Ledolezení v Tatrách: Ledy pod Svišťovkou

Ledolezení v Tatrách: Ledy pod Svišťovkou

Máte už za sebou první ledolezecké krůčky, které jste udělali například na ledové stěně ve Víru, anebo kdekoliv jinde? Pokud máte chuť se po krůčcích posouvat dál, je pro vás Chata pri Zelenom plese, které horolezci neřeknou jinak než Brnčálka, a nedaleké ledy pod Svišťovkou ve Vysokých Tatrách ideálním místem. Když si vás tam vezme pod křídla někdo zkušenější, můžete za jeden víkend udělat v ledolezení velký posun.

Ledy pod Veľkou Svišťovkou samozřejmě nejsou jen pro začátečníky. Dát si druhý led variantou zprava, anebo všechny čtyři cesty pěkně jednu za druhou, to utahá i zkušenější borce. Nemluvě o tom, že se tady můžete vyblbnout, i když počasí nepřeje, anebo se jen doničit po rychle zmáknuté cestě v sousedním Kežmaru, anebo naopak rychle zapytlené :-).

Ať už je vaše motivace pro navštívení Doliny Kežmarské Bielej vody a následně Doliny Zeleného plesa a tamních ledů jakákoliv, spolehněte se, že lezení je to pěkné a objektivně bezpečné.

Kudy tam?

Kousek za/před Tatranskou Lomnicí, záleží, odkud jedete, je útulné parkoviště (49.1873064N, 20.2921283E). V létě je přeplněno barevnými motorovými plechovkami a chlapíkem v oranžové vestě, který svědomitě všechny kasíruje. No, řekněme, že období, kdy v Tatrách natékají ledy, není pro chlapíky v oranžovém úplně ideální pracovní prostředí, a tak eurka můžou zůstat v peněžence.

Nástup na Brnčálu je pro mnoho zimně orientovaných horolezců nuda, odrhovačka, zaseknutá deska, ohraná písnička s předvídáním každého tónu. Ale když tam je to zimní lezení také fajné a Brnčála tak strašně útulná. Naštěstí je přístup relativně krátký (7,6 km, 665 m stoupání) a pokud ho půjdete poprvé tak i pestrý, kolem potoka Kežmarská Biela voda s mnoha zatáčkami a časem i výhledy. Terén na chatu je „friendly“ také pro skialpinisty, takže sestup budete mít za odměnu.

Samotné ledy pod Svišťovkou se nachází po levé ruce, pokud směřujete k Brnčále a jsou dobře viditelné, když vylezete nad zalesněnou část doliny, kdy se profil položí a závěrečné dva kilometry k chatě jsou za odměnu. Když je jasno, jsou ledy dobře viditelné jak ze značené stezky, tak od Brnčály. Pokud je mlhavo, je to trochu složitější a musíte je doslova nahmatat, ale taky to jde.

Západ slunce nad sousedními Beliankami
Západ slunce nad sousedními Beliankami

První led (WI 1/2, 55m a WI 3)

Dobře viditelný led, od Brnčály nejdále, na kterém se viditelně rýsují dvě logické linky. Více vlevo je krásný členitý vyledněný žlab s několika pěknými výšvihy. Jedná se o opravdu pěkné lezení se sklonem do 65° a se slaňákem na vršku.

Vpravo od žlabu je nateklý kaskádový led o výšce zhruba 50 metrů bez štandu. Ten je potřeba si případně vytvořit buď ze šroubů, anebo abalaků, pokud šroubů máte poskrovnu. Na vršku je opět slaňák.

Druhý led (WI 3+, 45 m)

Osobně mi přijde ze všech tří ledů nejkrásnější a nejobtížnější s konstantní obtížností téměř v celé délce. Na 45 metrech najdete dva štandy. První je v pravé části, druhý samozřejmě na vršku. Někdy je první štand skrytý pod rampouchy, což ale může taky znamenat, že je dobrá podmínka a nateklá bude také pravá část ledopádů, která představuje kolmé lezení přes rampouchy. To potom od štandu netraverzujete doleva, ale pokračujete vzhůru nad sebe. I když je tady štand, je možné si ledopád v rámci fyzičky vylézt na jeden zátah. Když je led dobrý, tak se vám ani nechce stavět a běžíte vzhůru.

Třetí led (WI 3, 35 metrů)

Nejjednodušší ze tří ledíků pod Svišťovkou s kaskádovitým charakterem a délkou zhruba 35 metrů. Ideální pro začátečníky, také vzhledem k lezení na prvním konci lana. Najdete tady dva štandy. První v půlce a druhý opět na vršku vpravo. Pokud se lezec dobře cítí od prvního štandu, může odbočit úplně doleva mimo logickou linku do kolmějšího profilu, který představuje asi třímetrový výšvih. Pokud si chcete dát led na jeden zátah, na štand se zbytečně neohlížejte a pokračujte přímo. Z vršku se dá na šedesátkách bezpečně slanit.

No, a pokud jste zvládli ledy pod Svišťovkou moc rychle, nemusíte za dalšími chodit daleko. Nad Brnčálou se ještě nějaké ledíky najdou. A pokud trochu přitvrdíme, tak na podmínky choulostivý Bocekov ľadopád na Malý Kežmar, ale to už je opravdu lezení a je potřeba mít vrtání šroubů pěkně zažité. 🙂

Velká Svišťovka a tamní ledy
Velká Svišťovka a tamní ledy

Doporučený materiál

  • Lana dvojčata/půlky 60 m (především kvůli slanění)
  • Pár lezeckých cepínů
  • Šrouby (počet podle morálu :-))
  • Expresky
  • Pár smyček a karabin
  • Mačky
  • Helma
  • Dobrá nálada

Článek vyšel v časopisu Svět outdooru – nejčtenějším magazínu pro milovníky hor a outdooru.

S výhodným předplatným od 96 Kč ročně ti žádný zajímavý článek neuteče!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: