Romantika bez komerce aneb Útulňa Andrejcová v Nízkých Tatrách

Romantika bez komerce aneb Útulňa Andrejcová v Nízkých Tatrách

Máte rádi přírodu, romantiku, ale davy turistů pro vás nejsou to pravé? V tom případě jste právě objevili vaše vysněné místo. Útulňa Andrejcová se nachází na centrálním hřebenu Nízkých Tater ve výšce 1425 m n. m., a když k ní dojdete po celodenním treku a složíte těžký batoh, budete se cítit doslova jako v pohádce.

Fotografický ráj

Na stráni se v kosodřevině krčí malá dřevěná chaloupka, kolem teče potůček obklopený blatouchy a vše doplňuje dechberoucí výhled na celé pohoří Vysokých Tater. Člověk se neubrání myšlence, zda se vlastně nejedná jen
o nějakou umělou instalaci za účelem nafocení propagačních pohlednic… Fotografové určitě neprohloupí, když si do batohu přibalí stativ na zdokumentování východu a západu slunce.

Interiér chaty Andrejcová Interiér chaty Andrejcová

Skromná kuchyňkaSkromná kuchyňka

Úchvatný výhled na Vysoké Tatry z AndrejcovéÚchvatný výhled na Vysoké Tatry z Andrejcové

Tradiční pícka i svíčky

Když se nabažíte okolních krás, můžete se jít ubytovat. Interiér je poměrně skromný, ale o to víc dýchá horskou atmosférou. Pokud si donesete vlastní karimatku a spacák, pohodlně se vyspíte na jedné z místních dřevěných pryčen. Kapacita je cca 20 míst. K dispozici je také malá pícka, na níž si můžete uvařit zaslouženou večeři. Elektřina zde sice zavedena není, ale to patří k atmosféře. Vše funguje formou samoobsluhy. Použít můžete nachystané dřevo i nádobí, ale určitě byste měli při odchodu věnovat pozornost i metle a lopatce a vrátit místnost do původního stavu.

O chod chaty se stará hrstka dobrovolníků a během letní sezóny je možné zakoupit si i malé občerstvení. V roce 2014 prošel celý objekt rozsáhlou rekonstrukcí, takže se můžete těšit například z větší tepelné izolace. Už stačí jen vyrazit na výlet.

Přístup k chatě

Po hřebenu z východu po červené značce cca 3 hodiny od Kráľovej hole nebo po hřebenu ze západu po červené značce cca 2 až 3 hodiny od sedla Priehyba. Z Pohorelej sem cca 2,5 hodiny vede cesta, modře značená. Z Liptovskej Tepličky cca 3,5 hodiny po modré značce.

Další zajímavé tipy na výlety po celém Slovensku najdete na webu dromedar.sk

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: