V čem leze po horách horolezec Marek Radovský? Inspiruj se!

V čem leze po horách horolezec Marek Radovský? Inspiruj se!

Výběr trekových bot na náročné lezení v kombinaci s trekkingem navíc ve smíšeném prostředí se skálou a ledem není vůbec snadný úkol. Jaké boty by vám bez výčitek doporučil slovenský horolezec Marek Radovský?

Slovenský horolezec a člen reprezentace Slovenského horolezeckého spolku James – Marek Radovský se letos v létě společně s parťákem Ďurim Švingálem vydali do Peru na Marva Peak (5 141 m n. m.), kde udělali krásný prvovýstup náročnou cestou Line Under the Sky (6b M6+ 1 100 m). Cesta se skládala z několika částí: Ve spodní části to bylo klasické lezení rukama v systému komínů, koutů a spár (6a). Další část výstupu zahrnovala nepříjemné a obtížně zajistitelné mixové lezení, sníh, led (M6+) a závěrečná délka se spárou na žábu byla za 6b.

Na jaké boty nedám dopustit?

Italské boty AKU jsem si oblíbil díky modelu ROCK GTX, se kterými jsem prošel skoro celé Tatry, a kdyby to bylo jen trochu možné, absolvoval bych expedici v Peru právě v nich. Vzhledem k vysoké obtížnosti terénu v peruánských Andách jsem tentokrát potřeboval něco do ještě náročnějších podmínek a vybral jsem model Croda DFS GTX.

V Crodách jsem během naší peruánské expedice šlapal z údolí nahoru a zase zpátky v pořádném horku a mírně stoupajícím terénu. Od začátku byly naprosto super a cítil jsem se v nich bezpečně i při chůzi s velmi těžkým batohem extrémně náročným terénem – kameny schované ve vysoké trávě, suťoviště atd. Přelezl jsem v nich i celou cestu Line under the Sky, tedy několik skalních pasáží, ve kterých si boty počínaly výborně, byly dostatečně měkké, přilnavé a zároveň pevné a odolné. 

Ve vrcholových partiích jsem na ně nahodil ultralehké hliníkové mačky bez železné vzpěry uprostřed, jen s lankem. No, lezení v měkkých botách s měkkými mačkami nebyl zrovna bůhvíjak velký zážitek, ale zvládlo se to. Boty dostaly zabrat tak jako u někoho jiného za dva roky používání a okopová zóna na špičce se tedy začala trochu odlepovat od Spider framu. Celkově jsem z nich ale měl opravdu radost, zkrátka naprosto univerzální, lehká a komfortní bota i pro náročné lezení, která se v mém botníku zařadila hned vedle mé oblíbené AKU ROCK GTX.

v hornej časti, Line under the Sky
Cesta Line under the Sky v Peruánských Andách.

AKU Croda DFS GTX

Lehká, pevná, extrémně pohodlná a odolná bota pro náročné lezení a trekking ve smíšeném prostředí se skálou a ledem.

Kevlarový svršek v kombinaci se vstřikovaným Spider Framem zaručují odolnost proti nárazům a oděrkám a zároveň vynikající volnost pohybu. Podešev Vibram Croda Litebase nabízí stabilitu, přilnavost a přesnost i v těch nejtechničtějších pasážích, což umožňuje použití tradičních nebo poloautomatických maček. Exkluzivní dvojitý systém šněrování je chráněný elastickým krytem, který zabraňuje pronikání sněhu a nečistot.

Materiál: Kevlar, Mix
Membrána: GORE-TEX® Performance Comfort
Podrážka: VIBRAM® Croda Litebase
Hmotnost: 650 g (½ pár)
www.Alpitrek.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: