Region Gron – skrytý klenot slovenské přírody

Region Gron – skrytý klenot slovenské přírody

Podél středního toku druhé nejdelší řeky Slovenska – Hron se rozprostírá oblast s pestrou směsicí půvabně zvlněné krajiny, hlubokých lesů a prastarých hradů. Pojďme si představit nejkrásnější túry regionu Gron.

Slovenské hory a příroda jsou skvělým místem pro turistiku, dovolenou na kole i s rodinou. Oblíbené lokality však v sezóně často praskají ve švech. Na jih od Malé Fatry se rozkládá údolí řeky Hron sevřené mezi svahy pohoří Vtáčnik, Štiavnické vrchy a Pohronský Inovec. Zdejší hustá síť turistických stezek různé obtížnosti nabízí krásné výhledy a bohatou historii bez zástupů turistů.

Pohoří Vtáčnik

Vtáčnik (1346 m)

Na nejvyšší vrchol stejnojmenného pohoří patří k těm náročnějším cílům a je oblíbený mezi turisty i skialpinisty. Výchozím bodem jsou obce Kľak nebo v Ostrý Grúň – obě trasy jde propojit v cca 20 km dlouhý okruh. Z vesnice Ostrý Grúň vystoupá nejprve žlutá turistická trasa Klenovou dolinou na Rúbaný vrch na hřebeni pohoří. Trasa pokračuje po červené hřebenovce přes výrazný skalní útvar Kláštorská skala, který se tyčí vysoko nad zalesněný hřeben. Odtud zbývá poslední kilometr k dominantnímu vrcholovému kříži na Vtáčniku. Ze skalnatého vrcholku se otvírají široké výhledy – za dobré viditelnosti dohlédneme na Nízké i Vysoké Tatry. Sestupujeme kratší, ale prudší trasou po zelené přímo do Kľaku. Odpočinout si po cestě můžeme u Partyzánské chaty, která nese svůj název na počest skupiny partyzánů, kteří tu měli své hlavní útočiště.

Osud obou obcí v Kľakovské dolině je spojený se smutnou historií druhé světové války. Vesnice stihl osud podobným českým Lidicím – během tzv. Krvavé neděle (21. 1. 1945) nacisté vyvraždili 148 obyvatel a vesnice vypálili.

  • Délka: 18,5 km
  • Převýšení 900 m

TIP: Celé pohoří Vtáčnik protíná v délce 33 km (převýšení 1450 m) červeně značená Ponitranská magistrála mezi městem Handlová a obcí Veľké Pole. Ponitranská magistrála pak pokračuje přes pohoří Tríbeč dalších 67 km do Nitry (celkem 101 km, 3400 m převýšení).

Rozhledna Háj (625 m)

Další oblíbený vyhlídkový bod v pohoří Vtáčnik se tyčí nad městem Nová Baňa. Žlutá turistická značka nás provede od poutní kapličky Panny Marie v poutním místě Kohútovo (možnost parkování) po naučné stezce Zvonička. Na trase se pokocháme výhledy z rozhledny Háj (není na samém vrcholu) i ze skalních vyhlídek Červená a Havraní skála. Kromě údolí řeky Hron přehlédneme i masivy pohoří Vtáčnik a Pohronský Inovec. Malé turisty nadchne v závěru túry dětské hřiště, lezecká stěna a lanová dráha v rekreačním areálu Zvonička. Občerstvení tu nabízí celoročně otevřený bufet, je tu i volně přístupné ohniště. Novinkou jsou čerstvě otevřené dětské ferraty, které se nachází pár kroků od areálu. Na místě je možné si zapůjčit ferratový set. Cestu zpátky k parkovišti v Kohútovo lemuje Zahradní les s nejrůznějšími druhy stromů z celého světa.

  • Délka: 7 km
  • Převýšení 420 m
Rozhledna Háj nad městem Nová Baňa. Region GRON.
Rozhledna Háj nad městem Nová Baňa. Region GRON.

Štiavnické vrchy

Hulín (650 m)

Vrchol známý také jako Biela skala se tyčí nad obcí Brehy u Nové Bani ve Štiavnických vrších. Asi 3,5 km dlouhé stoupání lesem po žluté značce z obce Brehy vede na vrcholek s perfektním panoramatickým výhledem za mírně zvlněné zelené kopečky středního Pohroní. Zpátky se můžeme vydat okruhem po zelené kolem jedné ze zachovalých středověkých štol Johann De Deo (přístupná na vlastní nebezpečí) na křižovatku Slosberg, odkud po asfaltce nebo lesní cestě zamíříme zpátky do Brehů.

  • Délka: 10 km
  • Převýšení 480 m

Kečka nad Bralcami (440 m)

Jižně od města Žiar nad Hronom se nachází nevelký vrchol Kečka zajímavý zejména roztodivnými skalními útvary. Na jednosměrné okružní trase na vrchol čekají žebříky, strmé stoupání zajištěné řetězy i skalní brána, díky čemuž bývá Kečka přirovnávána ke Slovenskému ráji. Zeleně značený okruh začíná u rozcestníku „Bralce“ (přístup 10 min. od parkoviště u silnice z Hliníku nad Hronom do Skelných Teplic).

  • Délka: 5 km
  • Převýšení: 300 m

Zdatnější turisté si můžou túru prodloužit a vyrazit ze Skelných Teplic přes zaniklý Pustý hrad/Teplica (16 km, 780 m převýšení) a za odměnu si po výšlapu dopřát odpočinek v Kúpeľoch Sklené Teplice, kde se nachází evropský unikát – jeskynní parní lázeň nazývaná Parenica. Další pěkná panoramata nabízí skalní vyhlídky Szabóová skala nad obcí Lehôtka pod Brehmi.

Hron – druhý nejdelší tok Slovenska pramení na východním úpatí Nízkých Tater a na své téměř 300 kilometrů dlouhé cestě k Dunaji nabízí pestré vodácké terény pro pádlery všech schopností. Podrobněji o splutí řeky Hron na webu Padler.cz

Vrch Hulín neboli Biela skala ve štiavnických vrších nabízí krásné výhledy do kraje. Region GRON.
Vrch Hulín neboli Biela skala ve štiavnických vrších nabízí krásné výhledy do kraje. Region GRON.

Pohoří Veľký Inovec

Veľký Inovec (901 m)

Nejvyšší vrchol stejnojmenného masivu se vypíná nedaleko města Nová Baňa. Dostupný je ze všech světových stran. Nejkratší okružní túra vhodná i pro děti vede z lyžařského střediska a bike parku Drozdovo. Na vrcholu se nachází Chata Inovec (otevřená celoročně o víkendech). Samotný vrchol tvoří skalní útvar s malbou slovenského státního znaku a památníkem s nápisem „Pravda víťazí“. Náročnější trasa na vrchol vede z Nové Bani po Rudné magistrále (20 km, 6 h tam a zpět).

  • Délka: 6 km
  • Převýšení 230 m

Vojšín (819 m)

Třetí nejvyšší vrchol Pohronského Inovce se zvedá nad obcemi Velká a Malá Lehota. Na vrchol se dá dostat krátkou nenáročnou túrou z Malé Lehoty (6 km, 280 m převýšení tam i zpět, vhodné pro děti) nebo delší hřebenovkou po naučné stezce Vojšín ze Staré Huty (11,5 km, 480 m převýšení do Malé Lehoty, zpět busem, vhodné i jako cyklotrasa). Z vrcholové travnaté planiny se otvírají překrásné výhledy na Tribeč, Vtáčnik, Štiavnické vrchy a jejich nejvyšší vrcholy.

Vrch Veľký Inovec je dominantou stejnojmenného pohoří. Region GRON.
Vrch Veľký Inovec je dominantou stejnojmenného pohoří. Region GRON.

Pohronská hradní cesta

Stezka propojuje 16 zastavení spojených s historií regionu rozesetých podél toku řeky Hron mezi městem Zvolen a vesnicí Hronský Beňadik, kde najdeme druhý nejstarší klášter na Slovensku s gotickou bazilikou. Navštívíme při ní pozůstatky několika hradů, které ve středověku chránily trasu obchodní stezky mezi městy, zbohatlými těžbou cenných kovů a nerostných surovin. Hrady Revište a Šášov jsou snadno dostupné a nadchnou i malé průzkumníky. O něco delší procházkou se můžeme dostat k ruinám hradů Breznica (obec Tekovská Breznica), Rudno (Rudno nad Hronom) a Teplica (Sklené Teplice).

Región GRON ve spolupráci s krajskou cestovní agenturou Za horami za dolami pořádá v sezóně na hradech i komentované prohlídky s programem. Díky vystoupením sokolníků či dobových scének v podání rytířské skupiny jsou atraktivní i pro děti. Unikátem je přehlídka Nočný Šášov spojená s pozorováním noční oblohy (Krajská hvezdáren a planetárium M. Hella v Žiaru nad Hronom) s modelem měsíce Lunalón o průměru 5 metrů.

.

Další informace a tipy na výlety v regionu Gron najdete na www.regiongron.sk, na Facebooku Región GRON a Instagramu @regiongron.

Marketingová aktivita je realizovaná s finanční podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: