Devold: tajemství výroby toho nejlepšího merina

Devold: tajemství výroby toho nejlepšího merina

Již 170 let je Devold synonymem pro merino oblečení maximální kvality a jedinečného komfortu. S trvale udržitelným vysokým standardem jde ovšem ruku v ruce dokonale propracovaný a do nejmenšího detailu vyladěný výrobní proces doprovázený inovacemi a důrazem na ekologii.

Na značku Devold se odpradávna spoléhali větrem a deštěm zocelení norští rybáři, ale i legendární polárnické expedice v čele s Fridtjofem Nansenem nebo Roaldem Amundsenem. Na kvalitní a pohodlné oblečení značky Devold se na svých dobrodružství můžeš spolehnout i ty.

VŠE ZAČÍNÁ U SPOKOJENÉ OVCE

Každý dobrý kuchař ví, že bez kvalitních surovin není možné uvařit dobré jídlo. Stejně tak nelze ušít merino oblečení špičkové kvality bez prémiové vlny. Ovce plemene Merino jsou proslulé svou hedvábně jemnou a nekousavou vlnou vhodnou k výrobě skutečně pohodlného a všestranného funkčního oblečení. Aby však ovce mohly poskytovat vlnu konzistentní kvality, která splňuje ty nejvyšší požadavky, je potřeba splnit ještě jeden důležitý krok – zajistit jim dobré životní podmínky.

Pečlivě vybíraní chovatelé si svá stáda Merino ovcí náležitě hýčkají. Většinou se jedná o rodinné farmy, které produkují vlnu už po generace a s chovem ovcí mají bohaté zkušenosti. Na zelených pastvinách Nového Zélandu a Uruguaye jim dopřávají vždy tu nejčerstvější potravu, dostatek prostoru a volného pohybu, střechu nad hlavou a odpovídající zdravotní péči. Společnost Devold si zakládá na tom, že při stříhání ovcí nedochází k jinak poměrně široce využívané bolestivé technice zvané mulesing, kdy se odřízne část kůže okolo ocasu.

Jednou ročně probíhá stříhání ovcí, což je velká událost. Zkušený střihač zvládne ostříhat ovci v průměru za tři až pět minut. Ostříhané rouno poté předá zpracovateli, který odstraní méně kvalitní okrajové části, výsledné rouno sroluje a předá třídiči. Třídič vlnu roztřídí do několika kategorií podle kvality a jemnosti a nechá vlnu vylisovat do balíků. Ty se pak podrobí prvnímu velkému testování.

TRANSPARENTNÍ CESTA VLNY

Balíky vlny obvykle putují na aukci, kde si kupující koupí balík, který je označen pouze „průměrem“ dané kvality. Jakmile se vlna prodá, začíná dlouhá zpracovatelská cesta, na jejímž konci se z vlny stane látka a z látky oblečení. Na této cestě ale vzniká riziko ztráty kontroly nad jejím původem a kvalitou. Aby se společnost Devold tomuto riziku vyhnula, zavedla program Sheep to Shop (od ovce až do obchodu) založený na plné sledovatelnosti a přísné kontrole každého kroku výrobního řetězce.

Devold má veškerou vlnu napřímo nasmlouvanou u konkrétních farmářů, které pravidelně kontroluje, a tak ví, že kupuje vlnu, která odpovídá minimálnímu kvalitativnímu standardu Devoldu. Ten je postaven mnohem výše než běžný standard trhu. U každého produktu Devold zařazeného v programu Sheep to Shop je tak možné dosledovat, z jaké konkrétní farmy vlna pochází. Tento transparentní program představuje maximální záruku kvality.

VYROBENO V EVROPĚ

Další část výrobního procesu se přesouvá do Evropy, přesněji do Litvy a Lotyšska. Zajištění kvality je na evropské půdě spolehlivější a díky blízkosti norské centrály je logistika a komunikace efektivnější. Aby společnost Devold udržela maximální kontrolu nad dodržováním hodnotového řetězce, nebála se investovat do výstavby vlastních závodů vybavených nejmodernějšími technologiemi.

Součástí komplexu je také vlastní laboratoř, kde produkty postupně projdou více než 20 různými testy a kontrolami kvality. Jedině tak mohou všechny textilie společnosti Devold splňovat parametry mezinárodního testovacího a certifikačního systému OEKO-TEX Standard 100 a nosit logo Woolmark.

Výrobní proces oblečení značky DEVOLD probíhá v Evropě
Výrobní proces oblečení značky DEVOLD probíhá v Evropě

JAK SE Z VLNY STANE LÁTKA

Surová vlna nejprve projde důkladným praním, ošetřením a sušením na horkém vzduchu. Následuje dočištění, kdy se jemnými mechanickými postupy odstraňují případné zbytky nečistot. Výsledkem je maximálně čistá vlna.

Po vyčištění přichází na řadu mykání a česání. Při mykání vlna prochází soustavou krátkých kovových zubů, které rozčešou veškerá zacuchání, vlákna se rozdělí a narovnají. Mykaná vlákna se obecně používají pro výrobu vlněné příze. Česáním se zase vlákna vzájemně oddělují za pomoci dlouhých kovových zubů. Tento proces odstraní příliš krátká vlákna a výsledkem jsou dlouhé zarovnané pramínky. Ty se tvarují do koulí, kterým se říká vlněné topy a jsou určeny k výrobě česané příze.

Spřádání do příze a kroucení patří mezi klíčové fáze celého výrobního procesu a ovlivňuje výsledné vlastnosti látky. V Devoldu probíhá tento proces bez použití chemikálií. Příze musí splňovat vysoké nároky, být dostatečně jemná a poddajná, zároveň ale pevná a odolná. Samozřejmostí mezi jednotlivými úkony je důkladné testování, a to jak za pomoci moderních přístrojů, tak i vyškoleným odborníkem.

Barvení probíhá postupnými kroky bez přítomnosti mořidel z těžkých kovů. Následuje speciální ošetření s důrazem na ekologii. Některé produktové řady dostanou ošetření Superwash proti smršťování a šupinatění, jiné jsou doplněny zpomalovačem hoření, ačkoli vlna ze své podstaty hoří velmi špatně, další zase speciálním repelentem na vlnu proti vodě a skvrnám.

Velké pletací stroje se pustí do pletení, aby vzápětí vychrlily metry tkaniny. Ty po dalším praní, vysrážení a nastříhání putují do šicí haly, kde se jich ujmou zručné a zkušené švadleny a ušijí z nich výsledné kousky oblečení. Než však oblečení opustí výrobní závod a je připraveno obstát v různorodých outdoorových dobrodružstvích, přistane v regálech vašeho oblíbeného obchodu, kde je školené ruce ještě jednou a naposledy kousek po kousku pečlivě zkontrolují.

Zručné a zkušené švadleny šijí oblečení značky DEVOLD z té nejkvalitnější vlny
Zručné a zkušené švadleny šijí oblečení značky DEVOLD z té najkvalitnější vlny

NÁVRAT DO ŽIVOTA PO RECYKLACI

Výrobky z vlny se kromě unikátních vlastností a dobrého vzhledu vyznačují dlouhou životností. Oproti jejich protějškům ze syntetických vláken vydrží vlněné oděvy sloužit až třikrát déle. Navíc díky tomu, že je vlněná příze velmi cenná a snadno se recykluje, může se tento životní cyklus zopakovat až třikrát.

Další výhodou je vysoký stupeň biologické rozložitelnosti působením živých organismů, jako jsou houby a bakterie, na prvky, které se stanou součástí přírodních cyklů. Po barvení a ošetření proti smršťování trvá rozkládání o něco déle, bavíme se ale o rozdílu v řádu několika týdnů. Vlna ošetřená keratinem proti působení vody se sice nerozkládá tak snadno a rychle, za to má ale velmi dlouhou životnost.

Devold je jednou z nejstarších outdoorových značek na světě. Vlněné oblečení vyrábí již od roku 1853 a během své existence oblékala řadu dobrodruhů, objevitelů i outdoorových nadšenců včetně Fridtjofa Nansena či Roalda Amundsena. I v současnosti je považována za světovou špičku z hlediska kvality produktů a inovací ve zpracování a výrobě z vlny. Devold nabízí širokou kolekci funkčního prádla z merino vlny, ponožek, čepic, tradičních vlněných svetrů i lifestylových produktů. www.devold.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: