Via Czechia: Jižní stezka
Treky

Via Czechia: Jižní stezka

Jižní stezka je jednou z tras dálkové cesty Via Czechia představující zatím nejodvážněji vedené dálkové trasy v České republice. Jižní stezka zhruba kopíruje jižní hranici a vede od nejvýchodnějšího po nejzápadnější bod České republiky.

Český les, Šumava, Novohradské hory, Podyjí, Pálava, Bílé Karpaty, Javorníky – Česko

Typ
11 a více denní, Dálkový trek, Vhodné i jako zimní pěší túra, Vhodné pro sněžnice, Túra na běžkách, Vhodné jako cyklotrasa (novinka)
Stát
Česko
Další státy
Česko
Počet dní
44
Vhodné měsíce
březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad
Délka
1051 km
Nejvyšší bod
1378 m n. m.
Převýšení
10400 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Jižní stezka vede 15 pohořími a zeměpisnými celky, přes 6 chráněných krajinných oblastí, 2 národní parky a bezpočet přírodních rezervací a přírodních památek. Pokud tuto stezku zdoláte celou, vystoupáte na 20 tisícovek a stanete na nejvýchodnějším, nejjižnějším i nejzápadnějším místě České republiky.

Základní pěší varianta Jižní stezky měří 1051 km a je rozdělena na 44 denních etap s průměrnou délkou 20-25 km, vždy s možností ubytování pod střechou. Trasa Jižní stezky prochází v co největší míře přírodou, jen čas od času se dotkne civilizovanějších míst pro nezbytné doplnění zásob nebo přenocování. Začátek i konec každého úseku je většinou dobře dostupný veřejnou dopravou, aby bylo snadné v daném uzlovém bodě putování zahájit, ukončit nebo na několik dní přerušit.

Jižní stezka je rovněž velmi vhodná pro putování na kole, cyklistická varianta Jižní stezky měří celkem 1084 km a lze ji zvládnout za 2-3 týdny. Velkou část lze rovněž projet na lyžích, celkem Jižní stezka nabízí 319 km lyžařských tras, z velké části strojově upravovaných.

Stezky Via Czechia představují ucelený, důkladně zmapovaný a podrobně popsaný systém nejdelších turistických a poutních dálkových tras v České republice. Via Czechia přidala k Severní a Jižní stezce v roce 2022 dvě nové dálkové stezky – Stezku středozemím a Stezku Slezskem. Celkem 4 trasy jsou vyznačeny samostatně pro pěší turistiku, cykloturistiku nebo zimní turistiku na lyžích. Celková délka všech tras Via Czechia činí 7.170 km.  Podrobné informace, online mapy, gpx soubory a itinerář ke stažení najdeš na webu www.viaczechia.cz

Ubytování a jídlo

Ubytování na Jižní stezce leží minimálně každých 20-25 km, potraviny lze doplňovat průběžně dle potřeby.

Potřebné vybavení

standardní vybavení pro vícedenní treking

Orientační rozpis po dnech

1.-3. – Moravskoslezské Beskydy – 52 km
4.-5. – Javorníky – 45 km
6.-10. – Bílé Karpaty – 110 km
11.-13. – Dolnomoravský úval – 84 km
14.-16. – Mikulovská vrchovina a Dyjsko-svratecký úval – 80 km
17.-22. – Českomoravská vrchovina – 138 km
23.-27. – Třeboňsko a Novohradské hory – 121 km
28.-35. – Šumava – 192 km
36.-41. – Všerubská vrchovina a Český les – 165 km
42.-44.- Chebská pánev a Smrčiny – 64 km

DOPORUČUJEME: Nejširší nabídku průvodců, map a knih o Via Czechia (turistických i cyklistických) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovate nebo na e-shopu KnihyNaHory.cz

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: