Česká ultra-vytrvalkyně Markéta Peggy Marvanová často propojuje své extrémní výkony s pomocí lidem s handicapem. Na jaře se jí společně s Pavlem Paloncým podařilo vybrat 280 000 Kč v charitativní sbírce na neurorehabilitační léčbu pro děti trpící dětskou mozkovou obrnou. V rámci aktuálního projektu Okolo měsíce se snaží vybrat prostředky pro dvojici dívek Dáju a Alex, které navzdory své diagnóze usilují o větší samostatnost.
31. května 1970 zahynula v Peru na úpatí čtvrté nejvyšší hory Jižní Ameriky, Huascaránu, 14členná československá horolezecká výprava. Linku, kterou si ve stěně peruánského Huandoye možná před 50 lety vyhlédli, vylezla až loni v srpnu naše současná horolezecká elita – Marek Holeček a Radoslav Groh.
Pandemie coronaviru všem změnila život, ne jinak to bylo i u organizátorů kulturních a společenských akcí. Jednou z postižených akcí je i Mezinárodní festival Alpinismu v Praze, který svůj 17. ročník musel o rok odložit. O tom, jak to probíhalo a co je možné na festivalu zažít jsem se bavil s jeho zakladatelem Ladislavem Jirásko.
Na vrcholu kopce se potkají dva bezrucí s longboardy… ne takhle nezačíná nejapný vtip, ale inspirativní cesta Jana Považana a Miloslava Brzáka, kteří založili spolek Adapted, který inspiruje a pomáhá zájemcům s handicapem najít cestu k adrenalinovým zážitkům. Honza se kromě boardingu všeho druhu věnuje i lezení.
Leave no Trace, aneb PNP po česku.
Když jsme před patnácti lety začínali chodit dlouhé treky po horách, vznešené označení „Leave no Trace“ ještě dávno neexistovalo. Nebo jsme o něm možná nevěděli. My tomu říkali po našem PNP. Prostě Nebuď Prase.
Sportovní lezení má letos jako disciplína premiéru na letních olympijských hrách v Tokiu. V čem je úskalí lezecké trojkombice? A jak se na olympiádu připravoval Adam Ondra, jeden z nejlepších lezců současnosti?
Na cesty jedině s věrnými hodinkami! Po kolika státech světa už jste se stihli podívat? A kolik máte ještě v plánu? Pokud je Vaše odpověď na obě otázky “hodně” – dnešní článek je stvořený přímo pro Vás! Najdete v něm totiž seznám funkcí, které se Vám na cestách budou hodit nejvíce!
Jaký je rozdíl mezi Srbskem a telefonem Nokia? Žádný. Rok od roku je to menší a menší.
Říkáte si někdy, co se dá stihnout za 2 vteřiny? Co takhle postavit stan? Ukážeme vám, jakou roli hrají ve vývoji a výrobě inovace a jak jeden dobrý nápad může změnit celý trh. Jako třeba vynález samorozkládacího stanu, který před 16 lety způsobil ve světě turistiky nebývalý poprask. Dá se vůbec u stanu vymyslet ještě něco převratného? A kam vývoj dále pokračuje?
Pavel Kadlíček je cestovatel, muzikant, cyklofil, lidumil, ale hlavně člověk s obrovským srdcem a chutí pomáhat, kterou v něm snad ještě více rozdmýchala ztráta střechy nad hlavou během povodní. Náhoda ho v roce 2014 dala dohromady s Andreou Radovou, šéfkou projektu Kola Dětem a bylo rozhodnuto.
Pár tipů na ryze dámské outdoorové radosti, které by vám mohly zpříjemnit léto na horách.
Vláda už nechce řešit pouze následky epidemie, od 1.4. proto zavádí povinných 7 hodin sportu na čerstvém vzduchu týdně pro všechny občany České republiky. Slibuje si, že v dlouhodobém horizontu sníží u české populace výskyt civilizačních chorob, jako je cukrovka, obezita či vysoký krevní tlak, které výrazně zhoršují průběh nemoci covid-19.
V únoru 2021 na mezinárodním veletrhu se sportovním zbožím ISPO se opět představili sportovní produkty z celého světa a porota vybírala ty nejlepší z nich v kategoriích: Snowsports, Outdoor, Running & Fitness and Urban Life a Sustainability. My, z redakce Světa outdooru, upozorníme na ty, které podle nás stojí opravdu za to.
Přinášíme základní přehled druhů horolezeckých lan, šňůr, smyček, jejich použití, a při lezení využívaných uzlů.
Témata ekologie, udržitelného rozvoje a ochrany životního prostředí jsou skloňována stále častěji také v outdoorovém průmyslu. Planetu máme jen jednu, proto nejen vlády, ale i sami výrobci hledají způsoby, jak ekologický dopad produkce minimalizovat. Pojďme se problematice ekologie a outdoorového průmyslu podívat na zoubek.