HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nejlepší trekové boty a pohorky na sezónu 2020

Nejlepší trekové boty a pohorky na sezónu 2020

Redakce Světa outdooru připravila výběr nejlepších trekových bot a pohorek pro tuto sezónu. Všechny trekové boty najdete přehledně rozdělené na pánské a dámské i podle jejich určení.

Jaké vybrat turistické boty?

Jaké jsou nejočekávanější novinky jara? V redakci jsme ve spolupráci s outdoorovými odborníky pro tebe připravili přehled novinek ale i osvědčených modelů.

Pohorky jsme rozdělili do klasických kategorií A až D plus dámy vs. pánové a k nim přiřadili nové modely, ale i absolutní novinky.

K botám jsme přidali odkazy na Heuréku, kde si můžete vybrat podle ceny a hodnocení e-shopu, dozvědět se více informací nebo následně dorazit na prodejnu si vybraný kousek vyzkoušet.

Než si vyberete boty

Než si začneš vybírat boty, určitě si přečti článek o tom, jak vybrat správné a správně pohorky, dále bychom ti doporučili článek o ošetřování a péči o obuv. A jako odborníci na outdoorové vybavení ti nabízíme i recenze a testy na boty a pohorky.

Přednost mají ženy
Kategorie – A

V podstatě vycházková obuv a hodně měkkou podešví. Málokdy ji najdete v kotníkové variantě (ale najdou si i takové). Vhodné i pro každodenní použití, jednodenní výšlapy po zpevněných cestách a hlavně v létě.

Aku Rapida GTX WSmillet-ws-Amuri KnitAku-BELLAMONTGAIAFG-WS-0
Aku Rapida GTX WS Millet Amuri Knit WAKU BELLAMONT GAIA FG GTX

Kategorie A/B

Tužší, ale stále velmi měkká bota, vhodná na zpevněné stezky. Pro outdoorově založené Čechy bude pravděpodobně vhodná pro celoroční a každodenní použití ve městě a jeho okolí. V létě na jednoduché zpevněné stezky a cesty.

GARmont_PORDOI NUBUCK GTX WLa Sportiva TX5 Low GTX wmns Aku-alterra-lite-mid-ws-gtx
Garmont Pordoi Nubuck GTX WmsLa Sportiva TX5 Low GTX womanAKU 714 ALTERRA LITE MID WS GTX

Kategorie B

Již poměrně pevné boty, která je vhodná na túry s těžším batohem v lehčím nebo středně náročném terénu. Využijete je i na nezpevněných cestách v podstatě kdekoliv, i v Alpách, ovšem pouze s výjimečným použitím na ledovci. Často vybaveny obsázkou na špičce.

La Sportiva TX5 GTX WmnsGARmont RAMBLER 2.0 GTX WMS wrmgrey_aqabluAku-ALTERRAGTX-WS-0
La Sportiva TX5 GTXGarmont Rampler 2.0 GTX WMSAKU ALTERRA GTX WS

Kategorie B/C

Pevné, již téměř výhradně celokožené pohorky, které jsou vhodné na velmi náročný treking s těžkým batohem i po nezpevněných cestách. Často budou disponovat vysokou obsázkou, která je ochrání v suťoviscích před okopáním. Možnost používání turistických maček. 

Mammut Kento Tour High GTX - WmnsGarmont_TOUBKAL GTX WMS-GREY_BLUE
Mammut Kento Tour High GTXGarmont Toubkal GTX W

Kategorie C

Tužší a o kus techničtější než kat. B/C. Nejčastěji se jedná o pohorky uzpůsobené pro ledovcovou turistiku a lehčí sněhovo-ledové lezení. Standardně mají drážku na patě pro uchycení poloautomatických maček.

La Sportiva Nepal Cube GTX - WMNSAku-Tengu-GTX-W
La Sportiva Nepal Cube GTXAKU TENGU GTX

Kategorie D

Boty pro lezení ledů a mixů. Kožené, případně z velmi odolných syntetických materiálů. Drážky pro upnutí rychloupínacích maček. Mohou být i zateplené případně mají ochranou manžetu s voděodolným zipem.

La Sportiva G5 w mAku-hayatsuki-gtx
La Sportiva G5AKU HAYATSUKI GTX

INFO: Nezapomeňte na ponožky!

I sebelepší boty se špatnými ponožkami nebudou fungovat. Vyberte si takové, které odpovídají plánované aktivitě.

Muži
Kategorie – A

millet-ws-Amuri KnitGARmont_TRAIL BEAST GTX Mblack-diamond-boty-circuit
Millet Amuri KnitGarmont Trail Beast GTXBlack Diamond Circuit

Kategorie A/B

GARmont_PORDOI NUBUCK GTX ManLa Sportiva TX5 Low GTX MANlowa-boty-renegade-gtx-lo
Garmont Pordoi Nubuck GTXLa Sportiva TX5 Low GTXLOWA Renegade GTX Lo

Kategorie – B

La Sportiva TX5 GTX-MANGarmont_RAMBLER 2.0 GTX M bluehanwag-boty-tatra-ii-wide-gtx
La Sportiva TX5 GTXGarmont Rambler 2.0 GTX MHanwag Tatra II Wide GTX

Kategorie – B/C

Mammut Kento Tour High GTX - MANGarmont_TOUBKAL GTX, DK.BROWN_BLUE-manasolo-kongur-gv-mm-mgf
Mammut Kento Tour High GTXGarmont Toubkal GTX
Recenze
Asolo Kongur GV MM rozšířené

Kategorie – C

La Sportiva Nepal Cube GTX - MANGarmont_G-RADIKAL GTX orange_redasolo-elbrus-gv-mm
La Sportiva Nepal Cube GTXGarmont Radikal GTX
Recenze
Asolo Elbrus
Recenze

Kategorie – D

MOUNTAIN-GUIDE-PRO-GTXla-sportiva-boty-g5
Garmont MOUNTAIN GUIDE PRO GTXLa Sportiva G5

A vaše favoritky?

Máte svoje oblíbené pohorky nebo zkušenosti s nějakou botou uvedenou v seznamu? Podělte se s ostatnímu o svoje zkušenosti.

Zkušenosti čtenářů

Aleš

Mám zkušenosti s několika pohorkami, v posledních letech používám Garmont Pinnacle, pár treků v Himalájích mají za sebou. Oceňuji minimální počet švů, dobrá pevnost i pro pohyb v náročném terénu, jsou celokožené, se skvělou obsázkou proti prokopnutí. Dobý pocit mám z „pěny“ mezi podrážkou a botou, která velmi dobře tlumí nárazy, hlavně při sestupu, necítíte ostré kámeny, když na ně přímo šlápnete. U jiných modelů od různých značek jsem měl vždy trochu problémy s počtem švů, kdy začal nějaký tlačit nebo se divně prohýbat a nebo s „cekogumovou“ podrážkou, kde jsem měl divný pocit při chůzi právě po ostrých kamenech. Navíc u bot, které měly části povrchu z textílie, byla tato část po 2-3 letech odrbaná, prodřená. Pro info moje pohorky dostávají pořádně zabrat hlavně v těžkém terénu, mimo Sno Seal impregnace (ne na textil) jim nic zvláštního nedopřávám.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: