Recenze knížky 100 nejhezčích výletů po Česku a Slovensku

Recenze knížky 100 nejhezčích výletů po Česku a Slovensku

Kniha 100 nejhezčích výletů po Česku a Slovensku je studnicí inspirace pro jednodenní výlety pro celou rodinu od jara do zimy. Cestovatel a publicista Jan Hocek připravil rovnou stovku tipů na výlety pěšky, na kole, lodi či na lyžích po přírodních skvostech Česka a Slovenska.

Ostřílený světoběžník Jan Hocek se ve své poslední knize zaměřil na výlety po krásách naší domoviny – svého rodného Československa. Už autorova předchozí knížka Nejhezčí dobrodružné výpravy po Česku a Slovensku nadchla každého, kdo rád objevuje krajinu a zajímavosti, které máme doslova za humny. Vícedenní výpravy však tentokrát vystřídaly ryze jednodenní výlety – některé opravdu pro každého včetně rodinného výletu, někde si naopak dá do těla i zkušený horal.

100 výletů – 2500 km českou a slovenskou krajinou

Inspiraci na výlety v knížce najdeme opravdu celoročně – od lehčích pěších výletů, přes horské túry, cyklotrasy, splutí řek nebo výpravy na běžkách. V každém ročním období totiž příroda proměňuje svoji tvář a získává novou atmosféru. Janu Hockovi se podařilo připravit velmi pestrý průřez různorodými typy krajiny – od vysokých hor přes nižší pohoří, vrchoviny až po nížiny a údolí kolem řek. Hned po prolistování knížky začne v člověku dřímat touha objevovat a vyrazit ven.

Popis pěší túry, kniha 100 nejhezčích výletů po Česku a Slovensku, Jan Hocek
Popis pěší túry, kniha 100 nejhezčích výletů po Česku a Slovensku, Jan Hocek

Spousta praktických informací

Knížka je koncipována jako průvodce s řadou praktických informací. Na cestách potěší také kompaktnější rozměry (knížka je menší než rozměr A4) a odolná pevná vazba. Každá trasa dostala prostor dvoustrany – vedle podrobného popisu nechybí barevná orientační mapka a přehled s délkou trasy, obtížností a možnostmi občerstvení.

Pokud výlet není okruh, nabídne autor často i tip, jak se dopravit zpátky (trasa končí u vlaku apod.), a u řady tras zmíní i možnost, jak si ji prodloužit, případně zkrátit. Jako milovník vyhlídek a panoramat oceňuji i tipy, kam za krásnými výhledy.

Knížce dodává na atraktivitě také množství barevných fotografií. Autor a skvělý fotograf v jedné osobě zachycuje kouzlo české a slovenské krajiny řadou nádherných fotografií.

Inspirace na cyklovýlet, kniha 100 nejhezčích výletů po Česku a Slovensku od Jana Hocka
Inspirace na cyklovýlet, kniha 100 nejhezčích výletů po Česku a Slovensku od Jana Hocka

Krajina bez davů

Výlety zahrnují většinu pohoří a národních parků a také řadu chráněných krajinných oblastí.

Velkým plusem knížky je, že kromě turisticky poměrně známých lokalit vybírá i zajímavé oblasti, které ještě masový turismus tolik nezasáhl. Pěšky nás tak zavede třeba na Broumovsko, na vyhlídky kolem Kořenova v Jizerských horách nebo na slovenskou stranu Bílých Karpat.

V turisticky exponovaných lokalitách pak radí, jak si přírodu užít aspoň trochu bez lidí – třeba vyrazit brzy ráno nebo mimo sezonu. Např. i v Adršpachu, kde po vyznačeném okruhu normálně jdete v zástupu, nabízí trasu, na níž se máte skutečně možnost ponořit do ticha skal.

Jan Hocek připravil i 15 výletů na lyžích, kniha 100 nejhezčích výletů po Česku a Slovensku
Jan Hocek připravil i 15 výletů na lyžích, kniha 100 nejhezčích výletů po Česku a Slovensku

Nebudete vědět, kam dřív

Po prolistování knížky mě pohltil údiv a nadšení z toho, jak úchvatnou a různorodou krajinu máme za humny. Jakmile jsem pročetla několik kapitol z mně známých i neznámých míst, musela jsem ocenit praktické a zároveň esteticky zdařilé zpracování knížky. Líbí se mi hlavně pestrost výběru lokalit a různé náročnosti tras, šikovné mapky a nádherné fotografie přírody. Při mých toulkách s rodinou se pro mě knížka stane zdrojem inspirace a užitečných informací, které tak nemusím zdlouhavě dohledávat a ověřovat. Pak už zbývá jen vyrazit ven a užít si vše na vlastní kůži!

Jan Hocek (*1970) je publicista, fotograf a cestovatel. Vystudoval biologii a sport na Karlově univerzitě v Praze, učil lyžování a kanoistiku na katedře sportů v přírodě FTVS UK, pracoval v největší české CK zaměřené na dobrodružné zájezdy, kde připravoval a vedl řadu expedic do celého světa. Zabývá se cestováním profesionálně, v rámci cestovní kanceláře VIP Holiday připravuje dovolenou na míru a cesty do polárních oblastí. Jako první průvodce na mořských kajacích v Česku vedl seakajakářské expedice na Aljašce, Novém Zélandu, v Kanadě a Patagonii. Jeho práce jej postupně zavedla na všechny kontinenty a zatím do přibližně osmdesáti zemí světa. V poslední době se v rámci projektu Polárnícesty.cz intenzivně věnuje poznávání polárních regionů, které představují některé z posledních skutečných divočin světa. Jan Hocek je autorem knih Nejhezčí túry světa, Nejhezčí místa světa a Nejhezčí dobrodružné výpravy po Česku a Slovensku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: