Zanechme Česko našim dětem co nejčistší

Zanechme Česko našim dětem co nejčistší

Už jste také byli uklízet? Akce “Ukliďme Česko” dokazuje, že zájem veřejnosti o téma ochrana přírody a životního prostředí stále sílí: téměř 200 000 dobrovolníků, 4 687 úklidových akcí a 2 730 tun odpadu za rok 2022. Rozhodli jsme se položit pár otázek organizátorům této akce.

Jaký byl motiv vzniku vašeho projektu a jaká je jeho hlavní filozofie?

Někdy v roce 2011 jsme spustili aplikaci www.ZmapujTo.cz na mapování černých skládek. Protože hlášení přibývalo, a ne všechny podněty se řešily, rozhodli jsme se, že pomůžeme ty neřešené skládky uklidit s dobrovolníky. Takže jsme se inspirovali estonským hnutím LetsDoIt a šli jsme na to. Naším hlavním posláním je zanechat našim dětem do budoucna co nejčistší prostředí.

Jak často během roku pořádáte úklidové akce a kolik se do nich zapojuje lidí?

Vyhlašujeme dva hlavní termíny úklidů –⁠ na jaře a na podzim (letos je to 1. dubna a 16. září). Nicméně úklidové akce probíhají prakticky po celý rok, snad jen s výjimkou zimních měsíců, kdy je sněhová pokrývka. Akcí je během roku řádově tisíce a vloni se do nich zapojilo bezmála 200 000 dobrovolníků.

Máte nějakou statistiku, s jakým typem odpadu se sběrači setkávají nejčastěji? Naráží i na nebezpečný odpad?

Takovým naším evergreenem jsou pneumatiky, klasické PETky (v poslední době také nápojové plechovky), všudypřítomné kapesníčky a vlhčené ubrousky. Občas narazí dobrovolníci při úklidových akcích i na nebezpečný odpad, ale jsou to naštěstí výjimečné případy. Nejčastějším typem nebezpečného odpadu bývají jehly a také azbest. 

Jak mohou naši čtenář pomoci s úklidem? Co je potřeba udělat pro to, aby člověk mohl v rámci vašeho projektu vyrazit uklízet?

Je to poměrně jednoduché, stačí se kouknout na www.UklidmeCesko.cz a z mapy úklidů si vybrat ve svém okolí ten, ke kterému se připojíte. V ideálním případě se zaregistrovat, aby s vámi organizátor akce počítal a měl pro vás připravené pytle na sesbíraný odpad a pracovní rukavice. Celá akce však není jen o uklízení odpadků, na řadě míst má i doprovodný program. Další možností, jak se k projektu Ukliďme Česko přidat, je zorganizování vlastní úklidové akce.

Ukliďme Česko má za cíl zanechat našim dětem do budoucna co nejčistší prostředí.
Ukliďme Česko má za cíl zanechat našim dětem do budoucna co nejčistší prostředí.

V rámci vaší neziskové organizace jste vytvořili projekt Kam s ním (kamsnim.cz), což je aplikace  pro snadné a rychlé vyhledání míst v okolí, kde se můžeme legálně „zbavit“ nechtěných věcí a odpadů. Máte přehled, kolik míst je v aplikaci zaneseno a kolik lidí tuto aplikaci používá?

Mapa projektu obsahuje již 110 000 takových míst a další postupně přibývají. Stejně jako přibývá uživatelů aplikace, kterých je v současné době okolo 500 denně.

Jaká je vize vaší organizace do budoucna? Jak vidíte Česko z hlediska odpadu v přírodě za 50 let?

50 let je při rychlosti současného pokroku velmi dlouhá doba. Pravděpodobně v mnohem kratší době bude většina věcí, které jsou dnes klasifikovány jako odpad, považována za cenný zdroj surovin, takže snad nikoho nenapadne je vyhazovat do přírody. Je a bude to také hodně o osvětě a vzdělávání mladší generace, takže se také snažíme v tomto přispět svou „troškou do mlýna“ a připravili jsme výukovou hodinu o odpadech a možnostech využití aplikace KAMsNIM.cz pro základní a střední školy.

Ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky, jejímž cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek.

www.uklidmecesko.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: