Přechod ostrova El Hierro po GR 131 Camino de la Virgen
Treky

Přechod ostrova El Hierro po GR 131 Camino de la Virgen

Stezka GR 131 Camino de la Virgen protíná v délce bezmála 40 km od východu na západ Kanárský ostrov El Hierro. Hřebenovka tohoto zeleného ostrova přináší spojení sopek, oceánu, vavřínových a borových lesů či zelených luk.

E Hierro, Kanárské ostrovy – Španělsko

Typ
1-denní, 2-denní, Dálkový trek, Hřebenovka
Stát
Španělsko
Další státy
Španělsko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
39 km
Nejvyšší bod
1501 m n. m.
Převýšení
1600 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

El Hierro je sice nejmenší z Kanárských ostrovů, o to je ale kouzelnější a turismem téměř nedotčený. Nevydává se na něj moc lidí, zůstává tedy takovým skrytým kanárským pokladem.

Po červené značce napříč ostrovem

Dálková stezka GR 131 ostrovem El Hierro má celkem 39 kilometrů, což se může zdát trekovým nadšencům málo. Nicméně nechvalte dne před večerem. Čeká vás značné výškové převýšení 1600 m.

Trek začíná v Tamaduste na východním pobřeží a táhne se po páteři ostrova přes nejvyšší vrchol Malpaso (1501 m) až k na západ do Faro de Orchilla. Trasa je velmi dobře značená, takže se nemusíte bát, že byste se po cestě někam zatoulali. Stačí sledovat červenou značku a dojdete v pořádku do cíle.

Míjet budete kromě lesů a pastvin také políčka místních, na kterých pěstují vinnou révu, banány, mandle, broskve, brambory a rajčata. Většinu času půjdete krajinou nejspíše sami a spolčenost vám budou dělat pasoucí se oslíci, kozy a ovce. Nezapomeňte na dostatečné zásoby vody, jídlo, kvalitní obuv a ochranu před sluncem.

Biosférická rezervace a podzemní jezírka

Čeká vás poměrně strmé stoupání, ale za námahu budete oceněni nádhernými scenériemi a chvílemi si budete připadat jako když procházíte ne napříč jedním, nýbrž rovnou několika ostrovy. Vavřínové lesy, vyprahlá oranžovočervená země, sopečná krusta, borovice poskytující kýžený stín a agáve. Ohromí vás také nádherné výhledy na oceán a poklidné zátoky. Zajímavým bodem je Arbol Santo Garoé, neboli Svatý strom. Strom je symbolem identity ostrova. Za posvátnou je považována tento jalovec proto, že jeho listy byly schopné zadržovat dostatečné množství vody pro zásobení celé populace na El Hierro.

Další zajímavostí je útes El Golfo, nacházející se na severozápadě ostrova. Útes vznikl přibližně před 50 tisíci lety, když se asi čtvrtina rozlohy ostrova propadla do moře. Od roku 2000 je navíc celý ostrov prohlášen za biosférickou rezervaci UNESCO, díky naprosto unikátní fauně a flóře, která se na ostrově vyskytuje. I díky tomu jsou na ostrově využívány pouze obnovitelné zdroje energie a ostrov je celkově velmi v souladu s udržitelným stylem života.

Po cestě narazíte také na několik podzemních jezírek. Na každé upozorňuje informační tabule, na které se dočtete jeho hloubku i přibližný tvar dutiny jezírka. V některých jezírkách, kterými je ostrov protkaný, se můžete dokonce vykoupat.

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: