Přehled: Dálkové trasy v Česku

Přehled: Dálkové trasy v Česku

Dálkové trasy v Česku rostou jak houby po dešti. Stručný přehled dálkových a poutních stezek po Česku najdeš tady.

Evropské dálkové trasy na území ČR

E3: Cheb – Javorníky

v ČR 575 km (celkem 6 950 km)

Trasa E3 ze španělského Santiaga de Compostela k bulharskému pobřeží Černého moře protíná české hranice v oblasti Krušných hor a prochází přes NP České Švýcarsko, Lužické a Jizerské hory. Po krátkém odskočení do Polska se k nám vrací v oblasti Králického Sněžníku a přes Jeseníky a Beskydy pokračuje směrem na Slovensko.

E6: Cheb – Železná Ruda

v ČR asi 200 km (celkem 5 200 km)

Trasa z nejsevernější laponské vesnice ve Finsku Kilpisjärvi do řecké Alexandropolis přibližně kopíruje jihozápadní hranici Česka. Od hraničního přechodu Pomezí (u Chebu) vede přes Mariánské lázně a Šumavu k hraničními přechodu Alžbětín, kde dále pokračuje do Německa.

E10: Varnsdorf – Radvánov

v ČR 479 km (celkem 2 880 km)

Trasa, která je plánovaná z Finska do Španělska, je prozatím souvisle vyznačená z německé Rujány k italskému Bolzanu. Celá 1/3 tak protíná Českou republiku v severojižním směru. Překračuje České středohoří, protíná Prahu, České Budějovice a nejjižnější bod Česka poblíž Vyššího Brodu.

Stezka Českem

Stezka Českem je prvním oficiálním přechodem Česka. Tento nekomerční projekt založila parta nadšenců ve spolupráci s KČT. Skládá se ze Severní a Jižní trasy, přičemž každá z tras je dlouhá zhruba 1 000 km a přibližně kopíruje české hranice. 

Stezka Českem a Cesta hrdinů SNP napříč Slovenskem dohromady tvoří 1 700 km dlouhou Stezku Československem/Czechoslovak Trail

Stezka Českem – Severní trasa

1 000 km, 45 dní

Severní trasu můžete začít v nejzápadnějším bodě ČR a pokračovat přes Krušné hory, České Švýcarsko s odbočkou na nejsevernější bod ČR, Lužické hory, Jizerské hory, Krkonoše, Adršpach, Broumovsko, Orlické hory, Králický Sněžník, Rychlebské hory, Jeseníky a Beskydy. Končí na nejvýchodnějším bodě České republiky u Hrčavy. 

Stezka Českem – Jižní trasa

1 000 km, 45 dní

Jižní trasa vychází z nejvýchodnějšího bodu ČR u Hrčavy a pokračuje přes Beskydy, Bílé Karpaty, Podyjí, Českou Kanadu, Novohradské hory, Šumavu a Český les až k Aši, kde končí v nejzápadnějším bodě ČR.

Via Czechia

Stezky Via Czechia se skládají ze čtyř dálkových tras. Celkové délka včetně tras pro pěší, cykloturistiku a turistiku na lyžích činí 7 170 km. Tvoří ucelený, důkladně zmapovaný a podrobně rozepsaný systém nejdelších turistických a poutních dálkových tras v České republice. 

Via Czechia – Severní stezka

1058 km, 47 dní

Severní stezka Via Czechia spojuje nejzápadnější a nejvýchodnější bod republiky a vede převážně severními pohraničními horami. Je kombinovatelná se Stezkou Slezskem. 

Via Czechia – Jižní stezka

1052 km, 44 dní

Jižní stezka spojuje tytéž dva body republiky, vede ale pro změnu jižním příhraničím. 

Via Czechia – Stezka středozemím

569 km, 27 dní

Trasa propojuje nejsevernější a nejjižnější bod ČR, prochází malebnými městy, jako jsou Praha, Tábor nebo Český Krumlov, a kopíruje některé významné poutní cesty.

Via Czechia – Stezka Slezskem

382 km, 18 dní

Stezka Slezskem prochází pohraničními oblastmi českého Slezska mezi Rychlebskými horami a Slezskými Beskydy. Je alternativou Severní stezky v její východní části.

Poutní stezky

Svatojakubské cesty

v ČR 6 tras, celkem 1 300 km

Pouť do Santiaga de Compostela tvoří historická síť dálkových tras, z nichž několik prochází i Českou republikou. V současnosti je u nás celkem šest tras o celkové délce téměř 1 500 km, z nichž některé na sebe navazují, a další trasy se připravují. 

Poutní cesta Via Nova

v ČR 167 km (celkem 280 km)

Česká část poutní cesty Via Nova vede z poutního místa Svatá Hora u Příbrami až do zaniklé osady Bučina na Šumavě. Pokračuje do městečka St. Wolfgang v rakouské Solné komoře a dále do kláštera Weltenburg v Bavorsku.

Husova cesta

v ČR 13 dní, 250 km (celkem 41 dní, 800 km)

Husova cesta se vydává po stopách mistra Jana Husa. Její česká část začíná v Betlémské kapli v Praze a končí v Bärnau, těsně za hranicí s Německem, kde můžete navštívit například Historický park Bärnau-Tachov. Německá část trasy pokračuje až do Kostnice na břehu Bodamského jezera, kde byl Jan Hus v roce 1415 upálen.

Cyrilometodějská stezka

celkem 765 km

Každá z tras této moravské poutní cesty měří v průměru 100 km. Jdou po stopách slovanských kořenů a hvězdicovitě směřují do Velehradu, centra Velké Moravy. 

Poutní cesta Blaník – Říp

7 etap, 180 km

Poutní cesta s mottem: „Poznej českou zemi i sám sebe“ spojuje dva historicky významné vrcholy Blaník a Říp. Každá ze sedmi etap vám nabídne vlastní téma k zamyšlení.

Další dálkové stezky

Hřebenovka Ještěd – Praděd

11 dní, 390 km, převýšení 9 200 m

Trasa vede z Lužických hor přes Ještěd a po hřebenech Jizerských hor, Krkonoš, Broumovské vrchoviny, Orlických hor, Králického Sněžníku a Jeseníků až na vrchol Praděd.

Zlatá stezka Českého ráje

119 km

Cesta z Mladé Boleslavi do Jičína prochází údolími, vrcholy a lesy, ale také kolem skalních měst a středověkých památek.

Zlatá stezka Jihočeským a Plzeňským krajem

631 km

Historicky významné středověké obchodní stezky propojují Čechy s Podunajím. Systém tras tvoří tři hlavní větve: prachatická, vimperská a kašperskohorská. Zlatá stezka navazuje na stejnojmennou síť ve východním Bavorsku (Goldsteig), se kterou ji propojuje třináct přeshraničních cest.

Vintířova stezka

9 dní, 162 km

Česko-bavorská stezka spojená se svatým Vintířem, středověkým poustevníkem a prvním obyvatelem Šumavy, vede z německého Niederalteich do Prahy.

Jiráskova cesta

170 km

Dálková trasa z Broumovska přes hřebeny Orlických hor až do Litomyšle vás provede krajem spojeným se životem a dílem Aloise Jiráska.

Turistická trasa 0001

159 km

Jedná se o jednu z nejstarších vyznačených stezek KČT mířící z Berouna přes Karlštejn k Praze a dál podél Sázavy až do Chřenovic na Vysočině. Její nejstarší část z Berouna na Karlštejn nese také název Cesta Vojty Náprstka, úsek podél řeky Sázavy zase Posázavská stezka.

Stezka podél Lužnice

230 km

Trasa vede podél řeky Lužnice od jejího pramene v rakouském Karlstiftu až po soutok Lužnice a Vltavy u Týna nad Vltavou. 

Zlatá stezka Zemí hradů v Českém středohoří

92 km

Trasa Českým středohořím propojuje Budyni nad Ohří a Úštěk a vede kolem řady historických památek, jako jsou zámky či zříceniny hradů nejen z doby husitské.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: