Jak se pletou české ponožky Northman

Jak se pletou české ponožky Northman

Česká firma Northman dobývá svými technicky náročnými outdoorovými ponožkami svět. Od roku 2008 si splétají svůj příběh v podhůří Jeseníků na technologicky nejvyspělejších pletacích strojích. Jak se z malé značky v Jeseníkách stala firma s produkcí milion párů ponožek za rok?

Už v 19. století bylo podhůří Jeseníků vyhlášené produkcí textilních tkanin, především z vlny a lnu. Sláva zdejších velkých textilek sice postupem času trochu vybledla, jako to bylo u českých textilek i v dalších městech, ale na jejich tradici v roce 2008 navázala svou výrobou ponožek firma Northman Outdoor. Jak už bylo zmíněno v úvodu, od prvopočátku se výroba zaměřovala na kvalitní vlněné a technicky náročné outdoorové ponožky. Postupem času začal tým inovovat nejen stroje a technologie, ale i design a funkčnost ponožek. Dnes tak v produktech najdete ponožky pro běžce, cyklisty, lyžaře nebo vysokohorské turisty, tak i ponožky na každodenní nošení, ve kterých je ale stále cítit kvalita a poctivost už na první dotek.

Přírodní materiály a důraz na tradici

Northman si zakládá na 100% české kvalitě. Všechny produkty jsou tak vyráběny přímo v Česku. Podle slov majitele je to jediný způsob, jak ohlídat kvalitu produktu a provádět inovace – svobodně a bez omezení. Pečlivě si ale vybírají především přírodní materiály, jako jsou vlna (merino vlna obsažená ve velké části produktů je nejkvalitnější vlnou vůbec) nebo funkční rychle schnoucí příze typu Coolmax ve směsi s vlnou nebo s přídavkem stříbra pro jejich antibakteriální účinky. Například pro sportovní ponožky z řady PRO je použita příze, která aktivuje své vlastnosti při zátěži. Tyto ponožky tak odvádějí vlhkost, jsou odolnější proti prodření a navíc v zimě hřejí a v létě chladí více než ponožky z běžných materiálů. Výroba probíhá na nejmodernějších italských pletacích strojích, na kterých je možné vyrobit to nejlepší, co současný ponožkový svět nabízí.

Dnešní moderní ponožka se neobejde bez řetízkované špice, která poskytuje větší komfort při nošení, a dále bez tvarového měkčení a zesílení zátěžových zón, což ocení každý aktivní sportovec. Pletením to však nekončí. Správně vyrobená ponožka musí ještě projít procesem mokré úpravy, napařováním a tepelnou fixací, čímž získá rozměrovou stálost, měkký omak a požadovanou roztažnost. Takto upletená a upravená ponožka zaručuje dlouhou životnost a vysoký komfort při nošení. Vše probíhá pod dohledem profesionálů ve svém oboru, což zaručuje maximální úroveň kvality našich ponožek. Poctivost, udržitelnost tradice řemeslného zpracování a spokojenost zákazníka jsou tou základní motivací.

Otec a syn

Majitel Jan Jendřejek má k textilnímu průmyslu blízko už velmi dlouho. Jeho dědeček šil kožešinové čepice a límce v Tonaku, maminka celý život pracovala v textilním podniku. Svou podnikatelskou kariéru zahájil založením firmy Elastex, která se zabývá importem kvalitních textilních vláken a přízí. S touto rodinnou historií, strojírenským výučním listem a horským prostředím to bylo k ponožkám už jen kousek. Na chodu firmy se dnes podílí i jeho syn Adam, který si stejně jako táta zakládá na inovativním a hlavně poctivém přístupu k podnikání. I díky tomu dnes tyto severské ponožky od Northmana nosí horalové, vojáci, policisté, ale i všichni ostatní, kteří chtějí mít na všech svých cestách pár spolehlivých parťáků.

Nabídku značky Northman najdete na www.northman.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: