Klettersteig Norwand Krippenstein: exponované lezení nad Halštatským jezerem
Feraty

Klettersteig Norwand Krippenstein: exponované lezení nad Halštatským jezerem

Zajištěná cesta Klettersteig Norwand Krippenstein stoupá severní stěnou hory Krippenstein (2108 m), která se zvedá nad Halštatským jezerem (Hallstätter See) v oblasti Solné komory a nabízí fantastické výhledy na zaledněný Dachstein.

Solná komora – Rakousko

Nejvyšší bod
2108 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata E
Lanovky

Krippensteinbahn

Celkový čas
2-3 hodiny
Doba lezení

1,5 hod.

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Cesta patří mezi nejnáročnější zajištěné cesty v Rakousku. Skutečně připraveným lezcům však bude zdrojem nevšedního zážitku a dávky adrenalinu, o které se postarají náročné úseky v exponovaných místech monolitu stěny s dechberoucími výhledy do hlubin s modrou hladinou jezera.

K vrcholu hory vede lanovka, jejíž dolní stanice je nedaleko města Obertraun. U mezistanice lanovky se nachází ledová jeskyně, která stojí za návštěvu. Vrchol Krippenstein nabízí skvělé výhledy na Dachstein a jeho ledovec. Nedaleko vrcholu se nachází slavná prosklená vyhlídka Five Fingers – Pět prstů, která je volně přístupná.

Článek a video připravil zakladatel značky High Point Zikmund Schwarzkopf alias Síga pro web www.highpoint.cz

Český výrobce High Point se pro outdoorové nadšence stal synonymem kvality, špičkových materiálů a precizního řemeslného zpracování. V jeho nabídce najdeme vybavení na ferraty, treky, horolezectví a další outdoorové aktivity a pobyt v přírodě. Výrobky High Point jsou vyráběny i vyvíjeny s maximální péčí ve vlastní dílně v Sušici.

Autor článku, Zikmund Schwarzkopf alias Síga, není úplně typický český důchodce. Celý život rád lezl po horách, a tak se na „stará kolena“ vrhnul na lezení ferrat a chození treků, ze kterých připravuje články a videoprůvodce. Přečti si rozhovor se zakladatelem značky High Point, v němž zavzpomínáme na jeho horolezecké i podnikatelské začátky, vyhoštění z tádžických hor i trekování v exotických destinacích…

Příjezdové místo

obec Obertraun

Výchozí bod

Od horní stanice lanovky, kterou doporučujeme využít, se dáme pohodlnou cestou k vyhlídce 5 Fingers. Cesta je značena ukazateli. Něco za polovinou vzdálenosti k vyhlídce se nachází rozcestník s plánkem. Odtud se dáme doprava již kamenitou žlutě značenou stezkou. První část nástupu je vlastně asi 500 metrů dlouhý traverz, lehkou převážně klesající ferratou maximálně za A/B, která nás zavede ke skalnímu hrotu se siluetou kamzíka – Gams. Odtud přímo vzhůru k vrcholu vede ferrata Dachstein Gams za C. Náš směr však pokračuje dál traverzem, který již můžeme považovat za součást ferraty Norwand.

Výstup

Od Kamzíka tedy pokračujeme dál traverzem do severní stěny hory. Traverz je zpočátku snadný za A/B a dál klesá. Později však následují strmé stupně za C/D a D. Přes stupně sestoupíme na lanový most a dál snadno pod 15 metrů vysoký žebřík.

Odtud již začíná vlastní vertikální výstup stěnou. Nejprve překonáváme zavěšený žebřík za B, z něhož vylézáme do koutové spáry za C/D. Po koutu následuje úsek za C, ze kterého vstoupíme do kolmého a exponovaného místa za D/E.

Následuje obtížný vysilující úsek, kde se střídají místa za C/D, D/E a D. Tento úsek ukončíme pohodlnou plošinkou – Base-Exit. Z plošinky přes pasáže za C a D vylézáme do snadného úseku za A/B. Odtud přes hranu vstoupíme do klíčového místa celé cesty. Je jím převislý kout za E, který přejde v relativně dlouhý úsek za D. Celý výstup ukončíme za A/B a A.

Výlez z ferraty je nedaleko vyhlídky 5 prstů. Po celé délce výstupu je dostatek umělých postupových bodů, ale rozumně a s citem umístěných. Řada za sebou jdoucích náročných úseků vyžadují zkušenost, sílu, vytrvalost a i psychickou odolnost.

TOPO ferraty Klettersteig Norwand Krippenstein ke stažení na webu  Bergsteigen.com

Sestup

Od vyhlídky 5 Fingers pohodlnou cestou s krásnými výhledy dojdeme k horní stanici lanovky za 15 min.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: