HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nejlepší trekové boty a pohorky na sezónu 2021

Nejlepší trekové boty a pohorky na sezónu 2021

Redakce Světa outdooru připravila výběr nejlepších trekových bot a pohorek pro tuto sezónu. Všechny trekové boty najdete přehledně rozdělené na pánské a dámské i podle jejich určení.

Jaké jsou nejočekávanější novinky? V redakci jsme ve spolupráci s outdoorovými odborníky pro tebe připravili přehled novinek ale i osvědčených modelů.

JSME ODBORNÍCI NA VYBAVENÍ

Testujeme od roku 1997. Více než 1000 produktů. Přes 14 000 hodin testování na stovkách výprav do celého světa.
V týmu testerů Světa outdooru, vedeném horským vůdcem UIAGM Vojtou Dvořákem, je řada špičkových sportovců a lidí, kteří outdoorové vybavení používají doslova denně. Sledujeme trendy a účastníme se odborných akcí u nás i v zahraničí. Na každé recenzi pracuje více lidí. Snažíme se stále zlepšovat a učit.
Výsledek recenze si nelze koupit. Stejně jako zařazení do výběru nejlepšího vybavení.

Podrobné recenze outdoorové obuvi

Pohorky jsme rozdělili do klasických kategorií A až D plus dámy vs. pánové a k nim přiřadili nové modely, ale i absolutní novinky.

K botám jsme přidali odkazy na Heuréku, kde si můžete vybrat podle ceny a hodnocení e-shopu, dozvědět se více informací nebo následně dorazit na prodejnu si vybraný kousek vyzkoušet.

Než si vyberete boty

Než si začneš vybírat boty, určitě si přečti článek o tom, jak vybrat správné a správně pohorky, dále bychom ti doporučili článek o ošetřování a péči o obuv. A jako odborníci na outdoorové vybavení ti nabízíme i recenze a testy na boty a pohorky.

Přednost mají ženy
Kategorie – A

V podstatě vycházková obuv a hodně měkkou podešví. Málokdy ji najdete v kotníkové variantě (ale najdou si i takové). Vhodné i pro každodenní použití, jednodenní výšlapy po zpevněných cestách a hlavně v létě.

millet-ws-Amuri KnitAku-BELLAMONTGAIAFG-WS-0
Aku Rapida GTX WS Millet Amuri Knit WAku Bellamont Gaia FG GTX

Kategorie A/B

Tužší, ale stále velmi měkká bota, vhodná na zpevněné stezky. Pro outdoorově založené Čechy bude pravděpodobně vhodná pro celoroční a každodenní použití ve městě a jeho okolí. V létě na jednoduché zpevněné stezky a cesty.

GARmont_PORDOI NUBUCK GTX WLa Sportiva TX5 Low GTX wmns Aku-alterra-lite-mid-ws-gtx
Garmont Pordoi Nubuck GTX WmsLa Sportiva TX5 Low GTX womanAKU 714 ALTERRA LITE MID WS GTX

Kategorie B

Již poměrně pevné boty, která je vhodná na túry s těžším batohem v lehčím nebo středně náročném terénu. Využijete je i na nezpevněných cestách v podstatě kdekoliv, i v Alpách, ovšem pouze s výjimečným použitím na ledovci. Často vybaveny obsázkou na špičce.

La Sportiva TX5 GTX WmnsGARmont RAMBLER 2.0 GTX WMS wrmgrey_aqabluAku-ALTERRAGTX-WS-0
La Sportiva TX5 GTXGarmont Rambler 2.0 GTX WMSAKU ALTERRA GTX WS

Kategorie B/C

Pevné, již téměř výhradně celokožené pohorky, které jsou vhodné na velmi náročný treking s těžkým batohem i po nezpevněných cestách. Často budou disponovat vysokou obsázkou, která je ochrání v suťoviscích před okopáním. Možnost používání turistických maček. 

Mammut Kento Tour High GTX - WmnsGarmont_TOUBKAL GTX WMS-GREY_BLUE
Mammut Kento Tour High GTXGarmont Toubkal GTX WPlanika Mangart AVS Air-Tex
Recenze Planika Mangart

Kategorie C

Tužší a o kus techničtější než kat. B/C. Nejčastěji se jedná o pohorky uzpůsobené pro ledovcovou turistiku a lehčí sněhovo-ledové lezení. Standardně mají drážku na patě pro uchycení poloautomatických maček.

La Sportiva Nepal Cube GTX - WMNSAku-Tengu-GTX-W
La Sportiva Nepal Cube GTXAKU TENGU GTX

Kategorie D

Boty pro lezení ledů a mixů. Kožené, případně z velmi odolných syntetických materiálů. Drážky pro upnutí rychloupínacích maček. Mohou být i zateplené případně mají ochranou manžetu s voděodolným zipem.

La Sportiva G5 w mAku-hayatsuki-gtx
La Sportiva G5AKU HAYATSUKI GTX

INFO: Nezapomeňte na ponožky!

I sebelepší boty se špatnými ponožkami nebudou fungovat. Vyberte si takové, které odpovídají plánované aktivitě.

Muži
Kategorie – A

millet-ws-Amuri KnitGARmont_TRAIL BEAST GTX Mblack-diamond-boty-circuit
Millet Amuri KnitGarmont Trail Beast GTXBlack Diamond Circuit

Kategorie A/B

GARmont_PORDOI NUBUCK GTX ManLa Sportiva TX5 Low GTX MANlowa-boty-renegade-gtx-lo
Garmont Pordoi Nubuck GTXLa Sportiva TX5 Low GTXLOWA Renegade GTX Lo

Kategorie – B

La Sportiva TX5 GTX-MANGarmont_RAMBLER 2.0 GTX M bluehanwag-boty-tatra-ii-wide-gtx
La Sportiva TX5 GTXGarmont Rambler 2.0 GTX MHanwag Tatra II Wide GTX

TIP: Inov-8 ROCLITE PRO G 400 GTX – Bota spojující výhody pohorek a běžeckých bot

Přední výrobce běžeckých bot Inov-8 vyvinul botu na horské túry kombinující nízkou hmotnost a špičkový cit pro terén, typické pro trailovou obuv, a stabilitu a ochranu chodidla a kotníku, které známe z pohorek. Vznikla tak zajímavá bota pro horská dobrodružství, která podporuje přirozené chování chodidla při chůzi i běhu. Jak se osvědčila v Alpách našemu testerovi, se dočteš v recenzi.

Kategorie – B/C

Mammut Kento Tour High GTX - MANGarmont_TOUBKAL GTX, DK.BROWN_BLUE-manasolo-kongur-gv-mm-mgf
Mammut Kento Tour High GTXGarmont Toubkal GTX
Recenze
Asolo Kongur GV MM rozšířené

Kategorie – C

La Sportiva Nepal Cube GTX - MANGarmont_G-RADIKAL GTX orange_redasolo-elbrus-gv-mm
La Sportiva Nepal Cube GTXGarmont Radikal GTX
Recenze
Asolo Elbrus
Recenze

Kategorie – D

MOUNTAIN-GUIDE-PRO-GTXla-sportiva-boty-g5
Garmont MOUNTAIN GUIDE PRO GTXLa Sportiva G5

A vaše favoritky?

Máte svoje oblíbené pohorky nebo zkušenosti s nějakou botou uvedenou v seznamu? Podělte se s ostatnímu o svoje zkušenosti.

Testeři Světa outdooru připravili výběr nejlepšího vybavení:

Zkušenosti čtenářů

Aleš

Mám zkušenosti s několika pohorkami, v posledních letech používám Garmont Pinnacle, pár treků v Himalájích mají za sebou. Oceňuji minimální počet švů, dobrá pevnost i pro pohyb v náročném terénu, jsou celokožené, se skvělou obsázkou proti prokopnutí. Dobý pocit mám z „pěny“ mezi podrážkou a botou, která velmi dobře tlumí nárazy, hlavně při sestupu, necítíte ostré kámeny, když na ně přímo šlápnete. U jiných modelů od různých značek jsem měl vždy trochu problémy s počtem švů, kdy začal nějaký tlačit nebo se divně prohýbat a nebo s „cekogumovou“ podrážkou, kde jsem měl divný pocit při chůzi právě po ostrých kamenech. Navíc u bot, které měly části povrchu z textílie, byla tato část po 2-3 letech odrbaná, prodřená. Pro info moje pohorky dostávají pořádně zabrat hlavně v těžkém terénu, mimo Sno Seal impregnace (ne na textil) jim nic zvláštního nedopřávám.

Martin Klouček

Osobně mám vyzkoušené Mammut Kento GTX, vydržely celkem pět let. Používal jsem je na těžké treky v Alpách, na ledovce i ferraty. Super boty, nejméně vydržely podrážky. Nyní mám druhou sezonu Hanwag Alverstone a zatím maximální spokojenost. Oproti Mammutu je lépe provedena a komponenty jsou výrazně kvalitnější. Vyzkoušená na ferratách, ledovcích i na skalách a všude super.

Tomaas69

12let Meindl Alta Via GTX. No. Odešla na nich mezipodešev, proste se začala drolit. Takze boty vydrzely dost. Tahal jsem je všude. Od Brd po Tatry, Kitzteinhorn v zimě. Mačky a tak.Prodřely se na patách, ale to není takový problém. Nyní jsem je vyměnil za Hanwag Bergell Top. Uvidime, jestli dají dvojnásobek. Jen u takovych bot je potřeba péče a dýl trvá prošlápnutí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: