Přechod Madeiry: ostrova věčného jara
Treky

Přechod Madeiry: ostrova věčného jara

Ostrov Madeira uprostřed Atlantského oceánu ukrývá úchvatné scenerie. Asi týdenní přechod Madeiry tě provede podél zavlažovacích kanálů – levád, po stezkách s dramatickými výhledy do zelených kaňonů i na oceán a také přes nejvyšší hřebeny Madeiry včetně nejvyšší hory Pico Ruivo.

Madeira – Portugalsko

Typ
4-6 denní, 7-10 denní, Hřebenovka
Stát
Portugalsko
Další státy
Portugalsko
Počet dní
7
Vhodné měsíce
březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
100 km
Nejvyšší bod
1862 m n. m.
Převýšení
6700 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Jakým směrem se vydat?

Přes Madeiru je možné přejít ze západu na východ i obráceně. Pokud chcete jít trek opravdu celý, je pro vás pravděpodobně výhodnější směr ze západu na východ (Porto Moniz – Canical) a na závěr si projít ještě útesy na poloostrově Sao Lourenco. Pokud si chcete pomoct stopem a ušetřit si několik méně zajímavých pasáží s velkým stoupáním (např. z Riberio Frio na Pico do Arieiro nebo z Encumeady na Bica na Cana), je určitě výhodnější jít z východu na západ: z Canicalu (nebo kratší varianta z Portely) do Porto Moniz.

Trek přes Madeiru popsali Adriana a Matěj z webu Czech the World. Na jejich blogu najdeš spoustu zajímavých tipů, co vidět na Madeiře, i cestovatelské itineráře z dalších destinací.

Přechod Madeiry z východu na západ

Rozpis a podrobný popis úseků (ne podle dnů):

1) Machico – Canical – Portela (20 km)

Machico je městečko na východním cípu Madeiry asi 3 kilometry od letiště, kam se jednoduše dostanete autobusem. Najdete tu restaurace i ubytování. Trek můžete zahájit u jedné z mála písečných pláží na ostrově. Hned z první vyhlídky na kopci Pico do Facho je krásný výhled na celé městečko i zátoku. Trasa s výhledy na moře pokračuje do Canicalu (možnost podniknout odbočku na poloostrov Sao Lourenco – camping Ponta de São Lourenço), kde se stáčí a trek po severním pobřeží je tu místy poměrně zarostlý (až po Boca do Risco), kde se z něj stává upravenější pěšina.

Trek jde v úseku Boca do Risco až po lanovku Larano prakticky po rovině. Čekají vás tu exponované, ale zajištěné úseky i výhledy na oceán. Následuje výstup na Cabeco da Lapa a odtud vede trek až do horského sedla Portela (600 m) nad městem Porto da Cruz. Na tomto úseku také potkáte první levádu. V Portele se můžete občerstvit v restauraci naproti autobusové zastávce (mají tu hezkou terasu s výhledem do údolí).

Celou tuto část můžete při nedostatku času vynechat a začít trek až z Portely.

Přechod z Pico Ariera na Pico Ruivo, Madeira
Přechod z Pico Ariera na Pico Ruivo, Madeira

2) Portela – Ribeiro Frio (11 km)

Celý následující úsek vás bude doprovázet Levada do Furado. Pokud budete mít chuť si zaplavat, v druhé půlce se můžete svlažit u jezírka pod vodopádem. V tomto úseku je i několik rovných ploch pro přespání či postavení stanu (více zde v mapě).

V Ribeiro Frio (900 m) na vás čeká u cesty hezká restaurace a camping Ribeiro Frio. Za zacházku stojí i odbočka nalehko na vyhlídku Balcoes (1,5 km jedním směrem) podél Levády do Juncal.

3) Ribeiro Frio – Pico do Ariero (7 km)

Následuje výstup s takřka kilometrovým převýšením na překrásný vrchol Pico do Arieiro (1818 m). Dobrou zprávou je, že pokud se vám tento méně záživný výstup nechce absolvovat pěšky, můžete na vrchol stopovat nebo se vyvézt taxíkem. Stopování je zde velmi jednoduché, většina lidí jede nahoru a můžete se začít ptát rovnou na parkovišti. Na vrcholu Arieira najdete i další restauraci.

4) Pico do Ariero – Pico Ruivo (5,4 km)

Přechod z Pico do Arieiro na nejvyšší bod ostrova Pico Ruivo (1862 m) patří k nejkrásnějším úsekům treku. Mnoho lidí sem jezdí na jednodenní výlet, aby si mohli přejít právě tuto část. Čeká na vás klesání i stoupání, exponované úseky i nádherné výhledy do obou údolí, i průchod několika tunely. Tento úsek je fyzicky nejnáročnější ze všech částí treku. Dejte si pozor, že je to sice jen 5,4 km, ale zabere vám to klidně půl dne.

Pico Ruivo je oblíbeným místem k pozorování východu i západu slunce. U chaty pod vrcholem je pitná voda i placené záchody (na 50cenotovou minci). O pár kroků dále za odbočkou k vrcholu je krásné místo rovnou pro několik stanů (camping Pico Ruivo).

5) Pico Ruivo – Encumeada (10 km)

Další krásný horský úsek vede z nejvyššího vrcholu po hřebeni do horského průsmyku Boca da Encumeada (1000 m). Budete se kochat krásnými výhledy směrem na jih na známé Údolí jeptišek (Curral das Freiras) a poté i na sever na údolí kolem Sao Vicente. Encumeada je další zastávkou s restaurací, kde můžete dobít baterky (a to nejen v telefonu). O 150 výškových metrů níž na sever camping Chao dos Louros.

Hřebenové partie mezi Pico Ruivo a sedlem Encumeada, Madeira.
Hřebenové partie mezi Pico Ruivo a sedlem Encumeada, Madeira.

6) Encumeada – Bica da Cana/Pico Ruivo do Paul (10/13 km)

Druhou příležitost, jak trek urychlit a ušetřit si 500 výškových metrů, máte právě na tomto úseku. Stopuje se tu opět velmi jednoduše, protože poměrně dost aut má namířeno na náhorní plošinu Paul da Serra.

Pěšky vás na tomto úseku čekají dva opravdu dlouhé tunely s levádou, na které budete potřebovat čelovku, případně baterku na mobilu. V případě, že zvolíte tuto variantu cesty, narazíte po cestě na tábořiště Caramujo a Estanquinhos pod vrcholem Pico Ruivo do Paul (1640 m).

V opačném případě je hned u silnice nedaleko vyhlídky Bica da Cana (cca 1550 m) krásný přírodní park s piknikovými stolečky, záchody, grilem a pitnou vodou. Přespat můžete buď v tomto parčíku nebo si stan postavit na vyhlídce u vrcholu kopce. Je to opravdu nádherná vyhlídka do údolí s městečkem Sao Vicente.

7) Bica da Cana – Lajeado – Rabacal (12 km)

Cestou přes planinu vás čeká procházka mezi větrnými mlýny. Krásný úsek, kde si můžete hned několikrát zaplavat, je kolem řeky Lajeado. Odkud vás už leváda dovede téměř až ke kempingu u Casa Rabacal (1080 m). Kempingové místečko je pěkné, s piknikovými stolečky. Pitná voda se dá nabrat ve fontánce u kavárny. Casa Rabacal je takovou luxusnější kavárnou / cukrárnou, ale mají i pivo. Ceny jsou tu o něco vyšší než u předchozích restaurací.

Ideální je nechat si tu batohy a jít se projít na 25 fontán a k vodopádu Risco (5,5 km). Vodopád 25 fontán je vodopád, ke kterému se přidává dalších 24 menších proudů, zatímco Risco je opravdový velikán. Skládá se ze dvou kaskád, přičemž první má 90 metrů a druhá 120.

8) Rabacal – Fanal Forest (12 km)

Z Rabacalu trasa pokračuje po krásné levádě La Rocha Vermelha, na jejím konci vás čeká jeden nepříjemnější úsek do kopce, po němž následuje rovinka a klesání k vavřínovému lesu Fanal (camping Fanal). Alternativou je cesta, která pokračuje dále přes 25 fontán až do Fanalu. Fanal (1160 m) má krásné tábořiště se stolečky, grilem a pitnou vodou. Toto místo má své kouzlo. Travnaté kopečky, které zdobí prastaré vavřínové stromy, mezi kterými se pasou kravičky. Nejstarším stromům se odhaduje až 800 let! Není divu, že je les zapsán v seznamu Světového dědictví UNESCO.

Vavřínový les Fanal, Madeira.
Vavřínový les Fanal, Madeira.

9) Fanal – Ribeira da Janela – Porto Moniz (16 km)

Z Fanalu vás čeká sestup do malebné vesničky Ribeira da Janela (50 m). Vesnička je plná květin a především je tu krásný výhled na útesy (doporučujeme si zajít až na pláž). Ve vesničce je malá hospůdka (Bar do negrinho), kde seženete i něco k jídlu za lidové ceny. Je tu i oficiální kemp se zázemím.

Pokračovat můžete přes kopec až do dalšího krásného městečka Porto Moniz (camping Porto Moniz), kde si za odměnu za celý trek můžete užít koupání v přírodních přímořských bazénech. V Porto Moniz už můžete vybírat z většího počtu restaurací i kaváren. nebo si nakoupit v jednom z obchodů.

Autobusy do Funchalu vyjíždí z Porto Moniz 2x denně a zastavují i v Ribera da Janela.

Kdy vyrazit na Madeiru?

Nejlepší období pro návštěvu Madeiry představují květen – září. Vyrazit můžete i jindy, ale pamatujte, že nejdeštivější měsíce jsou od listopadu do února. Za sebe můžeme jednoznačně doporučit květen, protože právě v květnu na vás čeká botanická zahrada a vůně květin doslova na každém kroku. Teploty jsou příjemné, kolem 22 °C. Na trek ideální. Nejteplejší moře nabízí červenec – září.

DOPORUČUJEME: Nejširší nabídku průvodců a map Madeiry (turistických, cyklistických a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo na e-shopu KnihyNaHory.cz

Ubytování a jídlo

Kempování

Seznam oficiálních tábořišť a kempů na Madeiře najdeš na www.madeiracamping.com/category/campsites. Pro přespání na oficiálních tábořištích je potřeba se zaregistrovat na www.madeiracamping.com/permission. Na trase jsou však i další místa vhodná k přenocování.

Kartuše

Koupit plynovou kartuši je možné na Madeiře jen v hlavním městě Funchalu. Outdoorový obchod LOJA O BORDÃO – OUTDOOR SHOP je hned u mariny, případně se dá dojet do Decathlonu, který je ale dál od centra.

Voda a jídlo na treku

Voda se dá průběžně dopouštět, prameny a další zdroje pitné vody najdete zakreslené v mapách. Zásoby jídla na trek nakoupíte v místních supermarketech, doporučujeme Continente, kde mají velký výběr. Po trase nejsou žádné obchody, restaurace potkáte v:

  • Portela
  • Ribero Frio
  • Pico Arieiro
  • Pod Pico Ruivo (pouze pití)
  • Encumeada
  • Rabacal (zde je pouze kavárna)
  • Ribeira de Janela

Přístup na začátek

Autobusy Funchal – Porto Moniz jezdí 3x denně. Jízdní řády najdete na stránkách společnosti Rodoeste (které jezdí na západním pobřeží Madeiry). Na trase Funchal – Porto Moniz je potřeba přestupovat, ale řidiči vám ochotně řeknou, na jaký autobus a kde máte počkat (jízdenku vám ale prodají jednu, proto si ji dobře schovejte, budete ji potřebovat opětovně ukázat).

Autobusová spojení z Funchalu do Canicalu, Machica nebo Portely najdete na stránkách autobusové společnosti SAM.

Z letiště jezdí kromě klasických autobosů i Aerobus (jízda z letiště do centra Funchalu vyjde na 5 euro). Klasické autobusy jsou o něco levnější.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Honza

Martine, skvělý článek, nedaří se mi ale stáhnout navigační data. Pomůžeš mi? Díky, Honza

Martin

Omlouvám se za pozdní reakci, ale s gps daty tě zklamu, protože jsem neměl gpsku a odkaz zde je vytvořen automaticky. Na navigaci doporučuji ofline mapu ze senam.cz Portugalsko a pak papírovou od Kompassu, každá má něco a chce je kombinovat

Tom

Ahoj,
chtěl bych se tě zeptat, jak moc náročný jsou ty přechody (když bys to charakterizoval pro začátečníka s průměrnou fyzickou zdatností) apod. V kolika lidech jste to zvládali, popřípadě jestli s Váma šla i nějaká holka,či méně zdatný kluk. V jakém období jste to šli a jak se pohybovaly noční teploty?
Dál by mi prosim zajímalo, jak je to s vybavením které jste potřebovali a jak je to se signálem na telefonu (předevšim GPS,jestli se chytají offline mapy)
Moc díky
Tom

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: