Nejlepší vybavení na ledovec: výběr testerů Světa outdooru

Nejlepší vybavení na ledovec: výběr testerů Světa outdooru

Mačky, cepín, lano, sedák a karabiny… A co ještě by ti nemělo chybět na ledovec? Redakce Světa outdooru připravila výběr nejlepšího vybavení na ledovec pro tuto sezónu.

Výběr týmu Světa outdooru a horského vůdce UAIGM Vojtěch Dvořáka obsahuje položky, které odpovídají trendům, které sledujeme pravidelně na veletrzích a na trhu, ale taktéž i osobním zkušenostem. Je to vybavení, které buď sami používáme, nebo bychom si vzali na ledovec.

JSME ODBORNÍCI NA VYBAVENÍ

Testujeme od roku 1997. Více než 1000 produktů. Přes 14 000 hodin testování na stovkách výprav do celého světa.
V týmu testerů Světa outdooru, vedeném horským vůdcem UIAGM Vojtou Dvořákem, je řada špičkových sportovců a lidí, kteří outdoorové vybavení používají doslova denně. Sledujeme trendy a účastníme se odborných akcí u nás i v zahraničí. Na každé recenzi pracuje více lidí. Snažíme se stále zlepšovat a učit.
Výsledek recenze si nelze koupit. Stejně jako zařazení do výběru nejlepšího vybavení.

Podrobné recenze lezeckého vybavení

Tipy na ledovcové vybavení jsou technického rázu a neobsahují tipy na oblečení, batohy, lezecké vybavení na skály ani boty.

Horský vůdce Vojta Dvořák připravil metodické střípky pro vysokohorskou turistiku a zejména pohyb na ledovci. Dozvíš se, jak se správně navázat a nespadnout do trhliny a co dělat, když do trhliny spadneš.

Vezmeme to od hlavy k patě. Jak jinak?

Přilba nebo helma? Jak je to správně?

Důležitá součást výbavy. A na ledovci často podceňovaná. Když se do všeho vrháte po hlavě, snadno se můžete zranit. Takže helma může zabránit úrazu hlavy při skoku do trhliny, ale taky chrání před padajícími kameny či kusy ledu.

helma-camp-stormhelma-mammut-crag-senderhelma-singing-rock-penta
Camp StormMammut Crag SenderSinging Rock Penta
Helma z řady fast and light. Váží 230 g. Má 22 otvorů pro odvětrávání.
Recenze helmy Storm
Odlévaná konstrukce s EPS jádrem a kevlarovými výztuhami.Velikost UNI (51 – 60 cm) díky páskovému upínacímu systému.
Cena od 1493 KčCena od 1319 KčCena od 1349 Kč

Úvazek

Použít můžete jakýkoliv lezecký, ale speciální ledovcové nebo skialpinistické lze obléknout i s mačkami či s lyžemi na nohou. Na ledovci nepoužíváme celotělové nebo kombinované úvazky.

sedak-rock-empire-superlightsedak-petzl-altitudesedak-blue-ice-CHOUCAS-3-0
Rocke Empire SuperlightPetzl AltitudeBlue Ice Choucas 3.0
Hmotnost pouhých 146 g. Ve své době nejlehčí na světě!Optimalizovaný pro chůzi, oceníte ho i na skialpech. Hmotnost 160 g (L).Lehčeji to už nepůjde – z dílny francouzských mistrů přichází 142g sedák.
Cena od 799 KčCena od 1499 KčCena od 1559 Kč

Turistický cepín

Lehký cepín s rovným či mírně prohnutým a delším topůrkem. Jak dlouhý? Při držení v ruce, která svírá cepín za hlavici podél těla, sahá jeho konec cca od poloviny lýtka až ke kotníku. Důležité jsou i dostatečně velká oka v hlavici či na konci cepínu tak, aby tam šlo cvaknout třeba i HMS karabinu. Tento požadavek na trhu splňuje hodně málo cepínů!

cepin-rock-empire-chackan_2020cepin-petzlcepin-Edelrid_Attila_Tec
Rock Empire ChackanPetzl Summit EVOEdelrid Attila Tec
Jednoduchý cepín, který je dostupný ve třech délkách (55, 60 a 65 cm).Moderní, technicky tvarovaný cepín ideální pro VHT a ledovcovou turistiku.Technický cepín s patentovanou sklápěcí opěrkou ruky a prohnutým topůrkem.
Cena od 1251 KčCena od 2899 KčCena od 2218 Kč

Lano

Dynamické horolezecké lano, buď jednoduché, nebo poloviční. Vždy v dostatečné délce. A takové, které má vodoodpudivou úpravu, je vůbec nejlepší.

lano-MASTER-8-5lano-beallano-edelrid-APUS PRO DRY 7-9_60 icemint
Tendon MASTER 8.5Beal Ice Line 8,1mm Unicore Golden DryEDELRID Apus PRO DRY 7,9
Lano s kompletní impregnací Complet shield a certifikací jako poloviční i dvojité lano.Super lehké poloviční lano s s revoluční úpravou UniCORE a impregnací opletu i jádra.Další lano s impregnací Pro Dry a ekologickou výrobou.
Cena od 2329 Kč (50 m)Cena od 2781 Kč (50 m)Cena od 3999 Kč (60 m)

Karabiny s pojistkou pro spojení s lanem na ledovci

Karabiny, kterými se připojíme k lanu – nejlépe s kvalitní pojistkou zámku. A další karabiny potřebujeme pro vytvoření kladkostroje.

karabina-grivel-clepsydrakarabina-petzl-ball-lockkarabina-ct-concept-tgl-elox
Grivel Clepsydra L K10GPetzl Am´D Ball-LockClimbing Technology Concept TGL elox
Unikátní karabina s příčkou proti přetočení a dvojitkou západkou.Karabina horských vůdců pro navazování na ledovci.HMS s automatickou pojistkou Triplex Triple lock.
Cena od 469 KčCena od 456 KčCena od 511 Kč

Sešité smyce

Alespoň jedna, lepší dvě sešité smyce o délce 120 cm. Ty z materiálu dyneema jsou lehčí a tenčí, čili je můžete provléknout okem skoby nebo z nich nouzově vytvořit i prusík. Ty širší se hodí pro jištění na hrotech.

smycka-re-dyneema-10smycka-aramid-edelridMammut Magic Sling 12-0
Rock Empire DYN 10 mmEdelrid Aramid Cord SlingMammut Magic Sling 12.0
Dyneemová smyčka o délce 120 cm o šířce 10 mm.Kulatá smyčka z pevného aramidu. Zajímavá alternativa k plochým smyčkám.Robustní smyčka má jádro z vláken Dyneema®, které je kryté odolným opletem. 
Cena od 320 Kč (110 cm)/ 392 Kč (140 cm)Cena od 479 Kč (120 cm)Cena od 329 Kč (120 cm)

I to nejlepší vybavení je potřeba umět správně používat, proto čti: Metodika pohybu po ledovci

Reep šňůra neboli prusík

Pomocná kulatá statická šňůra s vysokou nosností, s jejíž pomocí můžeme vytvořit Prusíkův uzel nebo jiný zadrhávací uzel či nouzově použít jako prodloužené kotvení nebo jiné záchranné techniky. Vyzkoušené délky: 2 x 1,5 m a 1 x 3 m. Průměr 6 mm. Tenčí prusíky mohou sice lépe držet, ale nemají dostatečnou pevnostní rezervu.

prusik-reep-touch-tendon-6prusík-beal-jammyprusik-beal_6
Tendon Reep 6.0Beal Jammy 5,5 mmBeal Rep smyce 6 mm
Speciálně upravený polyamid dává této reep šňůře unikátní vlastnosti.Prusíková šitá smyčka o průměru 5,5 mm s aramidový jádrem a opletem z polyamidu. .Měkká a na ohmat příjemná repka.
Cena od 23 Kč (100 cm)Cena od 305 Kč (60 cm)Cena od 23 Kč (100 cm)

Turistické mačky

Mačky, které disponují deseti nebo dvanácti hroty a je možné je upnout na jakoukoliv pevnější kotníkovou botu. Měly by mít vyhazováky na sníh. Přesvědčte se, že typ maček sedí k vašim botám. Někteří výrobci nabízí mačky, které dík modulárnímu systému můžete přizpůsobit na jakoukoliv botu.

mačky-rock-empirepetzl-macky-irvis-hybrid-lemacky-camp-ascent
Rock Empire MachkiPetzl Irvis HybridCamp Ascent
Univerzální ocelové dvanáctihroté mačky, které jsou vhodné pro VHT.Skladné a lehké multi mačky se semi i automatickým upínáním.Jedny mačky, které umí být automatické i poloautomatické.
Cena od 2325 KčCena od 3529 KčCena od 2781 Kč

Může se hodit

Kladky

kladka-sigr-malakladka-ct-dualkladka-Grivel Roller L K14R
Singing Rock – kladka maláClimbing Technology DualGrivel Roller
Malá kladka s výklopnými bočnicemi a min. hmotností (92 g).Do této inovativní kladky můžete vložit dvě lana a vytvořit tak ještě účinnější kladkostroj.Další integrovaná kladka do karabiny s unikátním systémem twin-gate.
Cena od 340 KčCena od 620 KčCena od 620 Kč

Šplhadla a blokanty

blokant-edelrid-spoc-vybaveni-na-ledovecpetzl-microct-roll-n-lock
Edelrid SpocPetzl MicrotraxionClimbing Technology RollNlock
Ultralehká kladka (60 g), která je určená na tahání břemen, při záchraně, ale i jako blokant pro výstup po laně.Lehká a velmi efektivní kladka s blokantem.Lehká kladka s kluzným ložiskem a blokantem šetrným k lanu.
Cena od 1594 KčCena od 1784 KčCena od 1709 Kč

Ledovcové šrouby a sněhové kotvy

sroub-grivelsroub-petzlsroub-sigr
Grivel 360°Petzl Laser Speed LightSinging Rock Quickspin L17
Ledovcový šroub nejvyšší kvality se sklápěcí kličkou.Odlehčený šroub do ledu s integrovanou kličkou, aluminiovým tělem a ocelovým vrtákem.Šroub do ledu s duralovou plaketou a sklopnou kličkou.
Cena od 1749 KčCena od 1850 KčCena od 1159 Kč

Vždy s sebou

lekarnicka life system MOUNTAINcelovka-ledlenser_MH5lifesystems-mountain-protection
Lifesystems Mountain First Aid KitLedlenser MH5LifeSystems Mountain SPF 50+ opalovací krém 20 ml
Velmi dobře vybavená lékárnička, která je určena pro vysokohorské túry. Obsahuje 52 položek. Dobíjecí  čelovka s výkonem až 400 lm a dosvitem na vzdálenost 180 m.
Recenze čelovky MH5
Krém s velmi silným faktorem ochrany SPF50+ ochrání vaši pleť před spálením a balzám na rty ve víčku tuby zabrání vysoušení a praskání rtů.
Cena od 999 KčCena od 799 KčCena od 208 Kč

Testeři Světa outdooru připravili výběr nejlepšího vybavení:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: