Nejlepší vybavení na ledovec: výběr testerů Světa outdooru

Nejlepší vybavení na ledovec: výběr testerů Světa outdooru

Mačky, cepín, lano, sedák a karabiny… A co ještě by ti nemělo chybět na ledovec? Redakce Světa outdooru připravila výběr nejlepšího vybavení na ledovec pro tuto sezónu.

Výběr týmu Světa outdooru a horského vůdce UAIGM Vojtěch Dvořáka obsahuje položky, které odpovídají trendům, které sledujeme pravidelně na veletrzích a na trhu, ale taktéž i osobním zkušenostem. Je to vybavení, které buď sami používáme, nebo bychom si vzali na ledovec.

JSME ODBORNÍCI NA VYBAVENÍ

Testujeme od roku 1997. Více než 1000 produktů. Přes 14 000 hodin testování na stovkách výprav do celého světa.
V týmu testerů Světa outdooru, vedeném horským vůdcem UIAGM Vojtou Dvořákem, je řada špičkových sportovců a lidí, kteří outdoorové vybavení používají doslova denně. Sledujeme trendy a účastníme se odborných akcí u nás i v zahraničí. Na každé recenzi pracuje více lidí. Snažíme se stále zlepšovat a učit.
Výsledek recenze si nelze koupit. Stejně jako zařazení do výběru nejlepšího vybavení.

Podrobné recenze lezeckého vybavení

Tipy na ledovcové vybavení jsou technického rázu a neobsahují tipy na oblečení, batohy, lezecké vybavení na skály ani boty.

Horský vůdce Vojta Dvořák připravil metodické střípky pro vysokohorskou turistiku a zejména pohyb na ledovci. Dozvíš se, jak se správně navázat a nespadnout do trhliny a co dělat, když do trhliny spadneš.

Vezmeme to od hlavy k patě. Jak jinak?

Přilba nebo helma? Jak je to správně?

Důležitá součást výbavy. A na ledovci často podceňovaná. Když se do všeho vrháte po hlavě, snadno se můžete zranit. Takže helma může zabránit úrazu hlavy při skoku do trhliny, ale taky chrání před padajícími kameny či kusy ledu.

helma-camp-storm
Camp StormPetzl BoreaSinging Rock Hex
Helma z řady fast and light. Váží 230 g. Má 22 otvorů pro odvětrávání púři náročném pohybu v horách.
RECENZE
Pro dámy. Borea od značky Petzl má praktickou čelenku navrženou k nošení s culíkem, a proto je helma ideální pro všechna vaše dobrodružství!Odolná plně odvětraná přilba pro horolezectví, alpinismus a další lezecké aktivity. Hmotnost 300 g (vel. M)
RECENZE
Cena 1 493 KčCena 1 269 KčCena 1 260 Kč

Úvazek

Použít můžete jakýkoliv lezecký, ale speciální ledovcové nebo skialpinistické lze obléknout i s mačkami či s lyžemi na nohou. Na ledovci nepoužíváme celotělové nebo kombinované úvazky.

Singing Rock SeracPetzl FlyBlue Ice Choucas Pro
Velmi lehký sedák navržený pro VHT nebo přechody ledovce. S úžasnou hmotností pod 100 g a výbornou sbalitelností je sedák předurčen pro styl „fast and light“. Jeho konstrukce je unikátní především proto, že pro zapínání nejsou potřeba žádné kovové spony. Hmotnost 130 g (M).Jeho jednoduchý a minimalistický design zajišťuje pohodlí a praktičnost: má čtyři materiálová oka a čtyři poutka na šrouby do ledu. Ve velikost M pouhých 140 g.
Cena 1 485 KčCena 2 299 KčCena 1 559 Kč

Turistický cepín

Lehký cepín s rovným či mírně prohnutým a delším topůrkem. Jak dlouhý? Při držení v ruce, která svírá cepín za hlavici podél těla, sahá jeho konec cca od poloviny lýtka až ke kotníku. Důležité jsou i dostatečně velká oka v hlavici či na konci cepínu tak, aby tam šlo cvaknout třeba i HMS karabinu. Tento požadavek na trhu splňuje hodně málo cepínů!

cepin-petzl
Black Diamond SWIFTPetzl Summit EVOCAMP CORSA ALPINE
Klasický cepín pro náročné uživatele. Lehce zakřivené topůrko pro lepší švih. Strmé kuloáry, náročné hřebenové túry- tady je Swift jako doma.Moderní, technicky tvarovaný cepín ideální pro VHT a ledovcovou turistiku.Velmi lehký cepín vhodný pro ledovcovou turistiku a skialpinismus. Délky 55 – 65 cm.
Cena 3 599 KčCena 2 899 KčCena 2 218 Kč

Lano

Dynamické horolezecké lano, buď jednoduché, nebo poloviční. Vždy v dostatečné délce. A takové, které má vodoodpudivou úpravu, je vůbec nejlepší.

lano-MASTER-8-5lano-beallano-edelrid-APUS PRO DRY 7-9_60 icemint
Tendon MASTER 8.5Beal Ice Line 8,1mm Unicore Golden DryEDELRID Apus PRO DRY 7,9
Lano s kompletní impregnací Complet shield a certifikací jako poloviční i dvojité lano.Super lehké poloviční lano s s revoluční úpravou UniCORE a impregnací opletu i jádra.Další lano s impregnací Pro Dry a ekologickou výrobou.
Cena 2 329 Kč (50 m)Cena 2 781 Kč (50 m)Cena 3 999 Kč (60 m)

Karabiny s pojistkou pro spojení s lanem na ledovci

Karabiny, kterými se připojíme k lanu – nejlépe s kvalitní pojistkou zámku. A další karabiny potřebujeme pro vytvoření kladkostroje.

karabina-grivel-clepsydrakarabina-petzl-ball-lock
Grivel Clepsydra L K10GPetzl Am´D Ball-LockRock Empire 2TAP 3T
Unikátní karabina od italského výrobce Grivel s příčkou proti přetočení a bezpečnou dvojitou západkou.Karabina horských vůdců pro navazování na ledovci. Samovolné otevření je takřka vyloučené.Karabina s tri-lockovou pojistkou zámku. Pro otevření karabiny je třeba udělat tři nezávislé pohyby. Fixační příčka zamezuje přetočení karabiny v jisticím oku sedáku.
Cena 469 KčCena 456 KčCena 519 Kč

Sešité smyce

Alespoň jedna, lepší dvě sešité smyce o délce 120 cm. Ty z materiálu dyneema jsou lehčí a tenčí, čili je můžete provléknout okem skoby nebo z nich nouzově vytvořit i prusík. Ty širší se hodí pro jištění na hrotech.

smycka-re-dyneema-10smycka-aramid-edelridMammut Magic Sling 12-0
Rock Empire DYN 10 mmEdelrid Aramid Cord SlingMammut Magic Sling 12.0
Dyneemová smyčka o délce 120 cm o šířce 10 mm. Pro jištění a vytváření jistících stanovišť na ledovci.Kulatá smyčka z pevného aramidu. Zajímavá alternativa k plochým smyčkám.Robustní smyčka má jádro z vláken Dyneema®, které je kryté odolným opletem. 
Cena 320 Kč (110 cm)/ 392 Kč (140 cm)Cena 479 Kč (120 cm)Cena 329 Kč (120 cm)

I to nejlepší vybavení je potřeba umět správně používat, proto čti: Metodika pohybu po ledovci

Reep šňůra neboli prusík

Pomocná kulatá statická šňůra s vysokou nosností, s jejíž pomocí můžeme vytvořit Prusíkův uzel nebo jiný zadrhávací uzel či nouzově použít jako prodloužené kotvení nebo jiné záchranné techniky. Vyzkoušené délky: 2 x 1,5 m a 1 x 3 m. Průměr 6 mm. Tenčí prusíky mohou sice lépe držet, ale nemají dostatečnou pevnostní rezervu.

prusik-reep-touch-tendon-6prusík-beal-jammyprusik-beal_6
Tendon Reep 6.0Beal Jammy 5,5 mmBeal Rep smyce 6 mm
Speciálně upravený polyamid dává této reep šňůře unikátní vlastnosti. Včetně vysoké pevnosti!Prusíková šitá smyčka o průměru 5,5 mm s aramidový jádrem a opletem z polyamidu. Vhodná na slanění s prusíkem.Měkká a na ohmat velmi příjemná repka.
Cena 23 Kč (100 cm)Cena 305 Kč (60 cm)Cena 23 Kč (100 cm)

Turistické mačky

Mačky, které disponují deseti nebo dvanácti hroty a je možné je upnout na jakoukoliv pevnější kotníkovou botu. Měly by mít vyhazováky na sníh. Přesvědčte se, že typ maček sedí k vašim botám. Někteří výrobci nabízí mačky, které dík modulárnímu systému můžete přizpůsobit na jakoukoliv botu.

mačky-rock-empirepetzl-macky-irvis-hybrid-lemacky-camp-ascent
Rock Empire MachkiPetzl Irvis HybridCamp Ascent
Univerzální ocelové dvanáctihroté mačky, které jsou vhodné pro VHT. Odolné. Takřka nezničitelné.Skladné a lehké multi mačky se semi i automatickým upínáním a páskem z dyneemy.Jedny mačky, které umí být automatické i poloautomatické.
Cena 2 325 KčCena 3 529 KčCena 2 781 Kč

Může se hodit

Kladky

kladka-ct-dualkladka-Grivel Roller L K14R
Petzl OSCILLANTEClimbing Technology DualGrivel Roller
Malá kladka s výklopnými bočnicemi a min. hmotností pouhých 42 g!Do této inovativní kladky můžete vložit dvě lana a vytvořit tak ještě účinnější kladkostroj.Další integrovaná kladka do karabiny s unikátním systémem twin-gate.
Cena 379 KčCena 620 KčCena 620 Kč

Šplhadla a blokanty

blokant-edelrid-spoc-vybaveni-na-ledovecpetzl-micro
Edelrid SpocPetzl MicrotraxionPetzl TIBLOC
Ultralehká kladka (60 g), která je určená na tahání břemen, při záchraně, ale i jako blokant pro výstup po laně.Lehká a velmi efektivní kladka s blokantem. Takřka povinná výbava pro alpinisty a horské vůdce.Velmi jednoduchý, bez jakýchkoli pohyblivých částí a přesto účinný. Použijete ho při nouzovém výstupu po laně, při budování kladkostrojů nebo při záchraně z trhliny.
Cena 1 594 KčCena 1 784 KčCena 759 Kč

Ledovcové šrouby a sněhové kotvy

sroub-petzlsroub-sigr
BLUE ICE AERO LITE ICE SCREWPetzl Laser Speed LightSinging Rock Quickspin L17
Aero Lite jsou jedny z nejlehčích šroubů do ledu s inovativním 3 hrotým zubovým ostří pro snadné navrtání za všech podmínek.Odlehčený šroub do ledu s integrovanou kličkou, aluminiovým tělem a ocelovým vrtákem.Šroub do ledu s duralovou plaketou a sklopnou kličkou.
Cena 1 769 KčCena 1 850 KčCena 1 159 Kč

Vždy s sebou

lekarnicka life system MOUNTAINcelovka-ledlenser_MH5
Lifesystems Mountain First Aid KitLedlenser MH5UV CONTROL TUB & STICK SPF 30
Velmi dobře vybavená lékárnička, která je určena pro vysokohorské túry. Obsahuje 52 položek. Dobíjecí  čelovka s výkonem až 400 lm a dosvitem na vzdálenost 180 m.
RECENZE
Všechny produkty od firmy UV Control jsou 100% přírodního složení.
Cena 999 KčCena 799 KčCena 181 Kč

Jak jsme vybavení vybírali?

Výběr nejlepšího vybavení na ledovec je dílem týmu testerů a spolupracovníků Světa outdooru. Garantem článku je horský vůdce Vojtěch Dvořák a podíleli se na něm také šéfredaktorka Světa outdooru Natálie Kohoutková, Ondřej Müller, David Gladiš, Martin Slezáček a další.

Testeři Světa outdooru připravili výběr nejlepšího vybavení:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: