CO SE SKRÝVÁ POD ZNAČKOU SIMOND

CO SE SKRÝVÁ POD ZNAČKOU SIMOND

Simond je jedno z devíti vývojových center Decathlonu. A užívá si svého výlučného postavení dosytosti. Pod futuristickou budovou, jakoby u nohou se krčí Chamonix a za zády se zvedá celý masiv Mt. Blancu. Značka Simond je stále tam, kde to všechno v roce 1860 začalo a stále pokračuje. A redakce Světa outdooru měla unikátní možnost nahlédnout pod pokličku do hrnce jménem Simond.

OD KRAVSKÉHO ZVONU K CEPÍNU

Malému chlapci Adolphe Simondovi ve 13 letech zemřel otec a on se musel postavit na vlastní nohy takhle brzy. Vyučil se kovářem a začal vyrábět kravské zvony a první cepíny. Psal se rok 1871! Pak mu do života vstoupily hory a podivný anglická pán, který se jmenoval Whymper. Ten si objednal za celou svou alpinistickou éru včetně prvního výstupu na Matterhorn celkem 48 cepínů. Pak přišli další alpinisté a řemeslo se v Simondu předávalo z generace na generaci.

SIMOND NA EVERESTU

Věděli jste, že první cepín na vrcholu Mt. Everestu byl Simond a jednalo se o oblíbený kousek Sira Edmunda Hillaryho?

Adolphe jako první kovář v rodině Simondů
Adolphe jako první kovář v rodině Simondů

JAK TO POKRAČUJE?

Cepíny svírali, skoby zatloukali a mačky zakopávali takoví velikáni alpinismu, jako byli Gaston Rébuffat, Lionel Terray, Louis Lachenal a Edmund Hillary. A po nich další profesionálové, horští vůdci nebo špičkoví sportovci.

ZLATÝ CEPÍN

V jejich stopách pokračuje například Benjamin Guigonnet, který v roce 2018 získal Zlatý cepín za výstup na himalájské Nuptse alpským stylem. Ten si pro tuhle náročnou akci ve spolupráci s vývojáři ze Simondu vyvinul útočný stan Makalu, který je dostupný i v síti Decathlon. Během prohlídky centrály Simondu v Chamonix jsme měli úžasnou možnost s tímto skromným horolezcem si povídat a nahlédnout do jeho lezeckého světa.

Muzeum Simond
Benjamin Guigonnet – ambasador Simondu, který v roce 2018 získal Zlatý cepín

ŠETRNĚJŠÍ K ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ

Decathlon, který v roce 2008 Simond převzal, si je vědom zodpovědnosti za životní prostředí a snaží se o snižování emisí různými způsoby, ale vždy bez snižování kvality a s důrazem na maximální bezpečnost. Příze se barví šetrným způsobem nebo se používá metoda bi-ton, která kombinuje barvená a nebarvená vlákna. Těmito metodami se ušetří v Simonu až 70 % vody!

Věděli jste, že více jak 70 % produkce je vyrobeno v Evropě?

LANO S PRODLOUŽENOU ŽIVOTNOSTÍ

Dalším způsobem, jak méně zatěžovat životní prostředí je prodlužování životnosti výrobků. Například lano SIMOND Covershield Rope 9 mm s patentovanou technologií, která dává lanu větší odolnost, a to i na ostrých hranách znamená ve srovnání s jinými lany s trojitou certifikací až o 30 % delší životnost. To lezcům dává o jednu třetinu delší používání. Redakce se už teď těší na testování.

Lano Simond SIMOND Covershield Rope 9 mm odolnější a šetrnější k životnímu prostředí
Lano Simond SIMOND Covershield Rope 9 mm odolnější a šetrnější k životnímu prostředí

INOVACE A NOVINKY

V portfoliu značky Simond se nachází spousta revolučních zlepšení lezeckého vybavení. A v tomto trendu zlatého věku alpinismu pokračuje.

Tak přesně takový cepín jsem měl na začátku své lezecké kariéry - Simond Piranha
Tak přesně takový cepín jsem měl na začátku své lezecké kariéry – Simond Piranha

NABÍDKA SIMOND

Nabízí kvalitní a prověřené lezecké vybavení, jako jsou sedáky, lezečky, obuv, oblečení, helmy, karabiny, jistítka, lana, mačky a cepíny. A to pouze v síti obchodů Decathlon. Nikde jinde značku Simond nepořídíte. O tom jsme byli během návštěvy na centrále Simondu několikrát ujištěni. Toto lezecké vybavení obstojí i na tak náročných trzích jako je domovská Francie nebo v dalších alpských zemích. Výrobky Simond splňují nejpřísnější standardy bezpečnosti a kvality.

Všechny karabiny jsou pečlivě kontrolovány roboticky i manuálně
Všechny karabiny jsou pečlivě kontrolovány roboticky i manuálně

Karabiny a kovové komponenty včetně unikátní karabiny se systémem Spider jsou vyráběny přímo na úpatí bílého velikána. Což jsem měl možnost osobně shlédnout a vidět celý výrobní proces od řezání tyčového materiálu až po výstupní kontrolu.

Výroba karabin Simond probíhá přímo na úpatí Mont Blancu v Chamonix
Výroba karabin Simond probíhá přímo na úpatí Mont Blancu v Chamonix

SIMOND NEJSOU JEN KARABINY A CEPÍNY

Viděli jsme nové lezečky Edge, který vyvíjel Mickaël Mawam. To je ten silák, který dominoval v boulderingu a skončil na OH před naším Adamem Ondrou.

LEZECKÉ BATOHY

Populární batoh Cliff 20 l nahradil inovovaný batoh Rock 20 l, který váží pouhých 365 g s odnímatelným nosičem na helmu. V minimalistické verzi váží pouze 290 g! Tento batoh doplňuje řada Sprint v provedení 22 a 33 l.

LEZECKÉ CEPÍNY

A s cepíny Mamba, které testovala i redakce Světa outdooru, se můžete pustit i do nejtěžších ledopádů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: