky? Slovní hříčka jasně vybízející k aktivnímu pohybu. Milujete-li pobyt v přírodě, nenechte vaši touhu spát. Pokud je pro vás poznávání zimní krajiny nepopsanou kapitolou, Plzeňský kraj vás příjemně překvapí a nezklame. Jukněte na seriál zimních výletů „Běžky nebo pěšky“ na www.turisturaj.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: