Buď jako cibule aneb jak funguje vrstvení

Buď jako cibule aneb jak funguje vrstvení

Správné vrstvení oblečení vám zaručí, že budete v pohodlí, suchu a teple za každého počasí. Stačí se držet pravidla čtyř vrstev, díky němuž můžete neohroženě vyrazit na vycházku do lesa, na túru do hor nebo na několikadenní trek. Pojďme se na to podívat podrobněji!

Jde o kombinování různých typů oděvů tak, abyste dosáhli perfektní tepelné izolace, regulace vlhkosti a ochrany před vnějšími vlivy. Vrstvení zaručí, že si užijete jakoukoliv outdoorovou aktivitu v mrazivých zimních dnech, podzimních plískanicích i v letním žáru. Účelem vrstvení je zachytit teplý vzduch blízko těla použitím více vrstev oblečení, které mezi sebou vytvářejí vzduchové kapsy. Tyto vzduchové kapsy fungují jako přirozené izolátory a pomáhají vám v teple i v chladném počasí. Čím více vrstev přidáte, tím více tepla si udržíte. Výhodou je, že lze vrstvy libovolně kombinovat a zůstat tak v pohodlí i v případě oteplení nebo zvýšené fyzické zátěže.

PRVNÍ VRSTVA: BUĎTE V SUCHU A POHODLÍ

Hlavním úkolem první vrstvy oblečení je dobře odvádět pot a udržet tělo v teple a suchu. Ať už na sobě máte nátělník, tričko s dlouhým nebo s krátkým rukávem, při výběru základní vrstvy jde především o volbu správného materiálu. Ideální materiál základní vrstvy oblečení umožní pokožce dýchat a dobře odvádí vlhkost. Jednou z optimálních variant pro první vrstvu jsou například trička z merino vlny. Vlna merino má vynikající tepelně regulační vlastnosti, omezuje rozklad potu a množení bakterií a tím brání vzniku zápachu a iritaci kůže. První vrstvu můžete nosit samostatně nebo ji libovolně kombinovat s dalšími vrstvami oblečení, které zaručí lepší tepelnou izolaci a ochranu před vnějšími vlivy počasí.

Turistické merino tričko s dlouhým rukávem FORCLAZ MT 500

Toto merino tričko (obsah vlny 86 %) je ideální na dlouhé treky. Nemusíte se bát nepříjemného zápachu a nemusíte s sebou mít tolik náhradního oblečení. Pokud hledáte příjemné tričko s dlouhým rukávem, je toto spodní hřejivé a prodyšné oblečení přesně pro vás! K dostání je i verze s límcem a zipem u krku nebo verze vyšší gramáže merino vlny řady MT 900.

Cena 1 099 Kč

DRUHÁ VRSTVA: ODVOD POTU A IZOLACE

Druhá vrstva oblečení funguje jako tepelná izolace, ve které se ale budete moci efektivně hýbat bez toho, aniž byste se výrazněji zpotili. Má za úkol dobře izolovat, zároveň musí být dostatečně prodyšná. Při pěší turistice a podobných aktivitách je lepší mít několik tenkých vrstev, které je možné jednu po druhé přidávat či ubírat. Stejně jako u první vrstvy můžete i u druhé volit z různých přírodních a syntetických materiálů a jejich kombinací.

Svetr z merino vlny s kapucí SIMOND ALPINISM

Přiléhavý střih a strečový materiál poskytují optimální volnost pohybu při různých outdoorových aktivitách. Zůstaňte v suchu díky přiléhavé kapuci, kterou můžete nasadit dokonce i přes helmu. Svetr z merino vlny reguluje tělesnou teplotu, odvádí pot a zabraňuje vzniku zápachu. Ideální druhá vrstva.

Cena 1 899 Kč

TŘETÍ VRSTVA: PROTI VĚTRU A DEŠTI

Třetí vrstva oblečení funguje jako ochrana před vnějšími vlivy. V závislosti na podmínkách, v nichž se pohybujete, by vás měla chránit před větrem, deštěm a sněhem. Jako třetí vrstvu je proto vhodné používat bundu s kapucí, která je voděodolná, větruodolná a zároveň prodyšná. Ideální volbou při výběru třetí vrstvy jsou bundy z membránových materiálů typu Gore-Tex, který má vynikající schopnost ochrany před deštěm a zároveň dokáže efektivně odvádět zbytkové teplo od těla. Při výběru třetí vrstvy je vhodné orientovat se podle hodnoty vodního sloupce. Tato hodnota se udává v milimetrech a značí, jak velkému množství vody je tkanina schopna odolávat, než začne prosakovat. Kromě materiálu použitého při výrobě bundy samotné je také velmi důležité řešení švů, zipů a možnost odvětrávání.

Hodnota vodního sloupce u membránových bund

  • Do 3 000 mm: bundy vhodné do suchého počasí s rizikem mírné přeháňky.
  • 3 000 mm až 5 000 mm: Hodí se na každodenní nošení, ocení je i turisté, kteří si užívají dlouhé procházky s malou pravděpodobností, že je zastihne přívalový déšť.
  • 5 000 až 15 000 mm: velmi až vysoce voděodolné. Využijete je za všech povětrnostních podmínek i v mírném vytrvalém dešti.
  • Více než 15 000 mm: nepromokavé bundy, které vás ochrání i v několikahodinovém dešti. Vhodné na vícedenní treky a vysokohorské aktivy.

Turistická nepromokavá bunda FORCLAZ MT 500

Odolná a skladná nepromokavá bunda Forclaz MT 500 je určená na ochranu před deštěm a větrem na horském treku. Díky své vysoké hodnotě nepromokavosti (vodní sloupec 20 000 mm) je tato membránová bunda jasnou volbou pro vysokohorskou turistiku.

Cena 3 499 Kč

ČTVRTÁ VRSTVA: ZŮSTAŇTE V TEPLE

V extrémních mrazech nebo při náročnějších outdoorových aktivitách můžete na třetí nebo pod třetí vrstvu přidat ještě čtvrtou zateplovací vrstvu, jejímž úkolem je co nejefektivnější izolace. Nejvíce ji oceníte ráno nebo večer při bivakování nebo pak kdykoli, kdy potřebujete zastavit a zahřát se. Jako čtvrtou vrstvu doporučujeme využívat zateplovací produkty, jako jsou fleecové mikiny nebo péřové vesty a bundy. Zmíněné materiály fleece a peří vynikají skvělými izolačními vlastnostmi, díky čemuž zůstanete při vašich dobrodružstvích vždy v teple.

Turistická péřová bunda s kapucí FORCLAZ MT 500

Péřová bunda Forclaz MT 500 s kapucí a certifikací RDS na turistiku v teplotách do -10 °C. Výborně izolující a skladná bunda s péřovou výplní (90 % prachové a 10 % drané peří s plnivostí 800 cuin) v batohu nezabere skoro žádné místo a zároveň je velmi lehká. Při bivakování vás udrží v teple.

Cena 2 399 Kč

CELOROČNÍ KOMFORT

Vrstvení umožňuje člověku přizpůsobit se měnícím se teplotám v průběhu dne. I za mírného počasí může být rozdíl mezi tím, zda je vám příliš horko, nebo příliš zima. Se správně vrstvenými kousky můžete maximalizovat využití vašeho stávajícího šatníku. Jeden kus oblečení může mít v rámci vrstvení různé využití v závislosti na kombinování s ostatními kusy. Zvykněte si myslet na správné vrstvení oblečení pokaždé, když se oblékáte, a nepřekvapí vás jarní přeháňka, podzimní mrazík ani zimní vánice.

Všechny produkty od značek Forclaz a Simond najdete na www.decathlon.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: