RECENZE: Nejhezčí dobrodružné výpravy po Česku a Slovensku – kniha od světoběžníka Jana Hocka zve za krásami naší domoviny

RECENZE: Nejhezčí dobrodružné výpravy po Česku a Slovensku – kniha od světoběžníka Jana Hocka zve za krásami naší domoviny

S duchu hesla „Všude dobře, doma nejlíp“ se cestovatel a publicista Jan Hocek zaměřil ve své třetí cestopisné knize na naši domovinu. 4 roční období, 1600 km, 10 národních parků a 16 chráněných území po Česku a Slovensku – to je v číslech jeho 33 tipů na výpravy po krásných a zajímavých místech české a slovenské přírody.

Jan Hocek: Nejhezčí dobrodružné výpravy po Česku a Slovensku, vydalo nakladatelství Universum, 232 stran, 499 Kč.
Jan Hocek: Nejhezčí dobrodružné výpravy po Česku a Slovensku, vydalo nakladatelství Universum, 232 stran, 499 Kč.

Že za dobrodružstvím není potřeba jezdit na druhý konec světa, dokládá nová kniha Nejhezčí dobrodružné výpravy po Česku a Slovensku Jana Hocka. Po dvou cestopisných knihách, v nichž obdivoval nejkrásnější kouty naší planety, se Jan Hocek vrací na rodnou hroudu, tedy na území svého rodného Československa.

Pěšky projdeme například Vysoké Tatry či Velkou Fatru, objevíme trasu po vyhaslých sopkách Lužických hor, krásy Sulovských vrchů či vyhlídky v Podyjí, překonáme hřebeny Moravsko-slezských Beskyd, propleteme se skalními městy Labských pískovců, Česko-saského Švýcarska nebo Českého ráje a během zimní výpravy vystoupáme na nejvyšší vrchol Malé Fatry. Na kole projedeme hřeben Orlických hor, Jizerky, Brdy, Slavkovský les, Bílé Karpaty, Třeboňsko nebo Žďárské vrchy. Na lodi splujeme Vltavu, Sázavu, Ohři, Berounku, Moravu a Dyji nebo slovenské řeky Hron a Dunajec. Na lyžích nás kniha provede Krušnými horami, Šumavou či po Javorníkách. Tyhle běžné outdoorové aktivity okořeňují ještě plavba na plachetnici po Orlické přehradě, výprava na backcountry lyžích třeba na Králický Sněžník nebo túry na skialpech po hřebeni Krkonoš, Jeseníků, Nízkých Tater nebo na Muranskou planinu.

Upozornění: Už jen prolistování knihy budí touhu jít si sbalit batoh a vyrazit!

Velkou výhodou je právě to, že se kniha neomezuje jen na jeden typ aktivity ani na jedno roční období. Dokáže nás tak vytáhnout ven celoročně a umožní si užít bohatství naší přírody v celé její rozmanitosti. Jak se mění roční období, tak se proměňuje krajina venku. Naše příroda má proto mnoho tváří a v každém období svou jedinečnou atmosféru. Tu autor a zároveň výtečný fotograf zachycuje v množství nádherných panoramatických fotek.

Knížka žánrově osciluje mezi cestopisem a průvodcem. Deníkový popis výletů, který přibližuje autorovi zážitky na vlastní kůži, doplňují četné zajímavosti o přírodě a historii. Jan Hocek jako profesionální průvodce dokáže vypíchnout to podstatné a nadchnout k objevování. Pro plánování vlastních dobrodružství skvěle poslouží barevné orientační mapky a výškové profily tras a nechybí ani praktické informace v podobě tipů na občerstvení, ubytování a další místní zajímavosti.

Za velké plus celé knihy považuji šíři zaměření od náročných sportovních výprav až po pohodové výlety s rodinou. Jak uvádí sám autor, zhruba půlku výletů absolvoval společně se ženou a dvěma dětmi ve věku pět až dvanáct let. Inspiraci si tak v knize najde každý milovník přírody.

Pro plánování vlastních dobrodružství skvěle poslouží barevné orientační mapky a výškové profily tras.
Pro plánování vlastních dobrodružství skvěle poslouží barevné orientační mapky a výškové profily tras.

Hodnocení: deset bodů z deseti

I když řadu míst znám a zejména po Česku výletuju hodně, nadchla mě knížka množstvím praktických tipů a je pro mě zdrojem inspirace k dalším výpravám. Líbí se mi kvalitní zpracování, šikovné orientační mapky a množství krásných fotek. Na internetu sice člověk najde všechno, jen je někdy ubíjející přebírat se záplavou různě důvěryhodných zdrojů a nepřesných informací. Vřele proto doporučuji nahlédnout raději do precizně zpracovaného vydání a ponořit se krás naší přírody na stránkách knihy Nejhezčí dobrodružné výpravy po Česku a Slovensku (a pak samozřejmě vyrazit ven a zažít to na vlastní kůži!)

Jan Hocek (*1970) je publicista, fotograf a cestovatel, spolumajitel cestovní kanceláře VIP Holiday. Vystudoval biologii a sport na Karlově univerzitě v Praze, učil lyžování a kanoistiku na katedře sportů v přírodě FTVS UK, pracoval v největší české CK zaměřené na dobrodružné zájezdy, kde připravoval a vedl řadu expedic do celého světa. Jako první průvodce na mořských kajacích v Česku vedl seakajakářské expedice na Aljašce, Novém Zélandu, v Kanadě a Patagonii. Jeho práce jej postupně zavedla na všechny kontinenty a zatím do přibližně osmdesáti zemí světa. V poslední době se v rámci projektu Polárnícesty.cz intenzivně věnuje poznávání polárních regionů, které představují některé z posledních skutečných divočin světa. Jan Hocek je autorem knih Nejhezčí túry světa a Nejhezčí místa světa.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: