Tři slovenské zimní hřebenovky na prodloužený víkend

Tři slovenské zimní hřebenovky na prodloužený víkend

Užít si zimní krajinu jako z pohádky můžeme díky skialpům a sněžnicích třeba u sousedů na Slovensku. Máme tu tři tipy na parádní zimní hřebenovky!

Malá Fatra na sněžnicích

Zimní přechod po hřebeni Malé Fatry na Slovensku (36 km, 3000 m převýšení) je ideální program na (prodloužený) víkend. Ze Strečna nejprve stoupáme 600 výškových metrů k Chatě pod Suchým (1075 m), odkud je to ještě dalších 400 výškových metrů na hřeben. Úzký hřeben se houpe nahoru a dolů přes vrchol Stratenec (1513 m), sedlo Priehyb a Malý a Velký Kriváň (1708 m). Nedaleko Snilovského sedla (1525 m) nabízí přístřeší Chata pod Chlebom (1423 m). 

Další den čeká další hřebenová trasa přes vrcholky Chleb (1647 m), Poludňový grúň (1460 m) a Stoh (1608 m) až do sedla Meziholie (1180 m) pod Velkým Rozsutcem (1609 m), odkud odbočuje z hřebenu sestupová trasa do Štefanové.

Podrobný popis zimní hřebenovky Malé Fatry

Hřebenovka Ďumbierských Tater na skialpech

Přejít druhé nejvyšší pohoří Slovenska je fantastickou skialpovou túrou vhodnou na jarní měsíce. Celá hřebenovka Nízkých Tater od Telgártu až po Donovaly měří přes devadesát kilometrů a převážně vede nad hranicí lesa s nádhernými panoramatickými výhledy. Skialpinistický přechod vyšší a atraktivnější západní části hor, které se také říká Ďumbierské Tatry, mezi sedly Čertovica a Donovaly (50 km) se dá zvládnout za dva, ale lépe za tři dny.

Text a foto Jan Hocek

Celý popis hřebenovky Ďumbierských Tater najdeš na webu TuleniPasy.cz.

Vrchol Ďumbieru, Nízké Tatry
Vrchol Ďumbieru, Nízké Tatry

Zimní přechod Velké Fatry

Velká Fatra je plošně větší, ale výškově nižší sestrou populární Malé Fatry. Ač se oba horské celky chlubí statutem Národní park, představuje Velká Fatra oproti svému severozápadnímu sousedy skutečný ráj neporušené divoké přírody. Osídlenost pohoří je takřka nulová, v horách samotných slouží v současnosti pouze jediná turistická chata (Pod Borišovom). Toto status quo ocení především vyznavači drsnějších zimních akcí – skialpinisté, běžkaři a „sněžničáři“ (skutečně neznám vhodnější české pojmenování).

Po trase Malinno Brdo – Smrekovica – Rakytov (1567 m) – chata pod Borišovom – Ostredok – Kraľova studňa se dá 37 km dlouhý přechod urazit na běžkách za zhruba 3, na sněžnicích za 4 dny. Žádnou projetou stopu nebo turistickou infrastrukturu mimo skiareál Smrekovica však nečekejte.

Celý popis zimního přechodu Velké Fatry je zde.

Velká Fatra, Slovensko
Velká Fatra, Slovensko

Zkušenosti čtenářů

Zverky

Zdravím máte jemnú nepresnosť že vo Veľkej Fatre sa nenachádza žiadna obývaná chata. Pod Rakytovom je chata Limba kde sa dá prespať a aj pivo kúpiť.
https://utulnalimba.sk/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: