HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Reunion GR 2: napříč celým ostrovem od severu k jihu přes oblast Cirques i sopku Piton de la Fournaise
Treky

Reunion GR 2: napříč celým ostrovem od severu k jihu přes oblast Cirques i sopku Piton de la Fournaise

Dálková trasa přes celý Reunion od severu k jihu (nebo obráceně) přes oblast impozantních zborcených kalder Cirques i aktivní vulkán Piton de la Fournaise.

Reunion – Reunion

Typ
11 a více denní
Stát
Reunion
Další státy
Reunion
Počet dní
14
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad
Délka
140 km
Nejvyšší bod
3070 m n. m.
Převýšení
7850 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Krajina na Reunionu je neuvěřitelně krásná – zelené strmé srázy se tyčí prudce vzhůru, ze skalnatých stěn tu padají bílé stuhy vodopádů, výhledy z hran kalder (zvané remparts) berou dech. Členitý terén, poměrně velké převýšení a celkem teplé klima činí trek náročnějším.

Trek prochází napříč celým ostrovem. Nejprve vede přes dvě z trojice zborcených sopečných kalder (kráterů) nazývaných Cirques. Jsou na sebe nalepené jako trojlístek a od sebe je dělí vždy skalnatá hradba, která přesahuje dva tisíce metrů. V místě, kde se všechny tři kaldery potkávají, se tyčí nejvyšší bod ostrova Piton des Neiges (3070 m).

Venička Ilet des Lataniers je zasazená do zelených svahů Cirque Mafate, Reunion.Venička Ilet des Lataniers je zasazená do zelených svahů Cirque Mafate, Reunion.

Na severu trek prochází nejdivočejší z kalder, Cirque Mafate, kam nevedou žádné silnice, vesničky jsou tu zásobované vrtulníkem a místní tu žijí naprosto jiným životním tempem. Pak sestoupí do kaldery Cirque Cilaos, kde se dá v městečku dokoupit zásoby nebo si dopřát zážitky v podobě canyoningu, který je tu vyhlášený.

Zpátky do hor nás cesta zavede pod nejvyšší vrchol ostrova, Piton des Neiges (3070 m), na který se vyplatí udělat odbočku na východ slunce.

Přes travnaté horské pláně Plaine des Cafres se přehoupneme pod aktivní vulkán Piton de la Fournaise (doporučuju zařadit jednodenní výlet přes lávová pole ke kráteru) a nakonec sestoupíme do městečka Basse Vallée na divokém jižním pobřeží, které tvoří zejména černé útesy.

Piton de la Fournaise v ranním světle, Reunion. Na túru vyrazte ráno, odpoledne se většinou objeví oblačnost.Piton de la Fournaise v ranním světle, Reunion. Na túru vyrazte ráno, odpoledne se většinou objeví oblačnost.

Ubytování a jídlo

Chaty: Po trase je dostatek dobře spravovaných chat, tzv. gite, takže se dá trek absolvovat nalehko. Většinou se spí ve společných noclehárnách na palandách, polštář a deku dostanete, není od věci vlastní vložka do spacáku. Cena za osobu se pohybuje podle sezony 17 – 19 euro, možné je objednat si (nejlépe předem) večeři za 16 – 19 euro nebo snídani 6 – 7 euro. Rezervovat je dobré předem na http://gites-de-france-reunion.com.

Seznam chat od severu k jihu:

Gîte de la Plaine des Chicots (1850 m)

V Dos D´Ane více možností

V celé kaldeře Mafate dostatek chat, v každé vesnici je aspoň jedna, ale spíš několik

V Cilaos je velký výběr ubytování – včetně AirBNB.

Pokud chcete na Piton den Neiges, včas si zarezervujte spaní na Gite de la Caverne Dufour – není tam moc kde postavit stan a o nocleh je tu velký zájem. Pár kamenných ohrádek na stany jsme ale viděli kousek pod vrcholem u cesty (alternativa pro dobrodruhy).

Bourg Murrat více možností

Gite du Volcan – jediná možnost ubytování u Piton de la Fournaise, je o ni velký zájem, včas rezervujte!

Stan: oficiálních kempů je na Reunionu málo, ale s přespáním u odlehlých odpočivadel nebyl problém. Někde je povolený bivak (tedy postavit stan se západem slunce a sbalit ho s východem slunce) – např. u chaty Gite de Bebour Belouve. V kaldeře Mafate jsou tolerované kempoviště ve vesnicích: Marla (zdarma), Roche Platte, La Nouvelle, Ilet des Orangers (8 eur/osoba), pár pěkných míst je také v okolí vodopádu Trois Roches (mimo tuto trasu). Na Piton de la Furnaise je kempování kvůli bezpečnosti zakázáno. Pozor, kvůli dost členitému a zarostlému terénu není snadné najít místo na stan úplně všude, je dobré dopředu trochu plánovat a také rozvrhnout hospodaření s vodou.

Jídlo se dá dokoupit ve vesničkách v Mafate, větší market je v Cilaos a Plaine des Palmistes, obchod najdete i v Bourg Murrat.

Potřebné vybavení

Běžné trekové vybavení, pevnou obuv.

Nad vesnicí Roche Plate, Cirque Mafate, Reunion.Nad vesnicí Roche Plate, Cirque Mafate, Reunion.

Crater Dolomieu, Piton de la Fournaise, Reunion.Crater Dolomieu, Piton de la Fournaise, Reunion.

Pavouk Nephila inaurata je sice velký asi jako golfový míček, ale není jedovatý. Na Reunionu žádní jedovatí tvoři nežijí.Pavouk Nephila inaurata je sice velký asi jako golfový míček, ale není jedovatý. Na Reunionu žádní jedovatí tvoři nežijí.

Prohlédněte si celou fotogalerii…

Přístup na začátek

Saint Denis je hlavní město, takže doprava snadno autobusem, oficiálně trek začíná severně od města, dá se tam dojít pěšky nebo najít nějakou místní dopravu.

Přístup z konce

Basse Vallée je na pobřeží u hlavní silnice, jezdí sem autobusy.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Pozor na období cyklonů - listopad až duben! Je potřeba sledovat aktuální informace.

Počet lidí za rok (odhadem)

300

Základní trasa

Saint Denis – Gîte de la Plaine des Chicots – Dos D´Ane, Aurére – Ilet a Maheur – Grand Place – Cayenne – Ilet des Orangers – Reche Platte – La Nouvelle – Marla – Col de Taïbit – Cilaos – Gite Caverne Dufour – Mourg Murrat – Gite du Volcan –Basse-Vallée Možné jsou samozřejmě různé alternativy zkrácení/prodloužení, stačí se inspirovat na mapy.cz

Orientační rozpis po dnech

1. den: Saint Denis (0 m) – Gîte de la Plaine des Chicots (1850 m): 15 km, ↑ 2000 v. m, ↓200 v. m

2. den: Gîte de la Plaine des Chicots (- možná odbočka na Roche Ecrite, 2276 m) – Dos D´Ane (1000 m) + odbočka na vyhlídku Cap Noir: 10 km, ↑ 500 v. m, ↓1300 v. m

3. den: Dos D´Ane – Deux Bras (200 m) – Aurere (900 m): 11 km, ↑ 1400 v. m, ↓1500 v. m

4. den: Aurére – Ilet a Maheur (850 m) – Ilet a Bourse (850 m) – Grand Place (800 m) – Cayenne (550 m) – Ilet des Lataniers (500 m) – Ilet des Orangers (1000 m): 11 km, ↑ 1400 v. m, ↓1400 v. m

celá etapa se dá zkrátit podél řeky Riviere des Galets po GR3 a dojít až do Roche Plate

5. den: Ilet des Orangers – Roche Plate (1100 m) – La Nouvelle (1500 m): 10 km, ↑ 1600 v. m, ↓1150 v. m

6. den: La Nouvelle – Marla (1600 m) – Col de Taibit (2050 m) – Cilaos (1200 m): 16 km, ↑ 1900 v. m, ↓2100 v. m

při sestupu ze sedla Taibit se ve výšce cca 1200 m křižuje silnice z Cilaos do Ilet á Cordes – jezdí tu autobus, je možné si cestu zkrátit

7. den: Cilaos – Le Bloc (1350 m) – Gite du Caverne Dufour (2450 m): 8 km, ↑ 1700 v. m, ↓500 v. m

(možnost nalehko vyběhnout na východ slunce na Piton des Neiges (3070 m) – ↑ ↓ 3 – 4 h, 570 v. m)

8. den: Gite du Caverne Dufour – silnice mezi Bourg Murrat a Plaine des Palmistes (1600 m): 14 km, ↑ 400 v. m, ↓1100 v. m

ubytování asi v Bourg Murrat, pokud jste byli na východu slunce na Piton des Neiges, bude to dost dlouhý den

trasa se dá ještě prodloužit přes chatu Gite du Bebour Belouve s jednodenním výletem skrz les Tamarindů (místních endemitických jehličnanů) na vyhlídku na vodopád Trou de Fer a pak sestoupit do Plaine des Palmistes a znovu se napojit na trasu GR2

9. den: silnice mezi Bourg Murrat a Plaine des Palmistes – Piton Textor (2163 m) – Plaine des Sables (2300 m) – Gite du Volcan (2250 m): 18 km, ↑ 1200 v. m, ↓600 v. m

Doporučuju zařadit celodenní výlet na ke kráteru aktivního vulkánu Piton de la Fournaise (2512 m – vyhlídka), spaní znovu na Gite du Volcan

10. den: Gite du Volcan – Piton de Bert (2274 m) – Piton Ramond (2110 m) – Gîte de Basse-Vallée (630 m): 17 km, ↑ 1200 v. m, ↓600 v. m

11. den: Gîte de Basse-Vallée – Basse Vallée (0 m): 6 km, ↓700 v. m

Je potřeba plánovat podle toho, zda jdete se stanem nebo budete ubytovaní v chatách (gite).

Mapa GR2 Reunion.Mapa GR2 Reunion.

Další možnosti túr v okolí

Pěkný čtyřdenní okruh se dá podniknout po kaldeře Mafate po GR 3, případně jejích variacích. Dalším oblíbeným pětidenním okruhem je GR1, vede kolem hory Piton des Neiges po kalderách Mafate, Salazie a Cilaos.

Populární je jednodenní výstup na aktivní sopku Piton de la Fournaise od chaty Gite du Volcano.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: